Sondaż państwowego CBOS: Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Polacy odczuwają już efekt Tuska

Musi być naprawdę źle, skoro widać to nawet w badaniach państwowego i uważanego za sprzyjający władzy CBOS-u. Pracownia podała w czwartek, że aż 50 procent Polaków jest niezadowolonych z kierunku zmian w naszym kraju (to wzrost o 2 proc. w porównaniu z lutym). Tylko 29 proc. respondentów uważa, że polskie sprawy zmierzają w dobrym kierunku. Tutaj spadek jest jeszcze wyraźniejszy, bo wynosi on w stosunku do lutego aż 5 proc. 20 proc. nie ma zdania na ten temat.
Wymowne dane: zadowoleni tylko wyborcy KO
O dobrym kierunku zmian w największym stopniu (61 proc.) są przekonani zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. - W elektoracie Trzeciej Drogi również optymizm dominuje nad sceptycyzmem, ale żaden z tych poglądów nie jest podzielany przed ponad połowę sympatyków tej partii. Natomiast zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji WiN (odpowiednio 72 proc. i 71 proc. wskazań) w zdecydowanej większości uważają, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku - wskazało CBOS.
Niezdecydowani też niezadowoleni
Co ważne w perspektywie wyborów prezydenckich, również respondenci niezdecydowani, na kogo głosować oraz ci, którzy nie zamierzają wziąć udziału w wyborach parlamentarnych najczęściej źle oceniają kierunek zmian w Polsce.
Jeśli chodzi o sytuację polityczną w Polsce, to jej postrzeganie przez respondentów pogorszyło się. O 3 pp. mniej osób niż przed miesiącem uważa, że jest ona dobra (15 proc.).
- Minimalnie zwiększyły się odsetki ankietowanych, którzy oceniają obecną sytuację polityczną jako ani dobrą, ani złą (38 proc.) oraz oceniających ją negatywnie (41 proc.). Odsetek ankietowanych, którzy nie mają sprecyzowanego zdania na ten temat, jest podobny jak w lutym (6 proc.) - podało CBOS.
Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, to od lutego spadł zarówno udział zadowolonych z kondycji polskiej gospodarki (o 2 pp., do 29 proc.), jak i niezadowolonych (o 3 pp., do 26 proc.).
Spodziewamy się raczej pogorszenia, niż polepszenia
Mniej Polaków uważa, że sytuacja polityczna się poprawi (22 proc. wobec 24 proc. w lutym), więcej respondentów spodziewa się jej pogorszenia (24 proc.) niż poprawy. Jak wynika z badania, najwięcej osób (40 proc.) sądzi, że pozostanie ona bez zmian - ten odsetek nie uległ zmianie od lutego.
CBOS podało, że w przypadku postrzegania sytuacji gospodarczej umocnił się pogląd, że jest ona "ani dobra, ani zła" (41 proc., wzrost o 6 pp. od lutego). Jeśli chodzi o resztę badanych, "od lutego spadł zarówno udział zadowolonych z kondycji polskiej gospodarki (o 2 pp., do 29 proc.), jak i niezadowolonych (o 3 pp., do 26 proc.).
Jeśli chodzi o przewidywania odnośnie sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższego roku, ubyło badanych liczących na poprawę (o 2 pp., do 22 proc.) oraz obawiających się pogorszenia (o 4 pp., do 23 proc.).
- Dominuje przekonanie, że stan polskiej gospodarki nie zmieni się w ciągu nadchodzących 12 miesięcy, i uważa tak 43 proc. badanych (wzrost o 6 pp.). Odsetek ten w ciągu ostatniego roku nie był tak wysoki. Nie zmienił się od lutego udział respondentów niemających sprecyzowanej opinii w tej sprawie (12 proc.) - wskazało CBOS.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (419) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je od 6 do 16 marca 2025 r. na próbie liczącej 1047 osób (w tym: 62,3 proc. metodą CAPI, 23,6 proc. – CATI i 14,1 proc. – CAWI).
źr. wPolsce24 za PAP