Polska

O co chodzi w sprawie "Tarczy Wschód"? Tłumaczymy dezinformację Tuska i jego ludzi

opublikowano:
AS_DSC00786_20220301.webp
Bariera na wschodniej granicy Polski zbudowana w czasie rządów PiS (Fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Parlament Europejski przyjął niedawno rezolucję dotyczącą przyszłości europejskiej obrony. W praktyce dokument ten zmierza w kierunku oddania Brukseli większej kontroli nad polityką obronną państw członkowskich i dąży do stworzenia alternatywnego wobec NATO sojuszu wojskowego. Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS i Konfederacji, argumentując, że polska armia powinna pozostać pod krajowym dowództwem, a bezpieczeństwo Europy najlepiej zapewnia siła militarna USA.

Premier Donald Tusk oraz politycy Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że rezolucja PE uznaje Tarczę Wschód – projekt fortyfikacji wschodniej granicy Polski – za flagowy program unijnej obronności i że jego finansowanie zostanie zapewnione przez UE. Jednak analiza dokumentu wskazuje, że o Tarczy Wschód wspomniano w nim jedynie marginalnie. Według polityków opozycji, Tusk wprowadza opinię publiczną w błąd, przedstawiając ten dokument jako gwarancję wsparcia dla polskiego projektu.

Poseł PiS Marcin Ociepa zwrócił uwagę, że rezolucja PE w rzeczywistości sugeruje odebranie państwom UE kompetencji w zakresie polityki obronnej. Dodatkowo pojawiają się zapisy mogące prowadzić do dublowania struktur NATO, co według przeciwników rezolucji osłabiłoby transatlantycki sojusz i zwiększyło zagrożenie ze strony Rosji.

Spór polityczny: oskarżenia o prorosyjskość

Koalicja Obywatelska wykorzystała głosowanie nad rezolucją do ataku na PiS i Konfederację. Politycy KO oskarżyli je o prorosyjskość, twierdząc, że sprzeciw wobec rezolucji jest równoznaczny z działaniem w interesie Kremla. Europoseł Dariusz Joński argumentował, że Unia Europejska przejmuje większą odpowiedzialność za swoje granice, a rezolucja ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa regionu.

Z kolei Krzysztof Bosak (Konfederacja) odparł te zarzuty, nazywając je „operacją dezinformacyjną” i podkreślając, że Tarcza Wschód wcale nie została w rezolucji wskazana jako priorytetowy projekt dla UE. Zauważył też, że nie przewidziano dla niej konkretnych środków finansowych, a jedynie intencję ich pozyskania.

Kto będzie decydował o polskiej armii?

Kluczową kwestią pozostaje pytanie o suwerenność w zakresie dowodzenia polskim wojskiem. Poseł Bartosz Kownacki (PiS) zwrócił uwagę, że w UE poza Polską liczą się jedynie armie Niemiec i Francji, co rodzi obawy, że ewentualna europejska struktura wojskowa mogłaby być podporządkowana właśnie tym państwom, a nie realnym interesom Europy Środkowo-Wschodniej.

Spór o rezolucję PE oraz przyszłość europejskiej polityki obronnej pozostaje otwarty. Tymczasem polski rząd deklaruje dalsze starania o finansowanie Tarczy Wschód z funduszy unijnych, choć wielu ekspertów i polityków opozycji wskazuje, że projekt ten nie jest rzeczywistym priorytetem Brukseli.

Czy Polska powinna zaufać Unii w kwestii obronności, czy raczej postawić na ścisłą współpracę z NATO i Stanami Zjednoczonymi? Ten spór z pewnością jeszcze długo będzie dzielił polską scenę polityczną.

źr. wPolsce24

Polska

Presja ma sens. Anna W. opuści areszt. Ogromny sukces adwokata i naszej telewizji!

opublikowano:
annaw1.webp
Anna W. opuści areszt śledczy (fot. wPolsce24)
Wielkie gratulacje dla mecenasa dr Krzysztofa Wąsowskiego. Dzięki jego staraniom i nagłośnieniu sprawy przez niezależne media Anna W. była urzędniczka w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego, która od stycznia przebywała w areszcie śledczym, opuści placówkę. Prokuratura Krajowa zdecydowała o zmianę środka zapobiegawczego wobec urzędniczki.
Polska

Jarosław Kaczyński opuścił prokuraturę. Dziennikarka TVN próbowała obarczyć go winą za śmierć Barbary Skrzypek

opublikowano:
1893773_3.webp
Jarosław Kaczyński po przesłuchaniu (fot. wPolsce24)
Jarosław Kaczyński złożył zeznania przed prokuraturą w sprawie śmierci Barbary Skrzypek. Podczas spotkania z dziennikarzami już po wyjściu z siedziby Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga doszło do kuriozalnej sytuacji.
Polska

Pijak kładł się na motocyklu, by nadać sobie lepszej aerodynamiki. Oczywiście miał już zasądzony zakaz. FILM

opublikowano:
1-447074_mo1.webp
(Fot. Policja.pl/KWP Wrocław)
Nieudana ucieczka, pijany kierowca i zakaz prowadzenia pojazdów – to wszystko w jednym incydencie, który rozegrał się na drogach powiatu trzebnickiego. 28-latek na motorowerze postanowił uciekać przed policją, ale finał jego brawurowej jazdy nastąpił na leśnej drodze.
Polska

Przejmujące wyznanie Anny Wójcik na antenie telewizji wPolsce24: poczułam się jak przewożony zbir, morderca i terrorysta

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Aresztowana była współpracowniczka Mateusza Morawieckiego Anna Wójcik opuściła już areszt śledczy. Była dyrektorka w KPRM udzieliła telewizji wPolsce24 pierwszego wywiadu, w którym opisała, jak była traktowana w areszcie.
Polska

Co z tą „ingerencją w wybory” Tuska? Zaskakująca wypowiedź członka rządu

opublikowano:
tusk rozwydrzony.webp
Czy Donald Tusk aby nie histeryzuje w sprawie "cyberataku" na Platformę Obywatelską (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dziwny rozdźwięk w komunikacji rządu na temat „ingerencji w wybory”, której rozpoczęcie w środę ogłosił Donald Tusk. Nie zważając na alarmistyczne tony, w jakie uderza jego szef, wiceminister cyfryzacji zapewnił, że „Polsce nie grozi wpływ na wybory przez zagraniczne służby”.
Polska

Bodnarowcy kłamali o kajdankach. Anna Wójcik obnaża bezduszność władzy

opublikowano:
465921772_9495387380478177_8578755203944491928_n.webp
Anna Wójcik zwolniona z aresztu (fot. wPolsce24)
Wbrew temu, co ogłaszała wcześniej prokuratura Adama Bodnara, Anna Wójcik miała kajdanki na rękach i nogach. Śledczy tłumaczą, że to wina katowickiej policji, która konwojowała byłą dyrektorkę biura premiera Mateusza Morawieckiego.