Polska

Jan Śpiewak: jestem zadziwiony umorzeniem śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej. Nie wierzę w jej samobójstwo

opublikowano:
Aktywista miejski Jan Śpiewak skomentował na naszej antenie zaskakujące umorzenie sprawy śmierci Jolanty Brzeskiej przez prokuraturę. Według przewodniczącego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa ta decyzja jest umotywowana w sposób niezrozumiały, a sugerowanie, że walcząca o prawa lokatorów z reprywatyzowanych kamienic Brzeska miała sama się oblać benzyną i podpalić uwłacza jej pamięci.

Tragiczna śmierć Jolanty Brzeskiej do której doszło na początku marca 2010 roku mimo prowadzonego przez ponad 14 lat śledztwa pozostaje niewyjaśnione. Pewnym jest, że Jolanta Brzeska mocno naraziła się bogatemu i wpływowemu lobby jakie czerpało źródło ogromnych dochodów z tzw. dzikiej reprywatyzacji warszawskich kamienic. Dzięki różnym kruczkom prawnym, polegającym m.in. na przedstawianiu wątpliwej autentyczności dokumentów czy praw własności członkowie tego lobby uwłaszczali się na miejskich nieruchomościach, jednocześnie robiąc wszystko, by zamieszkujący je lokatorzy jak najszybciej wyprowadzili się z mieszkań, które często zajmowali od kilkudziesięciu lat. 

Jolanta Brzeska stała się pierwszą aktywistką, która tak mocno przeciwstawiła się takim praktykom. Czy właśnie za to spotkała ją straszna śmierć? Jan Śpiewak nie ma wątpliwości, że to właśnie działalność Brzeskiej musiała być bezpośrednio związana z jej śmiercią, na co wskazuje szereg okoliczności tego zdarzenia. Tymczasem przez kilkanaście lat prokuraturze nie udało się postawić nikomu zarzutów powiązanych z tą sprawą. 

- Tak naprawdę jedyną osobą skazaną w aferze reprywatyzacyjnej jestem ja i to za to, że nagłaśniałem tę sprawę - mówił Jan Śpiewak. 

Kto jeszcze zdaniem aktywisty powinien zasiąść na ławie oskarżonych? W jaki sposób szef stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa ocenia fakt, że pełniąca w 2010 roku funkcję prezydenta stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zasiada dziś spokojnie w Parlamencie Europejskim? Na te pytania znajdziecie odpowiedź oglądając całą rozmowę Oliviera Pochwata z bezkompromisowym Janem Śpiewakiem.

źr. wPolsce24

Polska

Czy Maciej Lasek odważy się na debatę w telewizji wPolsce24 na temat CPK? Czy jest tchórzem?

opublikowano:
AWIK_Lasek_5082022_01.webp
Czy Maciej Lasek znajdzie w sobie dość odwagi, by stanąć do uczciwej debaty o CPK? (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Maciej Lasek, dziś pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. CPK, a wcześniej zdeklarowany przeciwnik tego projektu opowiadał o swoich działaniach w Sejmie. Nie omieszkał zaatakować przy tym swojego poprzednika z PiS posła Marcina Horały. Rzecz w tym, że stosunek czasu, jaki obaj panowie mieli do dyspozycji wynosił 15 do 1 na korzyść Laska. Jak naprawić tę niesprawiedliwość zasugerował na naszej antenie poseł Andrzej Śliwka.
Polska

Dr Karol Nawrocki obywatelskim kandydatem na prezydenta. PiS ma dopiero w niedzielę ogłosić decyzję czy poprze prezesa IPN

opublikowano:
videoframe_45174276.webp
Telewizja wPolsce24 jako pierwsza podała, że prezes IPN dr Karol Nawrocki nie będzie kandydatem partyjnym na prezydenta, a wystartuje z komitetu obywatelskiego. W niedzielę PiS najpewniej udzieli mu oficjalnie swojego poparcia, co oznacza, że największa partia opozycyjna nie wystawi partyjnego kandydata w wyścigu o Pałac Prezydencki w 2025 roku. Karol Nawrocki nie jest członkiem żadnej partii politycznej.
Polska

Paulina Matysiak w porannej rozmowie: Trudno mówić Polakom - halo, nie chorujcie w październiku, przyjdźcie może w styczniu

opublikowano:
paulina_matysiak.webp
Paulina Matysiak nie szczędziła cierpkich słów pod adresem Izabeli Leszczyny (fot. wPolsce24)
Paulina Matysiak była gościem Bartosza Łyżwińskiego w Porannej Rozmowie Politycznej telewizji wPolsce24. Posłanka mówiła m.in. o konieczności odwołania Izabeli Leszczyny ze stanowiska ministra zdrowia, wolnych niedzielach i wigilii oraz o CPK i sytuacji polskiej kolei.
Polska

Bruksela ślepa na łamanie prawa w Polsce? Pokrętne tłumaczenia unijnego komisarza

opublikowano:
mid-24b22331.webp
Minister sprawiedliwości RP Adam Bodnar (P) i komisarz UE do spraw sprawiedliwości Didier Reynders (L) podczas konferencji prasowej, po spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie (fot. PAP/Rafał Guz)
Komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders kolejny raz przebywa z wizytą w Polsce. Polityk został zapytany o komentarz do rozstrzygnięcia, które zapadło w Trybunale Konstytucyjnym. TK uznał, iż usunięcie Dariusza Barskiego, legalnego Prokuratora Krajowego odbyło się z naruszeniem konstytucji.
Polska

Bodnar chce siłą doprowadzić Ziobrę przed nielegalną komisję

opublikowano:
AWIK_Ziobro_3042024_61.webp
Adam Bodnar chce siłą doprowadzić Zbigniewa Ziobrę przed komisję śledczą (fot. fratria/ Andrzej Wiktor)
Choć Trybunał Konstytucyjny podważył legalność sejmowej komisji ds. Pegasusa, uznając ją za niekonstytucyjną, minister sprawiedliwości i prokurator generalny właśnie skierował do Sejmu wniosek, by siłą postawić przed komisją swojego poprzednika na tym stanowisku Zbigniewa Ziobrę. Czy to złamanie konstytucyjnej zasady nietykalności posła?
Polska

"Ostra Szpila" – Nowy program publicystyczny prowadzony przez dziennikarki Telewizji wPolsce24

opublikowano:
ostra szpila.webp
Na antenie telewizji wPolsce24 zadebiutował nowy program publicystyczny zatytułowany "Ostra szpila". Program jest prowadzony przez zespół dziennikarek stacji, w skład którego wchodzą: Marta Piasecka, Małgorzata Gałka, Anna Pawelec, Marta Kosik, Magdalena Wierzchowska oraz Justyna Wróblewska