Polska

Prezydent Ukrainy w Warszawie. „Rozmawiamy normalnym językiem”

opublikowano:
Odnajdujemy wspólny język w kwestii zbrodni wołyńskiej - zapewniał premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który przyjechał z wizytą do Warszawy. Ukraiński gość rozmawiał też z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Rozmawiamy o historii konstruktywnie, choć nie jest tajemnicą, że to temat trudny - mówił polski prezydent po spotkaniu.

Premier Tusk relacjonując dziennikarzom przebieg swoich rozmów, nawiązał do kwestii polityki historycznej i zbrodni wołyńskiej, zwłaszcza że kilka dni temu na platformie X sam obwieścił „przełom”.

Rozmawiamy i to jest przełom

Zapewnił, że Polacy i Ukraińcy "odnajdują wspólny język i metody wspólnego działania, jeśli chodzi o kwestię zbrodni wołyńskiej i te kwestie dramatyczne, drażliwe w naszej historii". 

One wymagają empatii ze strony Ukrainy wobec Polski i ze strony Polski wobec Ukrainy. To musi być równoległe. Nie pozwolę, aby w Polsce wykorzystywano tę trudną, dramatyczną historię w jakichś politycznych grach, ale będę także bardzo konsekwentnie pracował na rzecz szybkiego, systemowego rozwiązania tego problemu - zadeklarował premier.

Ukraińcom podziękował "za zrozumienie". 

To, że rozumiemy się w tej kwestii i zaczynamy rozmawiać normalnym językiem, zasługuje na miano przełomu. Wiem, ile macie dzisiaj na głowie, co znaczy wasza wojna. Tym bardziej doceniam to, że znajdujecie w swoich umysłach i sercach także miejsce na poważna refleksję w tej sprawie. Wiem, drogi Wołodymyrze, jak bardzo się osobiście w to zaangażowałeś i bardzo za to dziękuję - dodał premier.

Do Unii i do NATO

Potem odpowiadając na pytania dziennikarzy, stwierdził, że kto nie rozumie, że dobra współpraca i przyjaźń Polski i Ukrainy, a także pełna europejska solidarność leżą w żywotnym interesie polskich rodzin i polskiego bezpieczeństwa, ten "jest albo głupcem, albo zdrajcą".

mid-25115297
Premier Donald Tusk  prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Zełenski uważa, że polskie wsparcie dla Ukrainy jest bardzo ważne, a oba kraje "powinny patrzeć do przodu". Ocenił, że ostatnie działania podjęte przez resorty kultury obu krajów i wymiana materiałów "to wielki krok naprzód".

Politycy rozmawiali też o drodze Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Tusk ocenił, że polska prezydencja w Radzie UE przełamie impas w tej sprawie, a prezydent Andrzej Duda stwierdził, że opowiada się za tym, by państwa NATO wystosowały wobec Ukrainy zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodał, że chodzi o "pierwszy formalny krok związany z przyszłym przyjęciem do NATO".

Im szybciej Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej, im szybciej wejdzie do NATO, im silniejsza będzie nasza współpraca, tym szybciej Europa zdobędzie znaczenie geopolityczne, którego bardzo potrzebuje. Rosja nie wejdzie tam, gdzie będzie panować między nami wspólne zrozumienie i współpraca oraz szacunek - przekonywał z kolei Wołodymyr Zełenski.

źr. wPolsce24 za PAP

(fot. PAP/Albert Zawada)

 

Polska

Donald Tusk nie wierzy, że Polskę zalewają imigranci z Niemiec i grozi Bąkiewiczowi

opublikowano:
mid-25630087 ok.webp
PAP/Przemysław Piątkowski
To nieprawda, że Polska jest zalewana przez nielegalnych imigrantów ze strony zachodniej – mówił szef polskiego rządu, odpowiadając na pytanie dziennikarza telewizji wPolsce24 o sytuację na granicy polsko-niemieckiej. I pogroził aktywistom z Ruchu Obrony Granic: Zrobimy z tym porządek.
Polska

Polscy strażnicy na gwizdek niemieckiej policji odbierają migrantów. Zdumiewające relacje z zachodniej granicy

opublikowano:
Bąkiewicz.webp
Na zachodniej granicy sytuacja jest tragiczna: od wielu miesięcy Niemcy przerzucają nam migrantów, państwo polskie nie potrafi się przed tym bronić. Ba, nie chce się przed tym bronić – mówi w programie Budzimy Się wPolsce Robert Bąkiewicz z Ruchu Obrony Granic.
Polska

Prokuratorzy Bodnara w Sądzie Najwyższym. Chcą badać akta spraw z protestów wyborczych

opublikowano:
AW_Sady_05022020_01.webp
((fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło do Sądu Najwyższego, domagając się dostępu do akt spraw z protestów wyborczych. Swoje żądania tłumaczyli poleceniem, jakie otrzymali od przełożonych.
Polska

Szymon Hołownia: Polsce należy się ciągłość władzy. Na 6 sierpnia zwołuję Zgromadzenie Narodowe

opublikowano:
mid-25702420 ok.webp
- Dziś oficjalnie informuję, że zwołam Zgromadzenie Narodowe na 6 sierpnia na godz. 10:00 w celu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego – ogłosił marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Polska

Karol Nawrocki ma dobre wiadomości dla redaktora TVN. Chodzi o granicę

opublikowano:
mid-25703118.webp
Karol Nawrocki (fot.PAP/Leszek Szymański)
Karol Nawrocki udzielił wywiadu mediom, w którym krótko podsumował początek swojej prezydentury – jako priorytet wskazał zabezpieczenie polskich granic. Prezydent elekt zaznaczył również, kto nie może liczyć na jego nominację ambasadorską.
Polska

Andrzej Duda premierem? Odpowiedź padła w telewizji wPolsce: „Ja takie zadanie podejmę”

opublikowano:
andrzej duda wywiad wPolsce.webp
Andrzej Duda nie wykluczył, że mógłby w przyszłości zostać szefem polskiego rządu (Fot. screen wPolsce24)
Prezydent Andrzej Duda potwierdził w rozmowie z Żakliną Skowrońską na antenie telewizji wPolsce24, że rozważyłby propozycję objęcia funkcji premiera ewentualnym rządzie „koalicji polskich spraw”.