Polska

Hołownia ostro do Platformy: „Pakt senacki nie obowiązuje”. Czy urażony marszałek ma dość koalicji z Tuskiem?

opublikowano:
AWIK0874 (2).webp
Szymon Hołownia (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szymon Hołownia jednoznacznie odrzucił możliwość poparcia kandydatki PO Moniki Piątkowskiej w wyborach uzupełniających do Senatu w Krakowie. Lider Polski 2050 skrytykował decyzję Platformy Obywatelskiej i ogłosił, że pakt senacki w tej sprawie nie obowiązuje. Termin zgłaszania kandydatów do marcowych wyborów upływa 5 lutego.

Marszałek Sejmu od czasu głośnego ataku na niego, jakiego dopuścił się sprzyjający PO tygodnik "Newsweek", nie ukrywa rosnącego dystansu wobec Platformy Obywatelskiej. Przypomnijmy, że na łamach gazety wydawanej przez koncern Ringier Axel Springer zarzucono Hołowni związek z niesławną uczelnią Collegium Humanum. Marszałek zasugerował wówczas wprost, że atak na niego może być utkany przez służby i podkreślił, że "nie taka była umowa".

Widać było, że ta sprawa mocno wstrząsnęła Hołownią i zdał on sobie chyba wówczas sprawę, że być może środowisko PO będzie chciało zaszkodzić jego wizerunkowi politycznemu. Od tamtej pory Hołownia nie przepuszcza okazji, by sprawach drobnych wbijać delikatne szpile partii Donalda Tuska i samemu Tuskowi.

Hołownia: trafne, bo ja się Tuska nie boję

Było tak na przykład, gdy Hołownia skomentował słynne hasło: „Nie bać Tuska”, które skandowali sympatycy Karola Nawrockiego. - To bardzo trafne hasło, które do mnie trafia. Ja się Tuska nie boję - mówił Hołownia, tym samym odcinając się od rzeszy oburzonych hasłem przedstawicieli koalicji 13 grudnia. 

O ile jednak komentarz w sprawie hasła nie był nader istotną sprawą dla polityki, to już dzisiejsza decyzja marszałka Sejmu ma dużo większy ciężar gatunkowy.

Hołownia otwarcie się bowiem sprzeciwił decyzji PO o wystawieniu Moniki Piątkowskiej jako kandydatki do w wyborach uzupełniających w Krakowie do Senatu. Podkreślił, że pakt senacki miał sens tylko wtedy, gdy koalicjanci wspólnie decydowali o kandydatach. „Ten pakt obowiązywał, gdy były wybory uzupełniające we Włocławku, gdy Lewica zapytała o zdanie” – przypomniał Hołownia.

Platforma zignorowała koalicjantów?

Lider Polski 2050 zaznaczył, że w przypadku Krakowa PO podjęła decyzję samodzielnie. „Nikt nikogo o zdanie nie pytał. Wniosek jest prosty: pakt senacki nie obowiązuje” – stwierdził. Dodał również, że jego ugrupowanie nie poprze Piątkowskiej. Polska 2050 nadal rozważa wystawienie własnego kandydata lub poparcie innego polityka.

Według Hołowni sytuacja wygląda jasno: „Pakt senacki został w Krakowie przez PO wypowiedziany innym koalicjantom. Bierzemy to na klatę”.

Spór wewnątrz Platformy

Decyzja władz PO o poparciu Piątkowskiej budzi kontrowersje także w samej partii. Krakowscy działacze rekomendowali sześciu innych kandydatów, których uważali za bardziej rozpoznawalnych. Nieoficjalnie mówi się, że część lokalnych struktur nie zamierza angażować się w zbieranie podpisów dla narzuconej kandydatki.

Wybory w Krakowie – kto wystartuje?

Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 16 marca. Są konieczne po rezygnacji senatora Bogdana Klicha (KO), który został skierowany do pracy w Ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Platforma stawia na Monikę Piątkowską, PiS wspiera Mateusza Małodzińskiego (startującego z komitetu „Dla Krakowa”), a Lewica wystawia Ewę Sładek. Start zapowiedzieli też były polityk PO Bogusław Sonik oraz Gniewomir Rokosz-Kuczyński z Konfederacji Korony Polskiej.

