Polska

KRRiT stanowczo protestuje przeciwko ingerencji Komisji Europejskiej w polskie wybory

opublikowano:
AWIK_Swirski_10052023_02.webp
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stanowczo zaprotestował przeciwko próbom ingerencji zewnętrznej w proces wyborczy w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzianych przez Komisję Europejską działań mających na celu organizację tzw. „okrągłego stołu” dotyczącego wyborów prezydenckich w Polsce. Zdaniem KRRiT każda próba ingerencji instytucji międzynarodowych w proces wyborczy państwa członkowskiego narusza jego suwerenność i fundamentalne zasady demokracji.

Z zapowiedzi wiceprzewodniczącej KE ds. Suwerenności Technologicznej Henny Virkkunen wynika, że Komisja Europejska zamierza analizować mechanizmy działania internetowych platform społecznościowych i systemy rekomendacji treści pod kątem ich wpływu na kampanię prezydencką w Polsce.

W ocenie KRRiT oznacza to niebezpieczną próbę uzurpowania prawa do definiowania, które treści są dopuszczalne w demokratycznej debacie publicznej.

„Nie zgadzamy się z tezą, że wolność słowa i pluralizm informacyjny mogą stanowić zagrożenie dla uczciwości wyborów. Komisja Europejska nie może arbitralnie decydować, jakie treści są właściwe dla debaty demokratycznej w Polsce” – podkreśla KRRiT w oficjalnym stanowisku.

Akt o Usługach Cyfrowych jako narzędzie cenzury?

Z wypowiedzi Virkkunen wynika, że Komisja Europejska chce wykorzystać Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) do kontrolowania treści w internecie. KRRiT ostrzega, że wprowadzenie takiej praktyki może doprowadzić do cenzury politycznej i ograniczenia swobodnej wymiany poglądów.

„DSA nie może być wykorzystywany jako instrument politycznej cenzury. To zagrożenie dla podstawowych wolności obywatelskich i zasady pluralizmu mediów” – zaznacza KRRiT.

Wezwanie do rządu o stanowczą reakcję

W związku z działaniami Komisji Europejskiej KRRiT wzywa rząd RP do jednoznacznego odrzucenia prób ingerencji Brukseli w krajowy proces wyborczy. W swoim stanowisku KRRiT apeluje o:

  1. Stanowcze przeciwstawienie się próbom ograniczania suwerenności debaty publicznej w Polsce i odrzucenie działań KE, które mogą prowadzić do politycznej ingerencji w wybory prezydenckie.

  2. Zapewnienie, że wszelkie regulacje dotyczące przestrzeni cyfrowej będą wprowadzane w sposób przejrzysty i zgodny z interesem narodowym, bez narzucania wzorców ograniczających wolność słowa.

„Organizacja wyborów i dbałość o ich uczciwy przebieg leżą w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Nie ma żadnych podstaw prawnych ani politycznych do tego, by instytucje unijne uzurpowały sobie prawo do nadzorowania wyborów w Polsce” – podsumowuje przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

Czy Bruksela pójdzie o krok dalej?

Polska nie jest pierwszym krajem, którego proces wyborczy KE chce objąć nadzorem. Wcześniejsze działania unijnych instytucji w Niemczech i Rumunii pokazują, że Bruksela dąży do zwiększenia swojej roli w kontrolowaniu treści wyborczych, argumentując to walką z dezinformacją. W Rumunii ingerencja zakończyła się wykluczeniem zwycięzcy pierwszej, anulowanej tury wyborów prezydenckich i lidera sondaży Calina Georgescu z możliwości startu w powtórzonych wyborach.

Wyraźnie widać zatem, że tego rodzaju działania są jedynie pretekstem do politycznej ingerencji w demokratyczne procesy krajowe. Jedno jest pewne – Polska nie może pozwolić na ograniczenie swojej suwerenności w tak kluczowej kwestii, jak wybory prezydenckie.

źr. wPolsce24 za gov.pl/KRRiT

Polska

Karol Nawrocki dla wPolsce24: Projekt pt. Rafał Trzaskowski reanimują wszystkie instytucje państwa Tuska. A i tak sobie nie radzi

opublikowano:
żaklina z KN.webp
Afera NASK jest oburzająca, ale nie powinniśmy nią być chyba zdziwieni – mówi w rozmowie z telewizją wPolsce24 Karol Nawrocki, komentując informacje dotyczące możliwego nielegalnego finansowania kampanii wyborczej jego głównego rywala w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego.
Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.