Polska

Co łączy fundamentalistów religijnych z Iranu z laicką Norwegią? Podpowiadamy: chodzi o Muska. Szczegóły zaskakują

opublikowano:
epa11886067.webp
Sprzedaż samochodów marki należącej do Elona Muska spadła w Norwegii w styczniu 2025 r. o 38 proc - w stosunku rok do roku. Komentatorzy oceniają, że to wynik postępowania miliardera, a niektórzy norwescy politycy wspominają o konsumenckim bojkocie na największym dla Tesli rynku po Ameryce. Co ciekawe, protesty wobec Muska zorganizowano także w fundamentalistycznym Iranie. Tam również nie wszystkim podoba się to, że Trump i Tusk wprowadzają nowe porządki... nie tylko w Stanach Zjednoczonych.

Zacznijmy od Norwegii, gdzie całościowa styczniowa sprzedaż samochodów elektrycznych - w porównaniu z poprzednim rokiem - wzrosła o 82,4 proc. W pierwszym miesiącu 2025 roku po raz pierwszy zarejestrowano 9 343 aut. Najbardziej zyskał Volkswagen i Toyota, a ich wyniki wzrosły ponad trzykrotnie. Łącznie auta tych marek stanowiły ponad jedną trzecią całej sprzedaży elektryków styczniu.

Rok temu niekwestionowanym liderem w Norwegii była Tesla, a co piąty sprzedany wtedy samochód był tej marki. Wyniki za ostatni miesiąc okazały się dla aut Elona Muska złe. Sprzedaż spadła o ponad jedną trzecią, a udział w norweskim rynku do niewiele ponad 7 proc. Przed rokiem w ciągu pierwszego miesiąca zarejestrowano 1109 nowych tesli, a w styczniu 2025 roku niespełna 700.

W 2024 roku sprzedano w Norwegii prawie 129 tys. nowych samochodów, z których tylko co dziesiąty nie miał wyłącznie napędu elektrycznego. Najpopularniejszą marką była Tesla z udziałem 18,9 proc. Drugie miejsce zajął Volkswagen, a trzecie Toyota. Obie marki przekroczyły 10-procentowy udział w rynku.

Norweski oddział Tesli niechętnie rozmawiał o ostatnich wynikach, o czym wspominają nawet depesze agencyjne Polskiej Agencji Prasowej. 

Nie ma zgody na komentarze

- Skupiamy się na naszych produktach. Mamy bardzo dobre samochody, a na udzielanie komentarzy dotyczących poziomu sprzedaży czy wpływu Elona Muska i jego zachowań na nią nie udzielono nam zgody - odpowiedziała PAP Marit Lade z działu komunikacji Tesla Norge.

Pytani przez norweską telewizję TV2 komentatorzy nie mieli wątpliwości, że na znacznie gorsze wyniki Tesli miała wpływ postać Elona Muska.

Właściciel marki w ostatnich tygodniach zaangażował się we wspieranie ruchów prawicowych w Europie, szczególnie w Niemczech. Niektóre z jego zachowań zostały - głównie przez środowiska skrajnej lewicy - uznane za nazistowskie.

Robert Nass, dyrektor inwestycyjny w Nordea, w rozmowie z TV2 mówił o "podstawowych błędach" w zachowaniu miliardera:

- Tej wielkości biznesmeni nie powinni rozmawiać o polityce. Gdy zajmiesz konkretne stanowisko, połowa kupujących może się z tobą nie zgodzić. A zniechęcanie klientów nie jest mądre. Gdyby wydarzyłoby się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony - skomentował dla telewizji Nass.

Nieracjonalne szaleństwo?