Komitety mają czas do 5 lutego na zgłoszenie kandydatów.

źr. wPolsce24 za Interia.pl

Polska

Rafał Trzaskowski usuwa krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego

opublikowano:
AS_DJI_0040_20180724.webp
Rafał Trzaskowski usunął krzyże z Kopca Powstania Warszawskiego (fot. fratria/Andrzej Skwarczynski)
Choć jeszcze kilka tygodni temu Rafał Trzaskowski zaklinał się, że nigdy nie usuwał i nie będzie usuwał krzyży z przestrzeni publicznej w Warszawie, to politycy Prawa i Sprawiedliwości sugerują, że minął się z prawdą. Podczas konferencji prasowej poinformowali o efektach kontroli poselskiej, z której wynika, że przetrzymuje w magazynie krzyże, które wcześniej znajdowały się na Kopcu Powstania Warszawskiego.
Polska

Ziobro o Tusku: okazał się miękiszonem i zgniecionym naleśnikiem

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-01-31 120656.webp
- Przez całą noc jechałem tu dzisiaj do Polski, aby spotkać się z nielegalną komisją ds. Pegasusa. Donald Tusk znowu okazał się być miękiszonem i zgniecionym naleśnikiem dlatego, że kiedy już tutaj przybyłem przywieziony przez policjantów, komisję i Donalda Tuska obleciał taki strach, że gwałtownie zakończyli swoje spotkanie, a przez tyle miesięcy przebierali nogami i wielokrotnie wzywali mnie do stawienia się przed komisję – powiedział Zbigniew Ziobro.
Polska

Zbigniew Ziobro tylko dla wPolsce24: Oni się bardzo boją

opublikowano:
1830511_4.webp
Zbigniew Ziobro w rozmowie wPolsce24 (fot. wPolsce24)
Minister Zbigniew Ziobro w rozmowie z dziennikarką telewizji wPolsce24 zdradził kulisy dzisiejszych scen, które zaserwowała nam nielegalna - wg TK - komisja śledcza ds. Pegasusa.
Polska

Nawrocki: Odsuniemy od władzy tych, których krańcem aspiracji jest lotnisko w Berlinie

opublikowano:
1831247_2.webp
Karol Nawrocki odwiedził Kutno, gdzie mówił o CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zapowiedział, że ma dość pozbawionej ambicji i aspiracji klasy politycznej. Obywatelski kandydat spotkał się z mieszkańcami z Kutna, którym obiecał, że tak ważna z perspektywy tego regionu inwestycja CPK będzie kluczowym projektem jego prezydentury. Nawrocki zapowiedział, że projekt o przywróceniu CPK w pierwotnej formie, będzie jego pierwszą inicjatywą ustawodawczą, jako prezydenta.
Polska

Miało być 4,2 miliarda złotych dla szpitali na onkologię. Leszczyna wszystko unieważniła

opublikowano:
AWIK_Leszczyna_18012024_2 (1).webp
Minister zdrowia Izabela Leszczyna (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Dyrektorzy 19 szpitali, którym w 2023 roku przyznano dofinansowanie na inwestycje w onkologię w ramach konkursu z Funduszu Medycznego, otrzymali 31 stycznia informację o anulowaniu konkursu. Swoją decyzję Ministerstwa Zdrowia umotywowało... przedłużeniem kontroli prowadzonej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Polska

Wiadomości wPolsce24: Kto tu kłamie?! Niemieckie MSW: pakt migracyjny szybciej wejdzie w życie, polskie MSWiA zaprzecza

opublikowano:
videoframe_46080051.webp
Po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Warszawie okazało się, że... Niemieckie MSW twierdzi, że wszystkie kraje, a więc i Polska, zgodziły się na przyspieszenie wdrożenia zapisów tzw. paktu migracyjnego. Tymczasem przeciwnego zdania jest polskie MSWiA, które zaprzecza, by podczas tego spotkania miały miejsce jakiekolwiek ustalenia.