Polska

Ostatnie dni z życia koalicji. Każdy ciągnie w swoją stronę, co właściwie łączy ze sobą tych ludzi?

opublikowano:
AWIK_koalicja_10112023_49.webp
Coraz wyraźniej widać, że liderzy koalicji 13 grudnia nie są w stanie rozwijać Polski, bo każdy ciągnie w swoją stronę (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Koalicja rządząca to twór, który poza niechęcią do opozycji i profitami płynącymi z obsadzonych stanowisk zdaje się nie mieć punktów wspólnych. Ostatnie dni przyniosły szereg sytuacji, które potwierdzają tę tezę. Od edukacji zdrowotnej, przez medialne ataki na koalicjantów, po napięcia dotyczące relacji międzynarodowych i inwestycji infrastrukturalnych. Pytanie o to, czy rząd ma jakąkolwiek spójną wizję, staje się coraz bardziej zasadne. Oto przykłady, które ilustrują chaos w obozie władzy.

Sprawa nr 1: Zamieszanie wokół edukacji zdrowotnej

Minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz najwyraźniej nie są w stanie uzgodnić stanowiska w sprawie tzw. edukacji zdrowotnej w szkołach.

Kosiniak-Kamysz, szef MON i lider PSL, zapowiedział, że przedmiot będzie nieobowiązkowy i pozbawiony ideologii.

Jednak to stwierdzenie wywołało reakcję Nowackiej, która ironicznie zasugerowała, że minister pomylił MON z MEN.

Problem polega na tym, że jeszcze niedawno MEN zapowiadało, iż edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem. W rezultacie koalicjanci wysyłają sprzeczne sygnały, co prowadzi do społecznego zamieszania.

Na ulice wychodzą protestujący, a rząd nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na ich obawy.

Sprawa nr 2: "Newsweek" uderza w Polskę 2050

Dzisiejsza publikacja "Newsweeka" o finansowych niejasnościach w partii Polska 2050 Szymona Hołowni to kolejny dowód na napięcia w koalicji. Tygodnik, który jest przychylny obecnej władzy i nigdy nie napisał złego słowa o Donaldzie Tusku po raz kolejny uderza w Polskę 2050, tym razem zarzucając jej nieprzejrzystość w finansowaniu kampanii.

Przypomnijmy, że niedawny atak na Hołownię w sprawie jego rzekomych studiów na Collegium Humanum także pochodził z łamów tygodnika wydawanego przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer.

Na dzisiejsze zarzuty partia Hołowni odpowiedziała ostrym oświadczeniem, w którym zarzuciła gazecie manipulacje i brak rzetelności. Wskazuje to na fakt, że ataki na Polskę 2050 mogą pochodzić z wnętrza koalicji, gdzie trwają nie tylko rywalizacje o wpływy, ale i próby podważenia wiarygodności koalicjantów.

Sprawa nr 3: Kontrowersje wokół Netanjahu

Rządowa uchwała o zapewnieniu bezpieczeństwa premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wywołała burzę. Wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że Netanjahu w ogóle nie powinien być wpuszczony do Polski, a jeśli już, to powinien zostać aresztowany.

Z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar bronił decyzji rządu, podkreślając, że Polska powinna umożliwić premierowi Izraela udział w uroczystościach.

Te skrajnie różne stanowiska w sprawie międzynarodowego znaczenia nie tylko pokazują brak koordynacji i jednolitej polityki w rządzie, ale też kompromitują Polskę na arenie międzynarodowej.

Sprawa nr 4: Konflikt o inwestycje kolejowe

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Polski, ogłosił w Płocku plany walki z wykluczeniem komunikacyjnym średnich miast. Jednak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, I wiceprzewodnicząca koalicyjnej Polski 2050, wytknęła rządowi niekorzystne i sprzeczną z tą deklaracją zmiany w planie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zmniejszono bowiem środki na połączenia kolejowe do takich miast jak Płock, co oznacza opóźnienie kluczowych inwestycji aż do 2032 roku.

