Polska

Kompromitacja Tuska w Sejmie. Zapowiedział, że Polska wystąpi z konwencji, do której nigdy nie przystąpiła

opublikowano:
mid-25307410
Donald Tusk wypisał Polskę z konwencji, do której nigdy się nie zapisaliśmy (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
- Polska wycofa się z konwencji dublińskiej, dotyczącej zakazu używania broni kasetowej – zapowiedział w Sejmie Donald Tusk. Problem w tym, że my nigdy do tej konwencji nie przystąpiliśmy. Czy możemy czuć się bezpiecznie z premierem, który nie sprawdza podstawowych informacji i wygaduje co mu ślina na język przyniesie?

To był ważny dzień w Sejmie, przynajmniej teoretycznie. Premier Donald Tusk miał zrelacjonować ustalenia unijnego szczytu w sprawie obronności i przedstawić strategię swojego rządu w nowej sytuacji geopolitycznej.

Nie chciał zanudzać

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, Tusk stwierdził, że nie będzie zanudzać posłów opowiadaniem o konkluzjach szczytu, bo… są one w internecie.

- Po co więc on w ogóle tu przyszedł? - pytał w gorącym komentarzu z sali plenarnej poseł PiS Przemysław Czarnek. 

Dobrze, że mówi, niech jeszcze robi

W sprawie strategii bezpieczeństwa na najbliższe miesiące i lata padło sporo zapowiedzi, w większości będących kontynuacją polityki obronnej rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- Dziś widzimy, że Tusk mówi inaczej niż mówił i robił do tej pory. Dobrze, że mówi, niech jeszcze zacznie robić – skomentował wystąpienie premiera Jarosław Kaczyński.

Kompromitacja z konwencją

Tutaj jednak mogą zacząć się schody. Po pierwsze, Donald Tusk nie słynie ze spełniania obietnic. Po drugie – gołym okiem widać, że jego strategia była pisana na kolanie. Przykład? Zapowiedź wycofania Polski z konwencji, do której nasz kraj nigdy nie przystąpił.

- Będę rekomendował pozytywną opinię, aby Polska wycofała się z konwencji ottawskiej i być może z konwencji dublińskiej; mówię tu o minach przeciwpiechotnych i broni kasetowej – powiedział Tusk.

O ile do dotyczącej zakazu użycia min przeciwpiechotnych konwencji ottawskiej Polska rzeczywiście przystąpiła a eksperci zgadzają się, że należy z niej jak najszybciej zrezygnować, tak konwencji dublińskiej wypowiedzieć nie możemy, ponieważ nigdy do niej nie przystąpiliśmy.

O co chodzi z amunicją kasetową?

Konwencja o zakazie użycia amunicji kasetowej została przyjęta w maju 2008 roku w Dublinie, weszła w życie w sierpniu 2010 roku. W tym czasie premierem był Donald Tusk. Powinien więc wiedzieć, że Polska konwencji dublińskiej nie podpisała, w przeciwieństwie do ponad 120 państw, wśród których jest zdecydowana większość członków UE i NATO. Powód jest prosty: Polska posiada nowoczesną amunicję kasetową i nie chciała z niej (słusznie) rezygnować.

-  Nikt z MONu dyskretnie Panu nie szepnął, że khem, Panie Premierze, z tą Konwencją Dublińską i bronią kasetową to trochę nie tak? – szydziła z Tuska na X ekspertka ds. bezpieczeństwa Klara Spurgjasz.

