Polska

Polska zgodziła się na przyspieszenie paktu migracyjnego? Znana dziennikarka pyta ministra Siemoniaka

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-31 171754.webp
Pakt Migracyjny miał zacząć obowiązywać w przyszłym roku (C.Stadler/Bwag/Wikipedia)
Dziennikarka i ekspert od Niemiec Aleksandra Fedorska poinformowała, że rzecznik prasowy niemieckiego MSW stwierdził, iż zgodzono się na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego. Zapytała ministra spraw wewnętrznych Tomasza Siemoniaka o to, czy się na to zgodził.

Pakt migracyjny został zatwierdzony w połowie maja zeszłego roku. Ma kompleksowo regulować sprawy migracji w UE, w tym te związane z pomocą udzielaną krajom będącym pod presją migracyjną. Jego kluczowym elementem jest mechanizm obowiązkowej solidarności. W jego ramach wszystkie państwa unijne mają przyjmować nielegalnych imigrantów z państw znajdujących się pod presją migracyjną, lub płacić kary za ich nieprzyjęcie, w wysokości 20 tys. euro od imigranta. 

Siemoniak wyraził zgodę? 

Pakt migracyjny miał zacząć obowiązywać w przyszłym roku. Wygląda jednak na to, że zacznie obowiązywać szybciej. Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego  poinformowała na platformie X Fedorska - Czy to się zgadza? Zgodził się Pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego? - zapytała ministra Siemoniaka.

Minister Siemoniak jeszcze jej nie odpowiedział.

Równocześnie portal Onet poinformował, że na czwartkowym nieformalnym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE niemiecka minister Nancy Faeser wezwała do rozwiązania kwestii migracji na szczeblu europejskim. - Naszym głównym priorytetem pozostaje jak najszybsze wdrożenie wspólnego pakietu azylowego i migracyjnego. I w imieniu niemieckiego rządu mogę powiedzieć, że wspólne europejskie działania nie będą zagrożone poprzez niebezpieczne indywidualne posunięcia poszczególnych krajów – powiedziała.

Polska nie zostanie zwolniona

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że Polska będzie zwolniona z przymusowej solidarności z powodu przyjęcia ogromnej rzeszy autentycznych uchodźców z Ukrainy. Teraz okazuje się, że to nieprawda. Think tank Ordo Iuris poinformował, że w listopadzie spytał o to europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Z przesłanej mu przez komisarza spraw wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera wynika, że nie możemy na to liczyć. 

W odpowiedzi komisarz stwierdził, że Polska jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu, więc na gruncie prawa unijnego nie ma możliwości zwolnienia Polski z mechanizmu solidarności. Wskazał także, że KE dopiero w październiku będzie oceniała, czy dany kraj znajduje się pod presją migracyjną. 

źr. wPolsce24 za Onet, dorzeczy.pl, https://x.com/a_fedorska

Polska

Porażka bodnarowskiej prokuratury. Sąd nie przedłużył aresztu Pawłowi K. ze sprawy RARS

opublikowano:
paweł K ok.webp
Sąd Okręgowy w Warszawie nie zgodził się na przedłużenie na kolejne trzy miesiące aresztu Pawła K., jednego z podejrzanych w śledztwie dotyczącym domniemanych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. „Kolejna porażka prokuratury” – komentował jego pełnomocnik Adam Gomoła.
Polska

Politycy komentują plotki o Tusku i Nowackiej. „Miała być rekonstrukcja, a jest melodramat

opublikowano:
2001328_1.webp
Internauci przypomnieli dziwne nagranie z udziałem pary (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa wczorajszej wypowiedzi posła Polski 2050 Sławomira Ćwika, który w dość niefrasobliwy sposób pozwolił sobie skomentować pozostanie na stanowisku minister edukacji Barbary Nowackiej.
Publicystyka

Nawet Siemoniak nie szanuje Tuska. Niewiarygodne, co zrobił podczas posiedzenia rządu

opublikowano:
siemoniak_guma.webp
Minister Siemoniak żuje gumę podczas przemówienia Donalda Tuska (fot. wPolsce24)
Premier Donald Tusk zrobił roszady w rządzie m. in. dlatego, by podnieść swój autorytet wśród koalicjantów. Wszystko wskazuje jednak na to, że nawet partyjni koledzy nie mają za grosz szacunku do swojego pryncypała. Udowodnił to minister Tomasz Siemoniak, który podczas tuskowego monologu ostentacyjnie żuł gumę.
Polska

Ważna deklaracja Jarosława Kaczyńskiego o sojuszu z Konfederacją

opublikowano:
mid-25725199.webp
Jarosław Kaczyński zaprezentował Deklarację polską i wyciągnął rękę do Konfederacji (fot. PAP/Marcin Obara)
"W obliczu dewastacji państwa polskiego, bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, niebezpieczeństwa utraty suwerenności i niepodległości, niszczenia fundamentów polskiej wspólnoty narodowej, świadomi konieczności natychmiastowego i jednoznacznego przeciwdziałania tym tragicznym dla Polski decyzjom, szczególnie w trosce o młode i przyszłe pokolenia Polaków, przyjmujemy niniejszą deklarację polską" - to preambuła ogłoszonej przez PiS tzw. deklaracji polskiej.
Polska

Sprawa plotek o Nowackiej i Tusku nabiera rumieńców. Minister żąda, żeby przeprosić jej rodzinę. „Chcą go wysłać na obóz reedukacyjny!”

opublikowano:
mid-25723049.webp
Barbara Nowacka chce przeprosin dla rodziny swojej i premiera Donalda Tuska (Fot. PAP/Paweł Supernak)
Poseł Sławomir Ćwik z Polski 2050 pokajał się za wypowiedź o Barbarze Nowackiej, „łączeniu kropek” w kontekście jej pozostania w rządzie i Donalda Tuska. Ale dla niej to za mało. Znajdująca się w plotkarskim oku cyklonu Nowacka chce, żeby Ćwik przeprosił jej rodzinę i poszedł na szkolenie antydyskryminacyjne.
Polska

W sprawie zamachu stanu Hołownia nie może „zachować nazwisk dla siebie”. Śledztwo z urzędu, kara 20 lat więzienia

opublikowano:
mid-25725313.webp
Marszałek Szymon Hołownia powinien zawiadomić prokuraturę o próbie zamachu stanu (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Dlaczego Szymon Hołownia akurat teraz potwierdził, że namawiano go do udziału w zamachu stanu? Czy w sprawie jego słów zostanie wszczęte śledztwo z urzędu? Kto może odpowiedzieć za to przestępstwo? Nie milknie burza po oświadczeniu marszałka Sejmu, który przyznał w piątek, że był nakłaniany do popełnienia najcięższego przestępstwa przeciwko ustrojowi państwa.