Coraz więcej zwolnień lekarskich z tym kodem ZUS. Kto bierze je najczęściej?

Jak wynika z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ubiegłym roku lekarze wystawili blisko 10 tys. zwolnień ze względu na niezdolność do pracy spowodowaną przez alkohol. To o prawie 45 proc. więcej niż w 2023 roku.
Przez alkohol Polacy łącznie byli niezdolni do pracy przez prawię 100 tys. dni, podczas gdy rok wcześniej ta liczba również była niższa o połowę. Co zatrważające, aż 32 proc. tego typu zwolnień było wystawionych na okres nawet 5 dni. Najczęściej po zaświadczenie lekarskie ubiegali się mężczyźni w wieku 40-44 lata.
Roczne statystyki zmieniają się. Przykładowo w okresie pandemii nastąpił spadek wystawionych zwolnień z kodem C, na co mogła mieć wpływ praca zdalna. Do tego mogło być mniej okazji do nadużywa alkoholu. Można domniemywać, że obecny wzrost liczby tego typu zaświadczeń, przynajmniej częściowo, jest związany z zaostrzeniem prawa w zakresie kar za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu – mówi w rozmowie z portalem mondaynews.pl dr hab. Damian Czarnecki, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
źr. wPolsce24 za mondaynews.pl