źr. wPolsce24

Polska

SKANDAL! Leszek Kraskowski odcięty od obrony? Mecenas alarmuje o działaniach służb

opublikowano:
Mecenasowi odmówiono prawa do obrony
(fot. wPolsce24)
Sprawa nagłego, trzymiesięcznego aresztowania znanego dziennikarza śledczego Leszka Kraskowskiego wywołuje coraz większe oburzenie. Kulisy działań prokuratury i policji szokują opinię publiczną, a najnowsze doniesienia wskazują na jawne łamanie elementarnych praw obywatelskich. Jak dowiedział się Szymon Szereda, reporter telewizji wPolsce24, obrońca publicysty, mec. Łukasz Pawelski ponownie zderzył się ze ścianą i nie został dopuszczony do swojego klienta. Powód? „Brak warunków logistycznych”. 
Polska

ROZMOWA WIKŁY. Co z Orderem Orła Białego dla Zełeńskiego? Znamy plan prezydenta

opublikowano:
Zbigniew Bogucki w rozmowie z Marcinem Wikłą na antenie telewizji wPolsce24
Zbigniew Bogucki w rozmowie z Marcinem Wikłą (fot. wPolsce24)
Zbigniew Bogucki, szef Kancelarii Prezydenta nie pozostawia złudzeń: Polska nie zejdzie z drogi obrony prawdy historycznej, a sprawa Orderu Orła Białego dla Wołodymyra Zełenskiego zmierza do jednoznacznego rozstrzygnięcia. W rozmowie z Marcinem Wikłą na antenie telewizji wPolsce24 minister ujawnił, że wkrótce poznamy decyzje głowy państwa.
Polska

NASZ NEWS! W Hucie Pieniackiej odnaleziono szczątki ofiar ludobójstwa na Kresach

opublikowano:
W Hucie Pieniackiej odnaleziono szczątki ofiar
W Hucie Pieniackiej odnaleziono szczątki ofiar (fot. wPolsce24)
W trakcie prac poszukiwawczych prowadzonych w Hucie Pieniackiej na Ukrainie, zespół Instytutu Pamięci Narodowej wraz z ukraińskimi archeologami dokonał przełomowego odkrycia – odnaleziono szczątki pomordowanych mieszkańców wsi, którzy padli ofiarą zbrodni popełnionej przez żołnierzy 14 Dywizji SS „Galizien”, wspieranych przez oddziały UPA oraz lokalne ukraińskie formacje paramilitarne.
Polska

Tak Niemcy wciskają nam swój problem. Tusk zgadza się na wszystko

opublikowano:
Po drugiej stronie Odry są Niemcy. To tam czai się wróg chcący zniszczyć Polskę
Niemcy już chcą nam odesłać niechcianych u siebie migranów (fot. wPolsce24)
Unijny Pakt Migracyjny stał się faktem, a wraz z nim widmo przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów z państw Trzeciego Świata oficjalnie zawisło nad Polską.
Polska

Pod ziemią mogą być dziesiątki ciał polskich ofiar ukraińskich zbrodni. Co skrywają groby?

opublikowano:
Mariusz Pilis i ks. Tomasz Trzaska na miejscu ekshumacji w Hucie Pieniackiej
Mariusz Pilis i ks. Tomasz Trzaska na miejscu ekshumacji w Hucie Pieniackiej (fot. wPolsce24)
Po 80 latach ziemia oddaje swoje tajemnice. Przełomowe wieści z prac poszukiwawczych w Hucie Pieniackiej Ziemia w końcu zaczyna odsłaniać dramatyczne świadectwo historycznej zbrodni. Jak poinformował ks. Tomasz Trzaska, ekipa badawcza natrafiła na skraj zbiorowej mogiły. Znaleziska mrożą krew w żyłach – badacze odkryli m.in. nadpalone ludzkie szczątki
Polska

Prof. Czarnek mocno: jak miałem nazwać Ukraińca? Eskimosem? Hiszpanem?

opublikowano:
Przemysław Czarnek wyjątkowo celnie podsumował ostatnie skandale związane z gloryfikowaniem morderców z UPA
Przemysław Czarnek wyjątkowo celnie podsumował ostatnie skandale związane z gloryfikowaniem morderców z UPA (Fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Kierownictwo PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim i kandydatem na premiera Przemysławem Czarnkiem spotkało się dziś z mieszkańcami najstarszego polskiego miasta Kalisza. W swoim wystąpieniu prof. Czarnek nie mógł pominąć skandali w obszarze polityki historycznej z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach. Padły mocne słowa.