Polska

Trump odebrał granty lewicowym mediom i organizacjom. Czy pomoże im rząd Tuska?

opublikowano:
KryPol OK.webp
Krytyka Polityczna była jedym z beneficjentów amerykańskiej pomocy (fot. Fratria)
Kiedy prezydent USA Donald Trump zawiesił pomoc zagraniczną, wiele lewicowych organizacji pozarządowych w Polsce straciło finansowanie. Teraz lamentują i liczą na wsparcie rządu. Czy je dostaną?

Donald Trump 20 stycznia, w pierwszym dniu urzędowania, podpisał rozporządzenie wstrzymujące na 90 dni wszystkie międzynarodowe programy pomocowe. Tłumaczył to potrzebą dostosowania wydatków do polityki "America First", stawiającej na pierwszym miejscu interesy USA.

Za większość pomocy zagranicznej USA odpowiadają USAID (istniejącą od 1961 r. Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego) i Departament Stanu. USAID działał w ponad 100 krajach świata. Również w Polsce.

Na media i praworządność

- Fundusze amerykańskie były mocno obecne w Polsce w latach 90. i na początku lat 2000, później odpłynęły z Europy Środowej. Sytuacja zmieniła się trzy-cztery lata temu, kiedy USAID znów otworzyło się na granty dla tej części naszego kontynentu. Były to środki na działania prodemokratyczne, media, praworządność, związane z równością i prawami człowieka - tłumaczyła PAP dr Dominika Bychawska-Siniarska, prawniczka związana z Prague Civil Society Center, który prowadzi programy grantowe z wykorzystaniem amerykańskich środków.

Katarzyna Batko-Tołuć, wiceprezeska i dyrektorka programowa Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska twierdzi, że oszacowanie, jak wiele organizacji w Polsce korzystało z zamrożonej przez Trumpa pomocy oraz jakie są to kwoty, jest trudne, ponieważ pieniądze z USAID dzieliły międzynarodowe agendy, m.in. ONZ, UNHCR i WHO.

Dr Dominika Bychawska-Siniarska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która pomagała polskim wydawcom w pozyskiwaniu grantów z USA, szacuje, że mogło z nich korzystać ok. 25-30 redakcji. Amerykańskie granty płynęły m.in. do wydawców "Krytyki Politycznej", "Kultury Liberalnej" i "Tygodnika Powszechnego".

Kto wylewa żale?

W mediach społecznościowych lamentom nie ma końca. Żalą się naczelne "Krytyki Politycznej" Agnieszka Wiśniewska i Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej", także Fundacja Instytut Reportażu z prezesem Mariuszem Szczygłem czy Róża Rzeplińska założycielka serwisu MamPrawoWiedzieć.pl.

Serwis OkoPress.pl informował, że na zamrożone dziś granty mogły też liczyć m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Kampania Przeciw Homofobii.

Czy rząd pomoże?

Przedstawiciele NGO-sów uważają więc, że w tej sytuacji wsparcia trzeciemu sektorowi powinien udzielić rząd.

PAP zapytała Departament Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który podlega minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego Adrianie Porowskiej, czy możliwe jest wsparcie finansowe rządu dla organizacji, które straciły finansowanie z USA na czas zamrożenia środków przez administrację Trumpa.

"Rozumiemy trudną sytuację organizacji pozarządowych, jesteśmy świadomi jej wagi" - brzmi fragment odpowiedzi z KPRM.

źr. wPolsce24 za PAP (Anita Karwowska)

 

Polska

Pierwsze wystąpienie Marty Nawrockiej: Mój mąż zawsze dotrzymuje słowa, zawsze robi, co obieca

opublikowano:
mid-25427265 ok.webp
Dzień dobry Polsko. Na samym początku chciałam podziękować Polkom i Polakom na kampanijnej trasie. Pokazaliście, jak bardzo wierzycie w mojego męża w  tej nierównej walce – zaczęła swoje przemówienie Marta Nawrocka na konwencji wyborczej Karola Nawrockiego w Łodzi.
Polska

Andrzej Duda na konwencji Karola Nawrockiego! Piękne wsparcie polskiego prezydenta dla szefa IPN-u

opublikowano:
mid-25427140 OK.webp
Prezydent Andrzej Duda w niedzielę wystąpił jako gość specjalny na wiecu wyborczym Karola Nawrockiego w Łodzi. Podkreślił, że nadchodzące wybory prezydenckie mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla niego osobiście, ale przede wszystkim dla przyszłości kraju. Jednocześnie zadeklarował oficjalne poparcie dla szefa IPN.
Polska

Prezes PiS: Stawką tych wyborów jest interes Polski

opublikowano:
mid-25427236 ok.webp
Stawką zbliżających się wyborów prezydenckich jest interes Polski - podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej popieranego przez PiS kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego.
Polska

Tego się absolutnie nikt nie spodziewał. Sztab PiS-u trzymał wszystko w tajemnicy. Pełne zaskoczenie!

opublikowano:
1917637_5.webp
(screen za wPolsce24)
Konwencja Karola Nawrockiego w Łodzi została zorganizowana z dużym rozmachem. Powszechne zaskoczenie wzbudziła obecność i mocne wystąpienie obecnego prezydenta Andrzeja Dudy, który zadeklarował, iż zagłosuje na obywatelskiego kandydata na prezydenta. Więcej o kulisach konwencji w "Wiadomościach" na wPolsce24.
Polska

Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie: Nie może zwyciężyć cynizm i draństwo!

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 224453.webp
W programie "Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie" na kanale wPolsce24 omawiano gorąco konwencję wyborczą kandydata obywatelskiego na prezydenta, Karola Nawrockiego, która odbyła się w Łodzi.
Polska

Trzaskowski kontra Nawrocki. Mamy analizę, kto ciężej pracuje w kampanii

opublikowano:
kto więcej pracuje.webp
Karol Nawrocki spotyka się z Polakami znacznie częściej, niż Rafał Trzaskowski (Fot. Screen/wPolsce24)
Ogromna różnica w liczbie spotkań dwóch faworytów do prezydentury. Karol Nawrocki miał ich ponad dwa razy więcej, niż Rafał Trzaskowski.