Polska

Niemal całe Podkarpacie głosowało na Nawrockiego. Wyłamała się tylko jedna gmina

opublikowano:
mid-25601599.webp
(fot. PAP/Paweł Supernak)
Karol Nawrocki zwyciężył w niemal każdej gminie na Podkarpaciu. Jak zwykle był jednak jeden wyjątek.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Podkarpacie to bastion PiS-u. Kandydaci tej partii niemal zawsze osiągają w tym województwie znakomite wyniki. W tegorocznych wyborach prezydenckich nie było inaczej. Karol Nawrocki zwyciężył w niemal każdej gminie w tym województwie. Udało mu się nawet wygrać w Rzeszowie, chociaż tym miastem rządzi polityk KO, a wielkie miasta wojewódzkie zwykle głosują na Platformę. 

Trzaskowski wygrał tylko w jednej gminie

Najlepszy wynik kandydat PiS-u odnotował tradycyjnie w małej gminie wiejskiej Jeżowe. Dostał tam aż 92,63% głosów. Niewiele gorzej poszło mu w sąsiedniej gminie Kamień, gdzie zagłosowało na niego 89.88% uczestników wyborów. Dla porównania Rafał Trzaskowski najwięcej głosów dostał w Wilanowie, ale było to zaledwie 77,72%, a były przecież w Polsce miejsca, gdzie Nawrocki wygrał jeszcze wyżej

Jest jednak na Podkarpaciu jedna gmina, która nie uległa temu trendowi. Tam, po raz kolejny, triumfował Trzaskowski. Cisna to gmina wiejska w Bieszczadach, w powiecie leskim, tuż przy granicy z Ukrainą. Według danych z 2017 roku zamieszkuje ją 1749 osób, co czyni ją najmniej ludną gminą wiejską w Polsce.

Znów zagłosowali na Platformę 

W tym roku w tej gminie Trzaskowski otrzymał w drugiej turze aż 59,98% głosów. Frekwencja wyniosła tam aż 79,11%, w obu komisjach głosowały tam 1553 osoby. Trzaskowski zwyciężył tam również w pierwszej turze, pokonując Nawrockiego 37,55% do 20,84%.

To nie jest pierwsza taka sytuacja. De facto Trzaskowski pogorszył w niej swój wynik. W 2020 roku pokonał w niej Andrzeja Dudę 37,26% do 26,23% w pierwszej i aż 70,76% do 29,24% w drugiej turze. W wyborach do Sejmu w 2023 roku KO zdobyła tam 29,43% głosów, a drugie miejsce, z wynikiem 23,03%, zajęła tam Trzecia Droga.

Zasługa byłej wójt?

Nikt do końca nie wie, dlaczego ta gmina głosuje inaczej niż sąsiedzi i reszta Podkarpacia. Nie wiedzą też tego jej mieszkańcy, chociaż przyznają, że łatwo w tej gminie znaleźć zwolenników KO. Wielu z nich podejrzewa jednak, że wpływ na to miała, jak ją nazywają, Lusia.

Lusia to Elżbieta Łukacijewska, była wójt tej gminy, której udało się dostać do Europarlamentu z list Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie z dziennikarzem TOK FM baristka z lokalnej kawiarni zauważyła, że za jej rządów w Cisnej osiedliło się wielu przybyszy z wielkich miast.

źr. wPolsce24 

Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.
Polska

Wiadomości wPolsce24 20 lipca 2024. Pełne wydanie

opublikowano:
1997290_2.webp
(fot. wPolsce24)
Kolejny atak migranta z użyciem noża, pierwszy od lat przypadek cholery w Polsce i wojna rządu Donalda Tuska z Polakami, którzy protestują przeciwko nielegalnej migracji. Do tego nowe propozycje programowe PiS i zapowiedź wielkiej konwencji w październiku. To wszystko w nowym wydaniu "Wiadomości".
Polska

"Gdybym się nie uchylił, to dziś bym tu nie stał". Wstrząsająca relacja mężczyzny zaatakowanego przez migranta nożem

opublikowano:
1998056_5.webp
Pan Krzysztof został zaatakowany przez Kolumbijczyka (fot. wPolsce24)
Reporter telewizji wPolsce24 Maciej Zemła dotarł do ofiary napadu z użyciem noża w Radomiu. Napastnikiem okazał się być Kolumbijczyk, który wraz z drugim mężczyzną kolumbijskiego pochodzenia, zostali zatrzymani podczas obywatelskiej interwencji za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.