Polska

Odurzony narkotykami złamał rękę pracownikowi szpitala. Jak rząd chce chronić ratowników i sanitariuszy?

opublikowano:
videoframe_9068.webp
Mężczyzna, który odurzony złamał rękę pracownikowi szpitala prowadzony do celi policyjnej (Fot. policja.pl)
I znów agresywne zachowanie odurzonego pacjenta doprowadziło do poważnych obrażeń u pracownika służby zdrowia. Mężczyzna, będący pod wpływem narkotyków, został zatrzymany przez mundurowych i usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego oraz spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Został objęty dozorem policyjnym i zakazem zbliżania się do pokrzywdzonego.

W niedzielę, 16 lutego 2025 r., na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Katowicach trafił 40-letni mieszkaniec Katowic. Żona mężczyzny, zaniepokojona jego dziwnym zachowaniem, wezwała do domu karetkę. Medycy przewieźli pacjenta do szpitala, gdzie chcieli udzielić mu dalszej pomocy medycznej. W trakcie prowadzonych badań katowiczanin przejawiał skrajne zachowania - raz był uspokojony, po chwili bardzo pobudzony i agresywny. W związku z tym, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i czynności ratujących jego życie i zdrowie, personel medyczny był zmuszony unieruchomić mężczyznę. W trakcie próby obezwładniania jeden z pracowników szpitala - 48-letni sanitariusz doznał urazu w postaci złamania kości śródręcza.

To zdarzenie wpisuje się w niepokojący trend rosnącej liczby ataków na pracowników ochrony zdrowia. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze niosą pomoc w trudnych warunkach, często mierząc się z agresją pacjentów lub ich bliskich.

Nowe przepisy mające na celu ochronę ratowników medycznych

Tymczasem dzień przed atakiem z Katowic - 18 lutego - rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który ma zapewnić lepszą ochronę ratownikom medycznym podczas interwencji. Nowe regulacje to odpowiedź na rosnącą liczbę ataków na personel medyczny, w tym tragiczne zdarzenie z Siedlec, gdzie 62-letni ratownik medyczny został śmiertelnie ugodzony nożem podczas udzielania pomocy.

Szkolenia z samoobrony i wsparcie psychologiczne

W ramach nowelizacji wprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia z technik samoobrony oraz metod deeskalacji agresji dla wszystkich członków zespołów ratownictwa medycznego (ZRM). Kursy będą organizowane nie rzadziej niż co pięć lat i finansowane przez wojewodów, a także mogą być wspierane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dodatkowo, ratownicy medyczni uzyskają dostęp do wsparcia psychologicznego, na które przeznaczone zostanie specjalne dofinansowanie. Do tej pory pomoc psychologiczną zapewniano wyłącznie dyspozytorom medycznym, pomijając personel pierwszej linii.

Zmiany w organizacji ZRM

Nowelizacja wprowadza rozróżnienie na dwu- i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego (ZRM), co ma poprawić organizację pracy i zapewnić większą elastyczność w planowaniu zasobów. Liczba oraz rozmieszczenie zespołów będą określane w wojewódzkich planach działania systemu ratownictwa medycznego.

Bardziej surowe kary i lepsza ochrona prawna

Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi prace nad zaostrzeniem kar dla osób atakujących ratowników medycznych. Ponadto Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wyposażenie zespołów ratownictwa w kamizelki nożoodporne. Wprowadzona zostanie również podstawa prawna umożliwiająca ratownikom priorytetowe działanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, nawet kosztem naruszenia dóbr osobistych lub majątkowych innych osób.

Dodatki za pracę w trudnych warunkach

Ratownicy medyczni otrzymają dodatki za pracę w nocy, niedziele i święta. Wynagrodzenie za te godziny wzrośnie odpowiednio o 45 proc. i 65 proc. stawki podstawowej. Przepisy te wejdą w życie z mocą wsteczną od 1 lipca 2023 roku.

Na realizację nowych przepisów rząd przeznaczy 187 mln zł w 2025 roku oraz 382 mln zł w 2026 roku. Nowe regulacje wejdą w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Tylko czy istnieją jakiekolwiek rozwiązania prawne, które skutecznie ochronią ratowników, sanitariuszy czy lekarzy przed osobami w stanie odurzenia? Trudno wyobrazić sobie takie prawo...

źr. wPolsce24 za policja.pl/rp.pl

Polska

Tego się absolutnie nikt nie spodziewał. Sztab PiS-u trzymał wszystko w tajemnicy. Pełne zaskoczenie!

opublikowano:
1917637_5.webp
(screen za wPolsce24)
Konwencja Karola Nawrockiego w Łodzi została zorganizowana z dużym rozmachem. Powszechne zaskoczenie wzbudziła obecność i mocne wystąpienie obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, iż zagłosuje na obywatelskiego kandydata na prezydenta. Więcej o kulisach konwencji w "Wiadomościach" na wPolsce24.
Polska

Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie: Nie może zwyciężyć cynizm i draństwo!

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 224453.webp
W programie "Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie" na kanale wPolsce24 omawiano gorąco konwencję wyborczą kandydata obywatelskiego na prezydenta, Karola Nawrockiego, która odbyła się w Łodzi.
Polska

Trzaskowski kontra Nawrocki. Mamy analizę, kto ciężej pracuje w kampanii

opublikowano:
kto więcej pracuje.webp
Karol Nawrocki spotyka się z Polakami znacznie częściej, niż Rafał Trzaskowski (Fot. Screen/wPolsce24)
Ogromna różnica w liczbie spotkań dwóch faworytów do prezydentury. Karol Nawrocki miał ich ponad dwa razy więcej, niż Rafał Trzaskowski.
Polska

Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarz

opublikowano:
img_0002-2 ok.webp
(materiały prasowe/fot. Karolina Fok / Archiwum SU)
Nie żyje lekarz ranny w ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.
Polska

Jak Polacy ocenili ostatnią debatę? Trzaskowski zawiódł nawet mieszkańców Warszawy

opublikowano:
1919958_6.webp
Mieszkańcy Warszawy ocenili debatę prezydencką (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa po wczorajszej debacie prezydenckiej. Choć sztabowcy i polityczni koledzy Rafała Trzaskowskiego na czele z premierem Tuskiem jeszcze w trakcie jej trwania ogłaszali zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, to mieszkańcy Warszawy, nawet ci którzy nie ukrywają swojej sympatii do prezydenta miasta, mieli na ten temat zupełnie odmienne zdanie
Polska

Polki boją się migrantów, a Tusk chce się mścić na samorządach, które nie chcą ich przyjmować

opublikowano:
migranci_polskaa.webp
Polki boją się migrantów (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski odpoczywa po debacie, natomiast Karol Nawrocki znów na kampanijnej trasie. Dziś rozmawiał m.in. z samorządowcami. W Rzeszowie ostrzegał przed kolejnymi aktami politycznej zemsty rządu Donalda Tuska, które mogą być wymierzone także w samorządy. A w wielu miejscach w Polsce narastają obawy, że brak zgody na przyjmowanie imigrantów będzie skutkować zamrożeniem pieniędzy.