Polska

Trzaskowski udaje konserwatystę, a Kotula mówi wprost o przyśpieszeniu dyrektywy równościowej

opublikowano:
AWIK_Kotula_6032024_1.webp
Katarzyna Kotula proponuje progresywne zmiany (fot. Fratria/ Andrzej Wiktor)
Minister ds. równości Katarzyna Kotula, o której w ostatnim czasie było głośno za sprawą nieprawdziwych informacji o jej wykształceniu, które znalazły się na stronie Sejmu, tym razem postanowiła zniweczyć plany wykreowania się Rafała Trzaskowskiego na konserwatystę. Przedstawiła w Brukseli projekt dyrektywy równościowej i zapowiedziała, że będzie on priorytetem polskiej prezydencji.

Katarzyna Kotula, która we wtorek zaprezentowała priorytety polskiej prezydencji przed komisją Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) w Parlamencie Europejskim w Brukseli, powiedziała, że "wysoko" w agendzie polskiego półrocznego przewodnictwa w Radzie UE znalazła się m.in. dyrektywa równościowa.

Projekt unijnej ustawy, który po raz pierwszy zaprezentowany został przez Komisję Europejską w 2008 r., zakazuje m.in. dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej, wieku, niepełnosprawności czy wyznania. Prace nad nim trwają od 16 lat. "Mamy nadzieję, że uda nam się je popchnąć do przodu" - przyznała Kotula.

Ministra dodała, że polska prezydencja chce podjąć prace nad dyrektywą w tym miejscu, w którym skończyła je prezydencja belgijska, bo za czasów prezydencji węgierskiej prace utknęły. Na pytanie dziennikarzy o to, jak Polska chce przekonać państwa członkowskie do procedowania przepisów, minister powiedziała, że liczy na "solidarność większości krajów UE". "Chcemy szukać porozumienia i sojuszników dla tych przepisów wśród państw członkowskich" - zapowiedziała Kotula.

Pomysł poparł partyjny kolega Kotuli, europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest sprawozdawcą tych przepisów w Parlamencie Europejskim. "Myślę, że w 2025 r. przyszedł czas na to, żeby wreszcie skończyć z dyskryminacją w Unii Europejskiej" - powiedział polityk.

Kotula dodała, że polska prezydencja skupi się również na przepisach dotyczących sztucznej inteligencji, także w perspektywie równościowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nowe technologie są często wykorzystywane do szerzenia dezinformacji, w tym na temat mniejszości. "Chcemy rozmawiać zwłaszcza o cyberbezpieczeństwie. Mottem naszej prezydencji jest hasło +Bezpieczeństwo, Europo!+. My patrzymy na to bezpieczeństwo w zakresie przeciwdziałania chociażby nowym formom przemocy, także tym, które mają miejsce w internecie" - powiedziała ministra.

Kotula dodała też, że dość nieoczywistym tematem poruszonym w obszarze prezydencji będzie temat praw chłopców i mężczyzn. "Chcemy rozmawiać o tym, jak mieć na pokładzie chłopców i mężczyzn w tej walce o równość płci równouprawnienie" - doprecyzowała polityczka.

źr. wPolsce24 za PAP (Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana)

 

Polska

Miało być 4,2 miliarda złotych dla szpitali na onkologię. Leszczyna wszystko unieważniła

opublikowano:
AWIK_Leszczyna_18012024_2 (1).webp
Minister zdrowia Izabela Leszczyna (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dyrektorzy 19 szpitali, którym w 2023 roku przyznano dofinansowanie na inwestycje w onkologię w ramach konkursu z Funduszu Medycznego, otrzymali 31 stycznia informację o anulowaniu konkursu. Swoją decyzję Ministerstwa Zdrowia umotywowało... przedłużeniem kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Kto tu kłamie?! Niemieckie MSW: pakt migracyjny szybciej wejdzie w życie, polskie MSWiA zaprzecza

opublikowano:
videoframe_46080051.webp
Po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie okazało się, że... Niemieckie MSW twierdzi, że wszystkie kraje, a więc i Polska, zgodziły się na przyspieszenie wdrożenia zapisów tzw. paktu migracyjnego. Tymczasem przeciwnego zdania jest polskie MSWiA, które zaprzecza, by podczas tego spotkania miały miejsce jakiekolwiek ustalenia.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Śmierć żołnierza na granicy. Ogromne problemy w polskiej armii

opublikowano:
1832080_3.webp
Jak informowaliśmy wcześniej, powołując się na informacje udostępnione przez przedstawicieli Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, nie żyje kolejny polski żołnierz, który pomagał w pilnowaniu bezpieczeństwa na granicy z Białorusią.
Polska

Błazenada Tuska. Przed szczytem UE chwali się placuszkami od teściowej

opublikowano:
donek.webp
Donald Tusk je placki od teściowej (fot. wPolsce24)
"Lubię placki" - to cytat z popularnej swego czasu kreskówki "Johnny Bravo", który przeszedł do slangu młodzieżowego. Mimo upływu lat "zwrot" jest do dziś stosowany przez młodzież w celu rozśmieszenia lub rozbudzenia towarzystwa podczas dyskusji. O ile absurdalne stwierdzenie bohatera kreskówki może być śmieszne, to już zachowanie premiera dużego europejskiego kraju, które sprowadza się do tego samego, budzi zażenowanie.
Polska

Ministrowie wysłali przedszkolaków za drzwi, by tam śpiewały hymn i nie psuły im kadru

opublikowano:
1833486_5.webp
Ministrowie na auli, a dzieci na korytarzu (fot. wPolsce 24)
- Do władzy doszli ludzie, którzy mają w pogardzie innych, nawet dzieci - tak sceny ze Stronia Śląskiego komentował na antenie telewizji wPolsce24 publicysta Dariusz Matuszak. Chodzi o sytuację z otwarcia tzw. modułowego przedszkola w tym mieście, w którym uczestniczyli ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Marcin Kierwiński. Politycy byli na sali, a dzieciom kazano zostać na korytarzu.
Polska

Kamiński o ekipie Tuska: Moralnie to jest dno

opublikowano:
1833590_4.webp
Mariusz Kamiński w mocnych słowach o politykach koalicji 13 grudnia (fot. wPolsce24)
- To są prymitywni, agresywni ludzie, którzy nawet nie próbowali ukryć swoich intencji. Są politycznie bardzo słabi. Moralnie to jest dno - powiedział europoseł PiS i były szef MSWiA Mariusz Kamiński, oceniając zachowanie członków nielegalnej komisji ds. Pegasusa.