Poglądy polityczne i postawa Elona Muska to nie jedyny czynnik wpływający na rosnącą niechęć Norwegów do jego samochodów. Według Thora Oeivinda Jensena, naukowca z Uniwersytetu w Bergen, istotna jest również postawa producenta wobec swoich klientów:

Tesla znajduje się na szczycie listy znienawidzonych marek prowadzonej przez Norweski Związek Motorowy i Rzecznika Praw Konsumentów. W samochodach tych było kilka usterek, a zgłaszający się ze skargami klienci spotykali się z arogancją i powolną obsługą. Przyzwyczailiśmy się, że gdy coś z autem jest nie tak, klient ma rację, a firma przeprasza. Zachowanie Tesli daleko odbiega od standardów, do których przyzwyczailiśmy się w Europie - powiedział w rozmowie z TV2 ekonomista z Bergen.

Jednocześnie nikt z komentujących nie odnotował, że wcześniej - zanim Musk zaangażował się w kampanię Trumpa - nikomu to nie przeszkadzało, a sprzedaż Tesli w Norwegii z roku na rok rosła.

Co ciekawe, irracjonalne zachowania lewicy w Norwegii są zaskakująco podobne do tych, które zaobserwować można także w... Iranie. Tam religijni fundamentaliści co prawda nie bojkotują Tesli, ale palą plakaty z jego wizerunkiem. Oczywiście dlatego, że w ich mniemaniu uosabia "imperium zła", czyli znienawidzone w Iranie Stany Zjednoczone. 

Wszystko to działo się podczas wiecu z okazji 46. rocznicy rewolucji islamskiej w Teheranie, 10 lutego 2025 r. Teoretycznie tak daleko, a jednocześnie... tak blisko?

źr. wPolsce24 za PAP/X/Fox News

Polska

Donald Tusk znów się wściekł! Osiem milionów Polaków nazwał w swoim stylu: "durne łby"

opublikowano:
AWIK6471.webp
(fot. Fratria / Andrzej Wiktor)
To koniec uśmiechniętej Polski i polityki miłości. Donald Tusk się wściekł i w końcu wygarnął sympatykom Prawa i Sprawiedliwości, co o nich myśli. Premier nie przebierał w słowach!
Rozrywka

"Rudy i brudy" - odcinek 1

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 230237.webp
„Rudy i brudy” to nowy serial satyryczny emitowany w telewizji wPolsce24. Program parodiuje metody i postaci z obecnego obozu rządzącego, korzystając z formuły „krzywego zwierciadła” i odniesień do PRL-u.
Polska

Andrzej Duda na konwencji Karola Nawrockiego! Piękne wsparcie polskiego prezydenta dla szefa IPN-u

opublikowano:
mid-25427140 OK.webp
Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wystąpił jako gość specjalny na wiecu wyborczym Karola Nawrockiego w Łodzi. Podkreślił, że nadchodzące wybory prezydenckie mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla niego osobiście, ale przede wszystkim dla przyszłości kraju. Jednocześnie zadeklarował oficjalne poparcie dla szefa IPN.
Polska

Prezes PiS: Stawką tych wyborów jest interes Polski

opublikowano:
mid-25427236 ok.webp
Stawką zbliżających się wyborów prezydenckich jest interes Polski - podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.
Polska

Tego się absolutnie nikt nie spodziewał. Sztab PiS-u trzymał wszystko w tajemnicy. Pełne zaskoczenie!

opublikowano:
1917637_5.webp
(screen za wPolsce24)
Konwencja Karola Nawrockiego w Łodzi została zorganizowana z dużym rozmachem. Powszechne zaskoczenie wzbudziła obecność i mocne wystąpienie obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, iż zagłosuje na obywatelskiego kandydata na prezydenta. Więcej o kulisach konwencji w "Wiadomościach" na wPolsce24.
Polska

Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie: Nie może zwyciężyć cynizm i draństwo!

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 224453.webp
W programie "Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie" na kanale wPolsce24 omawiano gorąco konwencję wyborczą kandydata obywatelskiego na prezydenta, Karola Nawrockiego, która odbyła się w Łodzi.