Polska

W Bełchatowie powstanie elektrownia atomowa? PO nagle przypomniała sobie o tym pomyśle

opublikowano:
12507343843_1511fd8638_k.webp
W środę Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę w sprawie budowy elektrowni atomowej w Bełchatowie. To zdecydowany krok mający na celu utrzymanie miejsc pracy i infrastruktury w mieście, które należy do najbardziej poszkodowanych w wyniku wprowadzenia Zielonego Ładu.

Uchwałę przyjęto podczas środowej sesji rady.

Projektodawczyni stanowiska, radna KO Paulina Setnik wskazała, że budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie to szansa na przeprowadzenie udanej transformacji energetycznej, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz nowe możliwości rozwoju gospodarczego i społecznego regionu.

-Bełchatów posiada odpowiednie zasoby, infrastrukturę oraz zaplecze kadrowe, a istniejąca sieć elektroenergetyczna i dostęp do uzbrojonych terenów umożliwiają sprawną realizację tej inwestycji (…) W powstaniu elektrowni jądrowej w Bełchatowie widzimy szasnę na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój nowoczesnych technologii oraz stworzenie nowych miejsc pracy - przekonywała.

W przyjętej uchwale zaapelowano do władz państwowych o traktowanie tej inwestycji priorytetowo oraz o podjęcie wszelkich działań sprzyjających jej realizacji. Ma ona trafić do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz ministerstw - klimatu i środowiska oraz przemysłu.

Za przyjęciem stanowiska zagłosowali radni rządzącej w Łodzi Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Radni PiS wstrzymali się od głosu, tłumacząc, że władze miasta powinny skupić się na sprawach dotyczących bezpośrednio mieszkańców Łodzi i rozwiązywaniu ich problemów.

Bełchatów został wskazany jako jedna z dwóch preferowanych lokalizacji pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce w zaktualizowanym w tym roku Programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ).

Zdaniem prezesa PGE GiEK Jacka Kaczorowskiego, Bełchatów ma wszystkie atuty o charakterze społecznym i technologicznym do podjęcia przez rząd decyzji o lokalizacji w tym miejscu drugiej w kraju elektrowni jądrowej. To istniejące już wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW, zasoby wodne pozwalające na lokację projektu wielkoskalowego o mocy w pierwszym etapie 3 GW, dokumentacja geologiczna, kadra inżynieryjno-techniczna oraz zaangażowanie w ideę strony społecznej.

Trwają pierwsze prace analityczne dotyczące możliwości powstania w Bełchatowie elektrowni jądrowej. Ekspertyzy prowadzone przez ośrodki naukowe i badawcze dotyczą sejsmiki oraz hydrologii.

-O ostatecznej decyzji (rządu – PAP) o lokalizacji drugiej elektrowni atomowej w kraju przesądzą analizy technologiczne i ekonomiczne. Bełchatów i nasz region ma unikatową przewagę jeśli chodzi o tego typu inwestycje w tym względzie, że lokalna społeczność i samorząd woj. łódzkiego raz okolicznych powiatów wykazują wolę lokalizacji tego przedsięwzięcia w regionie bełchatowskim. (…) Zapewnienie dostępu do taniej i zielonej energii to ogromna szansa rozwojowa nie tylko dla Bełchatowa, regionu, ale również dla Łodzi. Bez tego nie będziemy w stanie przyciągnąć inwestycji przemysłowych do naszego województwa – zaznaczył obecny na sesji poseł KO Paweł Bliźniuk.

Decyzja rządu ws. lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej kraju ma zapaść w przyszłym roku. "W optymistycznej wersji budowa może potrwać około 14 lat" – poinformował podczas środowej sesji rady wiceprezes PGE GiEK dr. rozwoju Wiktor Płóciennik.

Podkreślił, że powstanie elektrowni jądrowej w Bełchatowie jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia stabilności rynku pracy dla tego regionu, choć - jak przyznał – nie gwarantuje to utrzymania zatrudnienia w energetycznej spółce na aktualnym poziomie.

