Polska

Będzie uczciwe postępowanie? Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie wrześniowej powodzi w Nysie

opublikowano:
20241012_102209.webp
Wygląda na to, że o różnych echach i konsekwencjach powodzi z 2024 będziemy jeszcze słyszeć przez lata (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Prokuratura Okręgowa w Opolu rozpoczęła śledztwo w sprawie decyzji podejmowanych przez władze Nysy i powiatu nyskiego podczas wrześniowej powodzi. Postępowanie dotyczy możliwego sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Jednym z wątków jest także tragiczna śmierć lekarza, dr. Krzysztofa Kamińskiego, który utonął, wracając z pracy.

Prokuratura sprawdzi m.in., czy władze Nysy i powiatu mogły wcześniej podjąć decyzję o ewakuacji Szpitala Powiatowego w Nysie oraz czy opóźnienia w tej kwestii wpłynęły na zdrowie pacjentów. Warto zaznaczyć, że śledztwo prowadzone jest "w sprawie", a nie przeciwko konkretnym osobom, jednak zawiadomienia dotyczą m.in. burmistrza Kordiana Kolbiarza i starosty Daniela Palimąki.

Burmistrz pod lupą śledczych

Zarzuty wobec burmistrza Kolbiarza dotyczą zaniechań w informowaniu mieszkańców o zagrożeniu powodziowym. Publiczne zapewnienia władz, że Nysie "nic nie grozi", miały doprowadzić do strat majątkowych oraz narażenia życia mieszkańców. Przykładem tego jest śmierć dr. Krzysztofa Kamińskiego, który wyjechał do pracy w szpitalu, nie wiedząc o nadchodzącej powodzi.

Ewakuacja szpitala i działania starosty

Starosta Daniel Palimąka jest oskarżany o opóźnioną ewakuację Szpitala Powiatowego w Nysie. Mimo wcześniejszych działań zabezpieczających budynek starostwa, szpital pozostawiono bez ochrony. Pacjentów zaczęto ewakuować dopiero po zalaniu placówki, co narażało ich życie i zdrowie. W wyniku powodzi zniszczony został sprzęt medyczny o wartości milionów złotych.

Komentarz mieszkańców

Jacek Krzysztoń, członek grupy, która chce doprowadzić do referendum w sprawie odwołania prezydenta Kolbiarza, krytykuje działania władz. Według Krzysztonia burmistrz i starosta zaniedbali swoje obowiązki, co doprowadziło do katastrofy. Podkreślił on, że brak odpowiednich działań w obliczu przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej był kluczowym zaniedbaniem. Zamiast podjąć natychmiastowe działania, burmistrz miał lekceważyć ostrzeżenia mieszkańców i nie zorganizował odpowiednich miejsc ewakuacyjnych.

Odpowiedzialność prawna

Za niedopełnienie obowiązków służbowych grozi kara do trzech lat więzienia, a za sprowadzenie zagrożenia życia lub zdrowia – do dziesięciu lat. Jeśli skutkiem działań lub zaniechań była śmierć człowieka, kara może wynosić nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Opolu podkreśla, że dokładnie zbada wszystkie aspekty wrześniowej powodzi, w tym działania władz lokalnych. 

źr. wPolsce24 za nowinynyskie.pl

Polska

Politycy komentują plotki o Tusku i Nowackiej. „Miała być rekonstrukcja, a jest melodramat

opublikowano:
2001328_1.webp
Internauci przypomnieli dziwne nagranie z udziałem pary (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej wypowiedzi posła Polski 2050 Sławomira Ćwika, który w dość niefrasobliwy sposób pozwolił sobie skomentować pozostanie na stanowisku minister edukacji Barbary Nowackiej.
Polska

Ważna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o sojuszu z Konfederacją

opublikowano:
mid-25725199.webp
Jarosław Kaczyński zaprezentował Deklarację polską i wyciągnął rękę do Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
"W obliczu dewastacji państwa polskiego, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, niebezpieczeństwa utraty suwerenności i niepodległości, niszczenia fundamentów polskiej wspólnoty narodowej, świadomi konieczności natychmiastowego i jednoznacznego przeciwdziałania tym tragicznym dla Polski decyzjom, szczególnie w trosce o młode i przyszłe pokolenia Polaków, przyjmujemy niniejszą deklarację polską" - to preambuła ogłoszonej przez PiS tzw. deklaracji polskiej.
Polska

Sprawa plotek o Nowackiej i Tusku nabiera rumieńców. Minister żąda, żeby przeprosić jej rodzinę. „Chcą go wysłać na obóz reedukacyjny!”

opublikowano:
mid-25723049.webp
Barbara Nowacka chce przeprosin dla rodziny swojej i premiera Donalda Tuska (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Poseł Sławomir Ćwik z Polski 2050 pokajał się za wypowiedź o Barbarze Nowackiej, „łączeniu kropek” w kontekście jej pozostania w rządzie i Donalda Tuska. Ale dla niej to za mało. Znajdująca się w plotkarskim oku cyklonu Nowacka chce, żeby Ćwik przeprosił jej rodzinę i poszedł na szkolenie antydyskryminacyjne.
Polska

W sprawie zamachu stanu Hołownia nie może „zachować nazwisk dla siebie”. Śledztwo z urzędu, kara 20 lat więzienia

opublikowano:
mid-25725313.webp
Marszałek Szymon Hołownia powinien zawiadomić prokuraturę o próbie zamachu stanu (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dlaczego Szymon Hołownia akurat teraz potwierdził, że namawiano go do udziału w zamachu stanu? Czy w sprawie jego słów zostanie wszczęte śledztwo z urzędu? Kto może odpowiedzieć za to przestępstwo? Nie milknie burza po oświadczeniu marszałka Sejmu, który przyznał w piątek, że był nakłaniany do popełnienia najcięższego przestępstwa przeciwko ustrojowi państwa.
Polska

Nie tylko Hołownia! Posłanka ujawniła, że była nakłaniana do zablokowania zaprzysiężenia Nawrockiego

opublikowano:
mid-25724396.webp
Posłanka była namawiana do zablokowania zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. (fot.PAP/Przemysław Piątkowski)
Ostatnia wypowiedź marszałka Sejmu Szymona Hołowni, w której przyznał, że był namawiany do przeprowadzenia zamachu stanu, jest szeroko komentowana przez polityków. Posłanka Polski 2050 Barbara Oliwiecka przyznała, że informowano ją, że powinna powstrzymać lidera swojej partii przed zwołaniem Zgromadzenia Narodowego.
Polska

Tak to chcieli zrobić? Telewizja wPolsce24 pokazuje "kalendarium zamachu stanu"

opublikowano:
tusk zamach stanu.webp
O czym rozmawiał Donald Tusk z Szymonem Hołownią? (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Coraz goręcej wokół sprawy zamachu stanu, do udziału w którym nakłaniany miał być, wedle jego własnych słów, marszałek Sejmu Szymon Hołownia.