Polska

Opolski komornik odmówił eksmisji seniorki. „Psy w schroniskach mają lepsze warunki”

opublikowano:
MK4_ksd_2022_DSC07081 (1).webp
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Fratria)
Do nietypowej sytuacji doszło w Opolu podczas planowanej eksmisji 77-letniej kobiety. Komornik sądowy Tomasz Kondziela odmówił przeprowadzenia czynności, uznając, że lokal wskazany przez miasto jako miejsce tymczasowego pobytu „urąga ludzkiej godności”.

Eksmisja seniorki, pani Ż., miała odbyć się 16 maja z mieszkania przy ul. Nysy Łużyckiej, które zostało sprzedane przez innego komornika w 2023 roku za ponad 180 tys. złotych. Nowi właściciele chcąc przejąć lokal, złożyli wniosek o eksmisję kobiety. Komornik Tomasz Kondziela wszczął postępowanie i zwrócił się do miasta o wskazanie lokalu tymczasowego. O sprawie poinformowała "Nowa Trybuna Opolska".

Prawo do odmowy

Miasto Opole zaproponowało lokal przy ul. Kępskiej 6a – w budynku socjalnym administrowanym przez Miejski Zarząd Lokali Komunalnych. Choć sam pokój został odnowiony, stan wspólnej łazienki wzbudził poważne wątpliwości komornika.

"Nie miałbym sumienia skazać na takie warunki starszej pani" – powiedział Tomasz Kondziela w rozmowie z dziennikarzami. – "Psy w schroniskach trzyma się w lepszych warunkach. Nie przeprowadzę eksmisji, dopóki miasto nie zapewni tej kobiecie godnych warunków życia" – dodał.

Komornik skorzystał z prawa do odmowy przeprowadzenia eksmisji w sytuacji, gdy warunki lokalowe zagrażają zdrowiu lub życiu dłużnika. Jak podkreślił, łazienka jest koedukacyjna, brudna i zagrzybiona, a od ścian odpada tynk. „Nie chodzi o luksusy, ale o godność” – zaznaczył.

Jest jednak też nieco inna strona medalu tej historii. Pani Ż. mieszka obecnie z 43-letnim synem, który nie pracuje i sam przyznał, że rodzina znalazła się w trudnej sytuacji z powodu niespłaconych długów. Seniorka przyznaje, że wpadła w spiralę zadłużenia, m.in. przez tzw. chwilówki. Twierdzi też, że została oszukana i nie zgadza się z decyzją o eksmisji.

To mieszkańcy popsuli!

Ratusz w Opolu zapewnia, że lokal przy ul. Kępskiej spełnia wszystkie ustawowe wymagania, a jego stan techniczny – choć nieidealny – wynika także z działań samych mieszkańców. – "To budynek socjalny, który jest regularnie remontowany i utrzymywany przez MZLK" – podkreśla rzecznik prasowy urzędu miasta Adam Leszczyński. Dodaje też, że pani Ż. może ubiegać się o przydział innego lokalu socjalnego, ale do tej pory nie złożyła w tej sprawie żadnego wniosku.

Tymczasem nowi właściciele mieszkania nadal nie mogą z niego korzystać. Jeden z nich pojawił się w mieszkaniu 20 maja, jednak wizyta zakończyła się emocjonalną konfrontacją z seniorką, która oskarżała go o odebranie jej dachu nad głową.

Sprawa wywołała poruszenie – zarówno ze względu na nietypowe zachowanie komornika, jak i warunki panujące w lokalach socjalnych. Czy miasto zaproponuje inne rozwiązanie? Na razie nie wiadomo.

źr. wPolsce24 za nto.pl

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.