Rząd przedłużył stopnie alarmowe BRAVO. Co to oznacza?
Ustawa o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 r. wprowadziła cztery stopnie alarmowe – ALFA (najniższy), BRAVO, CHARLIE i DELTA (najwyższy). Podobne stopnie, z dodatkiem liter -CRP, wprowadzono dla zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po konsultacji z szefami MSWiA i ABW. Jeżeli sytuacja tego wymaga, może je wprowadzić także minister spraw wewnętrznych, który musi potem poinformować o tym premiera.
Będą obowiązywać do końca lutego
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które przedłużą obowiązywanie stopni BRAVO i BRAVO-CRP. Ogłoszono je na terenie całego kraju oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP. Stopnie BRAVO można wprowadzić w warunkach zwiększonego zagrożenia atakiem terrorystycznym, kiedy służby nie mają jeszcze konkretnych informacji o tym, kto i gdzie mógłby go dokonać. Ich ogłoszenie miało miejsce w związku z wojną na Ukrainie i działaniami hybrydowymi wobec Polski. Będą obowiązywać do 28 lutego przyszłego roku, do 23:59.
Informacja dla służb
Stopnie alarmowe są informacją przede wszystkim dla służb. BRAVO oznacza m.in., że funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej muszą nosić broń długą i kamizelki kuloodporne. Muszą też zapewnić personel na wypadek zdarzenia terrorystycznego, czy zamknąć nieużywane regularnie budynki i pomieszczenia. Muszą także dokonać przeglądu zapasów i możliwości ich wykorzystania w wypadku ataku terrorystycznego. BRAVO-CRP wymaga od służb, by m.in. weryfikowały, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji, informowali pracowników instytucji o konieczności zachowania wzmożonej czujności, oceniać aktualne zagrożenia dla systemów informatycznych, wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych itp.
Obowiązki obywateli są takie same niezależnie od tego, który stopień bezpieczeństwa obowiązuje. Mają zachować czujność i informować służby – np. za pośrednictwem numeru alarmowego 112 – o zauważeniu podejrzanych zdarzeń. Mają też stosować się do poleceń służb. Stopień BRAVO oznacza także pewne niedogodności. W jego ramach zwiększona zostanie bowiem liczba kontroli osób, pojazdów i budynków publicznych na terenach, które mogą być szczególnie zagrożone. Wprowadza też zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni dla osób postronnych.
źr. wPolsce24 za TVN