Gospodarka

Fatalne nastroje Polaków. Większości z nas żyje się gorzej niż przed rokiem

opublikowano:
żebranina nędza xx 1209.webp
(Fot. Fratria)
Aż 57,5 proc. Polaków odczuwa pogorszenie swojej sytuacji materialnej w porównaniu do ubiegłego roku. Największe niezadowolenie występuje wśród osób w wieku 50–59 lat (85 proc.) oraz młodych dorosłych w wieku 18–29 lat (82 proc.). Dla porównania, jedynie 19 proc. osób powyżej 70. roku życia deklaruje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła, co stanowi najniższy wynik w badaniu.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla dziennika "Rzeczpospolita" wynika, że ponad połowa ankietowanych odczuwa pogorszenie warunków życia, natomiast 29,8 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa pozostała bez zmian. Optymistów jest niewielu – jedynie 9,3 proc. badanych deklaruje poprawę sytuacji materialnej.

Różnice regionalne i polityczne

Największe problemy materialne dostrzegają mieszkańcy wsi (67 proc.), ale podobne odczucia ma też ponad połowa mieszkańców zarówno małych, jak i dużych miast (po 55 proc.). Co ciekawe, ogromna większość wyborców PiS z 2023 roku (93 proc.) uważa, że ich sytuacja się pogorszyła, podczas gdy wśród wyborców KO odsetek ten wynosi jedynie 19 proc. Większość sympatyków KO (57 proc.) nie zauważa zmian w swoim standardzie życia.

Eksperci: Rzeczywistość kontra optymistyczne prognozy

Zdaniem prezesa IBRiS, Marcina Dumy, wyniki badania stoją w sprzeczności z danymi prezentowanymi przez CBOS i GUS, które sugerowały poprawiające się nastroje konsumenckie. Eksperci podkreślają jednak, że rzeczywiste odczucia społeczeństwa mogą odbiegać od twardych danych ekonomicznych.

„Ekonomiści zauważyli już, że nawet pozytywne wskaźniki nie zawsze przekładają się na realne emocje ludzi. W tym przypadku wyniki badania wydają się spójne z nastrojami społecznymi, jakie obserwujemy w analizach jakościowych” – podkreśla Marcin Duma w komentarzu dla dziennika "Rzeczpospolita".

źr. wPolsce24 za rp.pl

Gospodarka

Dramatyczna decyzja w Bogdance! Rozpoczął się strajk głodowy, by chronić miejsce pracy

opublikowano:
1813426_3.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Przewodniczący jednego ze związków zawodowych w kopalni „Bogdanka” rozpoczął głodówkę, choć władze spółki utrzymują, że jego forma protestu jest niezgodna z prawem. Problemów w polskiej branży górniczej jest niestety mnóstwo, a na niektórych z nich zyskać może... gospodarka Niemiec. Jak to możliwe?
Gospodarka

Rząd blokuje kolejną strategiczną inwestycję. "Dla Tuska wszystko jest lepsze niż rozwój Polski"

opublikowano:
mid-25124033.webp
Donald Tusk blokuje wielkie inwestycje (fot. PAP/PAP/Tomasz Gzell)
To ma być polskie okno na świat, które ma zapewniać przepływ towarów w ramach tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku i 50 dodatkowych miliardów złotych wpływu do budżetu rocznie. Ma być, ale nie wiadomo czy będzie, bo rząd wstrzymał dofinansowanie inwestycji, która nazywana jest „kurą znoszącą złote jajka”. Radni sejmiku województwa lubelskiego przyjęli uchwałę, w której domagają się działań.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: Za rządów Tuska Polska biedniejsza od Rumunii. Rośnie też bezrobocie

opublikowano:
1840788_6.webp
Przybyło bezrobotnych a PKP w Polsce niższe niż w Rumunii (fot. wPolsce24)
Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu liczba bezrobotnych wzrosła o 50 tys. osób zarejestrowanych w urzędach pracy. A rząd jakby tego nie widział, mówi o przełomie.
Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.