Obecnie w kompleksie Bełchatów i spółkach zależnych pracuje 12 tys. osób, w tym ponad 6,5 tys. jest zatrudnionych w kopalni i elektrowni. Podstawą działania górniczo-energetycznego kompleksu jest węgiel brunatny z odkrywek Bełchatów i Szczerców. Pierwsza z nich jest już niemal wyeksploatowana, a złoże w Polu Szczerców zapewni funkcjonowanie kopalni i elektrowni jeszcze przez około dekadę - do ok. 2035 r. Bloki Elektrowni Bełchatów mają być wyłączane sukcesywnie od 2030 roku. Ich całkowite odłączenie spowoduje ubytek mocy w polskim systemie energetycznym o około 5,5 GW.

Źr.wPolsce24 za PAP

 

Salon Dziennikarski

Trzaskowski traci poparcie. Zmęczenie? - Salon Dziennikarski

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-19 184034.webp
W najnowszym odcinku „Salonu Dziennikarskiego” komentatorzy analizują kampanię prezydencką, zmiany w sondażach i bieżące afery polityczne. Poruszają też dramatyczną sprawę śmierci dziecka i szerszy kontekst debaty o aborcji w Polsce.
Polska

Ujawniamy! Na Woronicza cenzura, kazali wyłączyć wPolsce24 i Republikę

opublikowano:
cenzura tvp.webp
W siedzibie TVP nie można oglądać wPolsce24 (Fot. screenYT/wPolsce24)
Dziś w całej siedzibie TVP w likwidacji wyłączono sygnał Telewizji wPolsce24 i Republiki. Stało się to po ujawnieniu przez konserwatywne stacje nieprawidłowości związanych z organizacją „debaty” Rafała Trzaskowskiego w Końskich.
Polska

Trzaskowski zbada się na narkotyki? Zobacz, jak kandydat PO zareagował na to pytanie!

opublikowano:
trzaskowski narkotesty.webp
Czy Rafał Trzaskowski podda się narkotestowi? (Fot. screenYT/wPolsce24)
- Czy podda się pan testowi na obecność narkotyków – zapytała dziennikarka Telewizji wPolsce24 po wiecu Rafała Trzaskowskiego w Białej Podlaskiej. Podobne pytanie stacja stawia także pozostałym kandydatom na prezydenta, członkom rządu, posłom i wszystkim innym osobom publicznym mającym wpływ na życie Polaków.
Polska

Gigantyczny baner Karola Nawrockiego. Rolnicy wyorali pole dla kandydata

opublikowano:
1907856_5.webp
Jest wielki i zupełnie naturalny. Rolnicy zrobili baner dla Karola Nawrockiego (fot. wPolsce24)
Rolnicy ze wsi Chełchy Dzierskie na północnym Mazowszu stworzyli największy, bo aż pięciohektarowy baner Karola Nawrockiego.
Polska

Zamiast polskich rolników będzie niedobre jedzenie z GMO. Umowa z krajami Mercosur to dla nas istny armagedon!

opublikowano:
armagedon.webp
Wstrząsające kulisy przygotowań do umowy UE-Mercosur (Fot. screen wPolsce24)
Jak tylko w Polsce odbędą się wybory prezydenckie, Unia przyspieszy finalizację fatalnej dla naszego rolnictwa umowy z krajami Mercosur. Ta oznacza zaś bankructwo polskich rolników.
Polska

Nawet fani Trzaskowskiego są załamani swoim kandydatem. Władza postawi teraz na Hołownię?

opublikowano:
rafał trzaskowski AW Sejm.webp
Rafał Trzaskowski ma powód do zmartwień (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Spadające sondaże, bardzo dziwne wystąpienia publiczne i potężne rozczarowanie wyborców – nastroje w sztabie Rafała Trzaskowskiego są fatalne.