Zamiast jednolitej strategii infrastrukturalnej, koalicjanci wzajemnie się krytykują, a obywatele zostają z pytaniami o przyszłość inwestycji.

Brak spójnej wizji czy czysta postpolityka?

Tylko te cztery ostatnie przykłady pokazują, że koalicja rządząca działa bardziej jak zbiór rywalizujących ze sobą frakcji niż zespół pracujący nad wspólnym celem. A podobnych przykładów jest dużo więcej:

W atmosferze wzajemnych oskarżeń i sprzecznych deklaracji coraz trudniej doszukać się w działaniach rządu spójnej wizji dla Polski.

Pytanie o kierunek polskiej polityki pozostaje otwarte. 

źr. wPolsce24

Polska

Rafał Trzaskowski tłumaczy się ze współpracy z rosyjską firmą. "Jestem bardzo zaniepokojony"

opublikowano:
1809648_4.webp
(fot. screen za wPolsce24)
- Dowiedziałem się o tej sytuacji tydzień temu. Jestem tą sytuacją bardzo zaniepokojony - w takich słowach Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy odniósł się do informacji ujawnionych przez Wirtualną Polskę. Według publikacji portalu, Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie mają tankować część swoich autobusów gazem pochodzącym z rosyjskich źródeł.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Chcą odsunąć sędziów od wydawania wyroków. Wybór nie był przypadkowy

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-13 195639 2025-01-13_18.57.07.webp
10 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie ma zostać odsuniętych od wydawania wyroków. Chodzi o osoby, które według obecnego rządu tworzą kategorię tzw. neo-sędziów.
Polska

Premier nie chciał mówić o rosyjskiej firmie w Warszawie, bo... spieszył się na samolot. Poleciał na szczyt NATO, którego celem jest walka z zagrożeniem ze strony Rosji

opublikowano:
mid-25114037.webp
(fot. PAP/Leszek Szymański)
Premier D. Tusk weźmie udział w szczycie NATO w Helsinkach, gdzie będzie mowa m. in. o zabezpieczeniu strategicznej infrastruktury podmorskiej, wzmocnieniu obecności NATO na Bałtyku i zagrożeniach wynikających z rosyjskiej "floty cieni". To kwestie niezwykle ważne, jednak równie istotną sprawą są próby obchodzenia sankcji przez Rosję. O tym - w kontekście warszawskiego ratusza - premier rozmawiać nie chciał, bo... spieszył się na samolot.
Polska

O jego odejściu z policji mówi cała Polska. Tłumaczy, dlaczego zrezygnował

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2025_01_14-13_40_47.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Dwadzieścia sześć lat i pięć miesięcy. Tyle trwała służba inspektora Waldemara Pankowskiego, komendanta powiatowego policji w Iławie. O ile wcześniej słyszeli o nim głównie mieszkańcy pięknego miasta położonego w woj. warmińsko-mazurskim, o tyle o jego odejściu mówi dziś niemal cała Polska. Dlaczego podjął taką decyzję i skąd pomysł, by odejść z takim hukiem?
Polska

Będzie "podmianka" Trzaskowskiego na Tuska?

opublikowano:
1810985_1.webp
Czy Rafał Trzaskowski zostanie zastąpiony Donaldem Tuskiem (fot. wPolsce24)
Choć kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi oficjalnie zaczyna się dopiero 15 stycznia, to już z różnych stron pojawiają się głosy, że być może to wcale nie Rafał Trzaskowski będzie kandydatek Koalicji Obywatelskiej na najwyższy urząd w państwie. Swoją opinią podzielił się na antenie telewizji wPolsce24 były wiceminister kultury, a obecnie poseł PiS Jarosław Sellin.
Polska

Tusk przykręca śrubę Bodarowi, strasząc go Giertychem

opublikowano:
1811100_2.webp
Radosław Fogiel wiceprzewodniczącym EKR (fot. wPolsce24)
Dzisiejszy raport Prokuratury Krajowej, to według posła PiS Radosława Fogla próba obrony Adama Bodnara przed złością Tuska i dowód na polityczne wpływanie polityków na prokuraturę.