Polska

Miliony policyjnych kontroli. Jak jeżdżą Polacy?

opublikowano:
travel-2724325_1280.webp
Rok temu policja przeprowadziła ponad 7 mln kontroli w ruchu drogowym (fot. pixabay.com, zdjęcie poglądowe)
W całym 2024 roku policjanci przeprowadzili ponad 7,5 mln kontroli drogowych, które poskutkowały wykryciem niemal 2,5 mln przekroczeń prędkości; ponad 60 proc. to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych - wynika z danych przekazanych PAP przez Biuro Ruchu Drogowego KGP.

Dane pokazują, że wśród wykrytych w ubiegłym roku przez policję wykroczeń drogowych najwięcej, bo 2,42 mln stanowiły przekroczenia dozwolonej prędkości. Ponad 1,5 mln z nich to przekroczenia prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Dalej pod względem licznych wykroczeń popełnianych przez kierujących znalazły się: niekorzystanie przez kierowców z pasów bezpieczeństwa - 154 746; nieprawidłowe zatrzymanie lub postój pojazdu - 148 690 oraz niesprawność techniczna świateł - 138 627 i jazda bez świateł - 95 579.

Ponad 7 milionów kontroli

55 979 wykrytych przez policjantów wykroczeń dotyczyło nieprawidłowej zmiany pasa lub kierunku ruchu, a 45 230 nieustąpienia pierwszeństwa innemu pojazdowi. Wśród wykrytych wykroczeń znalazły się także: nieprawidłowe wyprzedzanie - 34 896; korzystanie z telefonu w czasie jazdy - 31 550, oraz niestosownie się do sygnałów świetlnych - 30 011.

Wykroczenia nie dotyczyły jedynie kierujących. Z policyjnych danych wynika, że w ubiegłym roku ponad 165 tys. wykroczeń popełnili piesi. Najwięcej wykroczeń w tej grupie dotyczyło przekraczania jezdni w miejscach niedozwolonych - 118 114; niestosowania się do sygnałów świetlnych - 19 563; braku elementów odblaskowych - 15 881 oraz chodzenia nieprawidłową stroną drogi - 11 608.

Jak poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, liczba 7,5 mln przeprowadzonych kontroli jest nieco mniejsza niż w roku 2023, kiedy przeprowadzono ich ponad 7,8 mln, jednak - jak dodał - patrząc na dane obrazujące stan bezpieczeństwa ruchu drogowego za ostatnie lata, można "z delikatnym optymizmem wnioskować, że Polacy jeżdżą nieco bezpieczniej".

Dodał, że policjanci przeprowadzili również 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie, dzięki czemu "ujawnili 92 324 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 4,5 proc.".

Nadkom. Opas przyznał, że najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców to nadal przekroczenie dozwolonej prędkości, w tym także w rejonie przejść dla pieszych oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Takich wykroczeń było nieco więcej niż w 2023 roku. Zdaniem nadkom. Roberta Opasa wynika to m.in. z intensyfikacji działań kontrolnych w zakresie tych wykroczeń, które skutkują w konsekwencji powstawaniem wypadków drogowych.

Warta zauważenia jest za to zdecydowanie mniejsza liczba wkroczeń popełnianych przez pieszych. To także w pewnej części przekłada się na mniejszą ilość zdarzeń z ich udziałem. Zauważmy, iż w minionym roku odnotowano nieco mniejszą liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych oraz poprawiło się bezpieczeństwo pieszych - powiedział.

Profilaktyka dla bezpieczeństwa 

Zdaniem nadkom. Opasa, kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór policji na drogach, ale również profilaktyka. "Dlatego, oprócz sprawowania kontroli, policjanci ruchu drogowego skupiają swoją uwagę na prowadzeniu działań informacyjno-profilaktycznych, w tym edukacji na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego" - wskazał.

Dodał, że policja inicjuje i organizuje przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym związanym z bezpieczeń­stwem ruchu drogowego i współdziała w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi oraz organizacjami społecznymi.

