Sąd wydał wyrok w sprawie rzecznika Tuska. Adam Szłapka potrącił nastolatkę

O wyroku w sprawie Adama Szłapki poinformował portal niezalezna.pl. Przypomnijmy, że rzecz ma swój początek w kwietniu 2023 roku. Do wypadku doszło na warszawskiej Saskiej Kępie. Szłapka potrącił swoim autem prawidłowo jadącą rowerzystkę, nastolatka trafiła do szpitala z urazem głowy ze złamaniem kości nosowych z przemieszczeniem.
Polityk Koalicji Obywatelskiej nie uciekał z miejsca zdarzenia, pomógł połamanej dziewczynie i zawiadomił służby. W zeszłym roku prokuratura złożyła w Sejmie wniosek o uchylenie immunitetu Adamowi Szłapce. Wówczas, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obecny rzecznik Tuska sam zrzekł się ochrony przysługującej posłowi.
Jak ustaliła niezalezna.pl wyrok w sprawie Szłapki zapadł już w grudniu zeszłego roku.
- W stosunku do Adam S., 16 grudnia 2024 roku w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie został wydany wyrok – poinformował sąd dziennikarzy niezalezna.pl. - Adam S. był podejrzany o czyn z art. 177§1kk – dodali sędziowie.
- Sąd Rejonowy, na podstawie art. 66 § 1 i § 2 k.k. w zw. z art. 67 § 1 k.k., postępowanie karne wobec Adama S. warunkowo umorzył na okres 1 roku próby; na podstawie art. 67 § 3 k.k. nałożył obowiązek zapłaty zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonej w wysokości 10.000 złotych – podał sąd dla Warszawy Pragi-Południe.
Czym jest warunkowe umorzenie postępowania przez sąd?
Warunkowe umorzenie postępowania przez sąd na okres próby to instytucja prawa karnego, która pozwala na zakończenie postępowania karnego bez skazania i wymierzenia kary oskarżonemu, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Sąd umarza postępowanie, ale jednocześnie nakłada na sprawcę obowiązki i poddaje go tzw. okresowi próby, trwającemu od 1 do 3 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku.
W praktyce oznacza to, że sprawca jest uznany za winnego popełnienia czynu, ale nie jest skazany ani karany. Jeśli w czasie okresu próby sprawca nie popełni czynu zabronionego, postępowanie jest ostatecznie umarzane i nie można go wznowić. Jeśli jednak dojdzie do naruszenia wyznaczonych przez sąd warunków próby lub popełnienia kolejnego przestępstwa, sprawę można podjąć i skazać oskarżonego.
źr. wPolsce24 za niezalezna.pl