Polska

Ostatnie dni z życia koalicji. Każdy ciągnie w swoją stronę, co właściwie łączy ze sobą tych ludzi?

opublikowano:
AWIK_koalicja_10112023_49.webp
Coraz wyraźniej widać, że liderzy koalicji 13 grudnia nie są w stanie rozwijać Polski, bo każdy ciągnie w swoją stronę (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Koalicja rządząca to twór, który poza niechęcią do opozycji i profitami płynącymi z obsadzonych stanowisk zdaje się nie mieć punktów wspólnych. Ostatnie dni przyniosły szereg sytuacji, które potwierdzają tę tezę. Od edukacji zdrowotnej, przez medialne ataki na koalicjantów, po napięcia dotyczące relacji międzynarodowych i inwestycji infrastrukturalnych. Pytanie o to, czy rząd ma jakąkolwiek spójną wizję, staje się coraz bardziej zasadne. Oto przykłady, które ilustrują chaos w obozie władzy.

Sprawa nr 1: Zamieszanie wokół edukacji zdrowotnej

Minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz najwyraźniej nie są w stanie uzgodnić stanowiska w sprawie tzw. edukacji zdrowotnej w szkołach.

Kosiniak-Kamysz, szef MON i lider PSL, zapowiedział, że przedmiot będzie nieobowiązkowy i pozbawiony ideologii.

Jednak to stwierdzenie wywołało reakcję Nowackiej, która ironicznie zasugerowała, że minister pomylił MON z MEN.

Problem polega na tym, że jeszcze niedawno MEN zapowiadało, iż edukacja zdrowotna będzie obowiązkowym przedmiotem. W rezultacie koalicjanci wysyłają sprzeczne sygnały, co prowadzi do społecznego zamieszania.

Na ulice wychodzą protestujący, a rząd nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na ich obawy.

Sprawa nr 2: "Newsweek" uderza w Polskę 2050

Dzisiejsza publikacja "Newsweeka" o finansowych niejasnościach w partii Polska 2050 Szymona Hołowni to kolejny dowód na napięcia w koalicji. Tygodnik, który jest przychylny obecnej władzy i nigdy nie napisał złego słowa o Donaldzie Tusku po raz kolejny uderza w Polskę 2050, tym razem zarzucając jej nieprzejrzystość w finansowaniu kampanii.

Przypomnijmy, że niedawny atak na Hołownię w sprawie jego rzekomych studiów na Collegium Humanum także pochodził z łamów tygodnika wydawanego przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer.

Na dzisiejsze zarzuty partia Hołowni odpowiedziała ostrym oświadczeniem, w którym zarzuciła gazecie manipulacje i brak rzetelności. Wskazuje to na fakt, że ataki na Polskę 2050 mogą pochodzić z wnętrza koalicji, gdzie trwają nie tylko rywalizacje o wpływy, ale i próby podważenia wiarygodności koalicjantów.

Sprawa nr 3: Kontrowersje wokół Netanjahu

Rządowa uchwała o zapewnieniu bezpieczeństwa premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu podczas obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz wywołała burzę. Wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że Netanjahu w ogóle nie powinien być wpuszczony do Polski, a jeśli już, to powinien zostać aresztowany.

Z kolei minister sprawiedliwości Adam Bodnar bronił decyzji rządu, podkreślając, że Polska powinna umożliwić premierowi Izraela udział w uroczystościach.

Te skrajnie różne stanowiska w sprawie międzynarodowego znaczenia nie tylko pokazują brak koordynacji i jednolitej polityki w rządzie, ale też kompromitują Polskę na arenie międzynarodowej.

Sprawa nr 4: Konflikt o inwestycje kolejowe

Rafał Trzaskowski, kandydat Platformy Obywatelskiej na prezydenta Polski, ogłosił w Płocku plany walki z wykluczeniem komunikacyjnym średnich miast. Jednak Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, I wiceprzewodnicząca koalicyjnej Polski 2050, wytknęła rządowi niekorzystne i sprzeczną z tą deklaracją zmiany w planie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zmniejszono bowiem środki na połączenia kolejowe do takich miast jak Płock, co oznacza opóźnienie kluczowych inwestycji aż do 2032 roku.

Zamiast jednolitej strategii infrastrukturalnej, koalicjanci wzajemnie się krytykują, a obywatele zostają z pytaniami o przyszłość inwestycji.

Brak spójnej wizji czy czysta postpolityka?

Tylko te cztery ostatnie przykłady pokazują, że koalicja rządząca działa bardziej jak zbiór rywalizujących ze sobą frakcji niż zespół pracujący nad wspólnym celem. A podobnych przykładów jest dużo więcej:

W atmosferze wzajemnych oskarżeń i sprzecznych deklaracji coraz trudniej doszukać się w działaniach rządu spójnej wizji dla Polski.

Pytanie o kierunek polskiej polityki pozostaje otwarte. 

źr. wPolsce24

Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".
Polska

"Gdybym się nie uchylił, to dziś bym tu nie stał". Wstrząsająca relacja mężczyzny zaatakowanego przez migranta nożem

opublikowano:
1998056_5.webp
Pan Krzysztof został zaatakowany przez Kolumbijczyka (fot. wPolsce24)
Reporter telewizji wPolsce24 Maciej Zemła dotarł do ofiary napadu z użyciem noża w Radomiu. Napastnikiem okazał się być Kolumbijczyk, który wraz z drugim mężczyzną kolumbijskiego pochodzenia, zostali zatrzymani podczas obywatelskiej interwencji za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Polska

Migranci rozbili obozowisko w katowickim parku. Sceny jak z Paryża

opublikowano:
1998793_6.webp
Migranci organizują się w Katowicach (fot. wPolsce24)
Okolice katowickiej Doliny Trzech Stawów w zeszłym roku znalazły się na ustach całej Polski za sprawą Senegalczyka, który, kompletnie nagi, załatwiał do jednego z tych stawków swoje potrzeby fizjologiczne. Teraz znowu jest o nich głośno i również za sprawą migrantów, którzy rozbili tam sobie obozowisko.