- W tym roku z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierowców oraz działań edukacyjnych. Dużo uwagi poświęcimy bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, nauce udzielania pierwszej pomocy, podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników jednośladów. Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających. Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym - powiedział.

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji, według stanu na początek stycznia 2025 r. wynika, że w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do 21 528 wypadków drogowych, w których zginęło 1881 osób, a 24 825 osób odniosło obrażenia. Doszło również do 38 8601 kolizji.

źr. wPolsce24 za PAP (Marcin Chomiuk)

 

Polska

Mateusz Morawiecki o ataku na wolne media: To władza dyktatorska

opublikowano:
morawiecki adamczyk.webp
Mateusz Morawiecki i Michał Adamczyk na scenie w Białej Podlaskiej (Fot. screen YT)
- To nie są już dzisiaj żarty. Mamy pierwszy krok w kierunku zakneblowania ust niezależnym mediom – mówił w Białej Podlaskiej o dzisiejszej decyzji sądu w sprawie Telewizji wPolsce24 Mateusz Morawiecki. - Będziemy się odwoływać, będziemy walczyć z państwa pomocą o wolność słowo – zapowiadał Michał Adamczyk, który jest na Południowym Podlasiu z busem naszej Telewizji.
Polska

Senator Bierecki o rządzie Tuska: „Oszuści”. Kto blokuje budowę wielkiego węzła transportowego?

opublikowano:
morawiecki gb.webp
Mateusz Morawiecki i Grzegorz Bierecki podczas spotkania z mieszkańcami Białej Podlaskiej (Fot. screen YT)
Zaplanowana przez rząd PiS budowa wielkiego, transkontynentalnego hubu transportowego w Małaszewiczach na granicy polsko-białoruskiej wciąż nie ruszyła. – Taki to jest rząd oszustów – skomentował opieszałość rządu Tuska senator PiS Grzegorz Bierecki.
Polska

Daniel Obajtek do Tuska: Niszczycie wszystko, co stanowiło o tym, że żyliśmy w wolnym, demokratycznym kraju

opublikowano:
1900330_6.webp
Daniel Obajtek ocenił decyzję w sprawie koncesji (fot. wPolsce24)
Daniel Obajtek nie pozostawił suchej nitki na działaniach ekipy Donalda Tuska i jej ataku na niezależne media. Na spotkaniu z mieszkańcami Białej Podlaskiej nie przebierał w słowach.
Polska

Trzaskowski zapomniał przyjechać do mieszkańców lub zwyczajnie ich zlekceważył

opublikowano:
1900343_5.webp
Trzaskowski nie dotarł do Garwolina (fot wPOlsce24)
Sztab wyborczy Rafała Trzaskowskiego wprowadza wyborców w błąd. Politycy Platformy Obywatelskiej opublikowali informację, z której wynikało, że rano na targowisku w Garwolinie miał pojawić się ich kandydat na prezydenta. Nic takiego jednak się nie wydarzyło.
Polska

Awantura w siedzibie TVP. Nie chcą wpuścić dziennikarzy wPolsce24 i Republiki

opublikowano:
1901038_5.webp
Nie chcą wpuścić naszych dziennikarzy do siedziby TV (fot. wPolsce24)
Władze Telewizji Polskiej nie chcą wpuścić dziennikarzy telewizji wPolsce24 i telewizji Republika na spotkanie dotyczące organizacji debaty prezydenckiej. Ochrona zatrzymała ich na bramkach
Polska

Szokujące ustalenia dziennikarza wPolsce24. Na granicy polsko-białoruskiej działa mafia przerzucająca migrantów

opublikowano:
1901288_6.webp
Na granicy działa przemytnicza mafia (fot. wPolsce24)
Bezpieczeństwo naszego kraju jest coraz bardziej zagrożone przez nielegalnych migrantów. Tylko w ostatnich dniach doszło do ponad stu prób nielegalnego forsowania naszej wschodniej granicy.