Polska

KRRiT stanowczo protestuje przeciwko ingerencji Komisji Europejskiej w polskie wybory

opublikowano:
AWIK_Swirski_10052023_02.webp
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski stanowczo zaprotestował przeciwko próbom ingerencji zewnętrznej w proces wyborczy w Polsce (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzianych przez Komisję Europejską działań mających na celu organizację tzw. „okrągłego stołu” dotyczącego wyborów prezydenckich w Polsce. Zdaniem KRRiT każda próba ingerencji instytucji międzynarodowych w proces wyborczy państwa członkowskiego narusza jego suwerenność i fundamentalne zasady demokracji.

Z zapowiedzi wiceprzewodniczącej KE ds. Suwerenności Technologicznej Henny Virkkunen wynika, że Komisja Europejska zamierza analizować mechanizmy działania internetowych platform społecznościowych i systemy rekomendacji treści pod kątem ich wpływu na kampanię prezydencką w Polsce.

W ocenie KRRiT oznacza to niebezpieczną próbę uzurpowania prawa do definiowania, które treści są dopuszczalne w demokratycznej debacie publicznej.

„Nie zgadzamy się z tezą, że wolność słowa i pluralizm informacyjny mogą stanowić zagrożenie dla uczciwości wyborów. Komisja Europejska nie może arbitralnie decydować, jakie treści są właściwe dla debaty demokratycznej w Polsce” – podkreśla KRRiT w oficjalnym stanowisku.

Akt o Usługach Cyfrowych jako narzędzie cenzury?

Z wypowiedzi Virkkunen wynika, że Komisja Europejska chce wykorzystać Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) do kontrolowania treści w internecie. KRRiT ostrzega, że wprowadzenie takiej praktyki może doprowadzić do cenzury politycznej i ograniczenia swobodnej wymiany poglądów.

„DSA nie może być wykorzystywany jako instrument politycznej cenzury. To zagrożenie dla podstawowych wolności obywatelskich i zasady pluralizmu mediów” – zaznacza KRRiT.

Wezwanie do rządu o stanowczą reakcję

W związku z działaniami Komisji Europejskiej KRRiT wzywa rząd RP do jednoznacznego odrzucenia prób ingerencji Brukseli w krajowy proces wyborczy. W swoim stanowisku KRRiT apeluje o:

  1. Stanowcze przeciwstawienie się próbom ograniczania suwerenności debaty publicznej w Polsce i odrzucenie działań KE, które mogą prowadzić do politycznej ingerencji w wybory prezydenckie.

  2. Zapewnienie, że wszelkie regulacje dotyczące przestrzeni cyfrowej będą wprowadzane w sposób przejrzysty i zgodny z interesem narodowym, bez narzucania wzorców ograniczających wolność słowa.

„Organizacja wyborów i dbałość o ich uczciwy przebieg leżą w wyłącznej kompetencji państw członkowskich. Nie ma żadnych podstaw prawnych ani politycznych do tego, by instytucje unijne uzurpowały sobie prawo do nadzorowania wyborów w Polsce” – podsumowuje przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.

Czy Bruksela pójdzie o krok dalej?

Polska nie jest pierwszym krajem, którego proces wyborczy KE chce objąć nadzorem. Wcześniejsze działania unijnych instytucji w Niemczech i Rumunii pokazują, że Bruksela dąży do zwiększenia swojej roli w kontrolowaniu treści wyborczych, argumentując to walką z dezinformacją. W Rumunii ingerencja zakończyła się wykluczeniem zwycięzcy pierwszej, anulowanej tury wyborów prezydenckich i lidera sondaży Calina Georgescu z możliwości startu w powtórzonych wyborach.

Wyraźnie widać zatem, że tego rodzaju działania są jedynie pretekstem do politycznej ingerencji w demokratyczne procesy krajowe. Jedno jest pewne – Polska nie może pozwolić na ograniczenie swojej suwerenności w tak kluczowej kwestii, jak wybory prezydenckie.

źr. wPolsce24 za gov.pl/KRRiT

Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Polska

Karol Nawrocki ma dobre wiadomości dla redaktora TVN. Chodzi o granicę

opublikowano:
mid-25703118.webp
Karol Nawrocki (fot.PAP/Leszek Szymański)
Karol Nawrocki udzielił wywiadu mediom, w którym krótko podsumował początek swojej prezydentury – jako priorytet wskazał zabezpieczenie polskich granic. Prezydent elekt zaznaczył również, kto nie może liczyć na jego nominację ambasadorską.
Polska

Andrzej Duda premierem? Odpowiedź padła w telewizji wPolsce: „Ja takie zadanie podejmę”

opublikowano:
andrzej duda wywiad wPolsce.webp
Andrzej Duda nie wykluczył, że mógłby w przyszłości zostać szefem polskiego rządu (Fot. screen wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda potwierdził w rozmowie z Żakliną Skowrońską na antenie telewizji wPolsce24, że rozważyłby propozycję objęcia funkcji premiera ewentualnym rządzie „koalicji polskich spraw”.