Polska

Jest reakcja na śmiertelne zatrucia. Apel w sprawie niebezpiecznego preparatu

opublikowano:
agriculture-6502282_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaapelował o bezpieczny zwrot lub oddanie do utylizacji preparatów do fumigacji nabytych przez osoby nieuprawnione. Podobną prośbę z powodu śmiertelnych przypadków zatruć środkami na gryzonie zawierających fosforek glinu, wystosowała Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Instytucje postanowiły zareagować na doniesienia o śmiertelnych zatruciach wśród dzieci. Ich krewni, chcąc pozbyć się gryzoni, w okolicach domów rozłożyli pastylki preparatu „Quphos Pellet 56 GE”. Środek ten emituje trujący gaz.

Apel o bezpieczną utylizację

- Środki ochrony roślin do fumigacji, które zostały nabyte bez stosownych uprawnień do zakupu lub stosowania, nie mogą być stosowane i nie powinny być składowane w nieprzystosowanych do tego miejscach – przekazała Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Podkreślono, że wspomniane środki powinny zostać oddane do utylizacji podmiotom upoważnionym do odbioru odpadów niebezpiecznych. Środki ochrony roślin zawierają fosforek glinu, w związku z czym nie powinny być wyrzucane bezpośrednio do śmieci zmieszanych. Takie działanie może skutkować zatruciem przypadkowych osób.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega również, że fumiganty, których opakowania zostały otwarte lub rozszczelnione, mogą stanowić realne zagrożenie. Istnieje ryzyko wydobywania się z opakowania fosforowodoru, który powstaje w wyniku kontaktu fosforku glinu z wilgocią.

Międzynarodowa konwencja

- Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że takie środki mogą być transportowane wyłącznie przez wykwalifikowane firmy, zgodnie z przepisami ADR (międzynarodowa konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych) – podkreślono w komunikacie.

Dodano, że w przypadku wątpliwości dotyczących bezpiecznego postępowania z produktem można skontaktować się z wojewódzkimi ośrodkami lub dystrybutorem.

źr. wPolsce24 za Interia/ rp.pl

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt ministrów w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.