Polska

Co pomaga łagodzić ból? Badacze mają nową teorię

opublikowano:
muzyka ok.webp
Słuchanie muzyki znacznie zmniejsza ból w porównaniu z ciszą (fot. pixabay)
Od niepamiętnych czasów muzyka była używana do łagodzenia bólu. Nie wiadomo jednak jakie mechanizmy odpowiadają za skuteczność tej terapii. Naukowcy mają nową teorię.

W ostatnich latach naukowcy badali potencjał tej niedrogiej i nieinwazyjnej metody między innymi w leczeniu choroby Parkinsona, udarów i przewlekłego bólu. Ale mechanizmy odpowiadające za skuteczność tej terapii i wpływ podstawowych cech muzycznych na percepcję bólu pozostają niejasne. Wybór muzyki w celu złagodzenia bólu często opiera się na intuicji, a nie na naukowym zrozumieniu zagadnienia.

W naturalnym rytmie

Naukowcy nie ustają w wysiłkach, by to ustalić. Zespół badaczy z kanadyjskiego McGill University w Montrealu odkrył, że najskuteczniejsza w łagodzeniu bólu jest muzyka odtwarzana w naturalnym rytmie człowieka. Według autorów badań, dzięki odpowiedniej technologii można by dostosowywać ulubiony utwór muzyczny do wewnętrznego tempa danej osoby, potencjalnie skuteczniej zmniejszając poziom bólu.

„Przeprowadzono bardzo niewiele badań badających konkretne aspekty muzyki, aby zrozumieć, jak wpływa ona na mózg” - powiedział Mathieu Roy, adiunkt w Katedrze Psychologii McGill i współautor badania.

Dotąd wydawało się, że najskuteczniejsza jest kojąca lub relaksująca muzyka. Tymczasem okazuje się, że każdy ma unikalny rytm, czyli spontaniczną szybkość produkcji (SPR), która jest ściśle związana z rytmem dobowym. Niezależnie od tego, czy mówimy, rytmicznie stukamy czy gramy na instrumencie, to wewnętrzne tempo jest tym, do którego naturalnie zmierzamy.

Jak wyjaśnił prof. Roy, oscylacje neuronowe, które regulują nasze preferowane tempo, mogą być łatwiej modyfikowane przez muzykę, gdy ściśle odpowiada ona naszemu naturalnemu rytmowi.

Największa ulga

Aby przetestować swoją teorię, naukowcy poprosili 60 uczestników - muzyków i osoby nie będące muzykami - o poddanie się łagodnym bodźcom bólowym podczas słuchania muzyki odtwarzanej w różnym tempie. Naturalne tempo uczestników zostało najpierw określone poprzez wystukiwanie rytmu „Twinkle, Twinkle, Little Star” w wygodnym tempie.

Podczas eksperymentu uczestnicy doświadczyli dziesięciosekundowych uderzeń gorąca na przedramionach, naprzemiennie w ciszy i przy melodiach odtwarzanych w tempie preferowanym przez uczestnika - lub w tempie o 15 proc. szybszym lub wolniejszym. Po każdej sesji uczestnicy oceniali poziom odczuwanego bólu.

Jak się okazało, słuchanie muzyki znacznie zmniejszało ból w porównaniu z ciszą, niezależnie od tempa. Jednak największa ulga w bólu wystąpiła, gdy muzyka odpowiadała naturalnemu rytmowi uczestnika - SPR.

źr. wPolsce24 za PAP (Paweł Wernicki)

 

Polska

Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie: Nie może zwyciężyć cynizm i draństwo!

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-04-27 224453.webp
W programie "Strefa Starcia Pierwsze Uderzenie" na kanale wPolsce24 omawiano gorąco konwencję wyborczą kandydata obywatelskiego na prezydenta, Karola Nawrockiego, która odbyła się w Łodzi.
Polska

Trzaskowski kontra Nawrocki. Mamy analizę, kto ciężej pracuje w kampanii

opublikowano:
kto więcej pracuje.webp
Karol Nawrocki spotyka się z Polakami znacznie częściej, niż Rafał Trzaskowski (Fot. Screen/wPolsce24)
Ogromna różnica w liczbie spotkań dwóch faworytów do prezydentury. Karol Nawrocki miał ich ponad dwa razy więcej, niż Rafał Trzaskowski.
Polska

Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarz

opublikowano:
img_0002-2 ok.webp
(materiały prasowe/fot. Karolina Fok / Archiwum SU)
Nie żyje lekarz ranny w ataku nożownika w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego w Krakowie.
Polska

Jak Polacy ocenili ostatnią debatę? Trzaskowski zawiódł nawet mieszkańców Warszawy

opublikowano:
1919958_6.webp
Mieszkańcy Warszawy ocenili debatę prezydencką (fot. wPolsce24)
Nie milkną echa po wczorajszej debacie prezydenckiej. Choć sztabowcy i polityczni koledzy Rafała Trzaskowskiego na czele z premierem Tuskiem jeszcze w trakcie jej trwania ogłaszali zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego, to mieszkańcy Warszawy, nawet ci którzy nie ukrywają swojej sympatii do prezydenta miasta, mieli na ten temat zupełnie odmienne zdanie
Polska

Polki boją się migrantów, a Tusk chce się mścić na samorządach, które nie chcą ich przyjmować

opublikowano:
migranci_polskaa.webp
Polki boją się migrantów (fot. wPolsce24)
Rafał Trzaskowski odpoczywa po debacie, natomiast Karol Nawrocki znów na kampanijnej trasie. Dziś rozmawiał m.in. z samorządowcami. W Rzeszowie ostrzegał przed kolejnymi aktami politycznej zemsty rządu Donalda Tuska, które mogą być wymierzone także w samorządy. A w wielu miejscach w Polsce narastają obawy, że brak zgody na przyjmowanie imigrantów będzie skutkować zamrożeniem pieniędzy.
Polska

Świętym Mikołajem raczej nie zostanie. Gruziński włamywacz utknął w szybie wentylacyjnym warsztatu

opublikowano:
168-123650.webp
Fot. Policja.pl
Złodziejskie ambicje, kominiarska porażka i cztery godziny bezsensownego przeciskania się w ciemności. 44-letni obywatel Gruzji próbował dostać się do warsztatu samochodowego przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie przez szyb wentylacyjny. Plan rodem z kina klasy B skończył się głośnym wołaniem o pomoc i interwencją strażaków.