Polska

Brutalna prawda o upokorzeniu Tuska w Kijowie: „Jego obecność była obciążeniem”. W tle uwagi o Trumpie-agencie

opublikowano:
mid-epa12088732_2.webp
Zdaniem wielu Donald Tusk został w Kijowie dotkliwie upokorzony (Fot. PAP/EPA)
Dlaczego Ukraińcy i zachodni przywódcy upokorzyli Donalda Tuska podczas wizyty w Kjowie? Według wytrawnego znawcy ukraińskiej polityki i dyplomacji Jana Piekły, polski premier był obciążeniem dla misji, która miała przekonać Donalda Trumpa do wsparcia europejskiego ultimatum wobec Rosji.

W minioną sobotę świat obiegły obrazki, które u niejednego z nas wywołały rumieniec wstydu. Zaczęło się od podróży do Kijowa. Kiedy kanclerz Niemiec Friedrich Merz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wlk. Brytanii Keir Starmer pozowali do zdjęć w swojej salonce, polski premier jechał… innym wagonem. Potem była wizyta w Kijowie – Tuska nie było na części oficjalnych spotkań, a na koniec Merz odesłał go bezceremonialnie do pociągu. Polski premier wracał oczywiście osobno.

Dlaczego Tusk został upokorzony?

Dlaczego doszło do upokorzenia Tuska? Tłumaczeń jest kilka. Od oficjalnego, z MSZ, wedle którego to Ukraińcy kazali Tuskowi jechać oddzielnie ze „względów bezpieczeństwa”, po zupełnie oderwane od rzeczywistości, jak ta sformułowana przez Waldemara Kuczyńskiego: według niego Tusk jest tak znienawidzony i groźny dla Putina, że trzeba było go odseparować od Merza, Macrona i Starmera – dla ich dobra.

Były ambasador na Ukrainie: Tusk był obciążeniem

- Nie sądzę, żeby Federacja Rosyjska była zainteresowana tym, żeby pozbyć się Donalda Tuska, natomiast tam są jakieś czynniki o których nie wiemy – kpi z takich hipotez wybitny znawca polityki wschodniej, były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

W rozmowie z Łukaszem Jankowskim w Radiu Wnet Piekło powiedział wprost, że jego zdaniem Tusk był po prostu obciążeniem dla pozostałych przywódców, którzy chcieli przekonać Donalda Trumpa do swojej koncepcji zawieszenia broni na Ukrainie.

- Obecność Donalda Tuska tam, z politykami zachodnimi, jest pewnym obciążeniem dla nich samych. Doszło tam do rozmowy z Trumpem, a wszyscy pamiętamy wypowiedzieć wyjątkowo niefortunną Tuska z czasu jeszcze przed wyborami w Stanach Zjednoczonych, że według Donalda Tuska Trump jest zwerbowanym agentem rosyjskim i są na to dowody w postaci dokumentów służb amerykańskich – przypomniał Jan Piekło.

- Więc w sytuacji kiedy tam pojawiają się politycy, którzy chcą grać na jedność wspólnoty transatlantyckiej, również jedność ze Stanami Zjednoczonymi, no to tu jest zgrzyt, ponieważ Donald Tusk do tego wizerunku po prostu nie pasuje – dodał eks-dyplomata.

Nie chciał go nawet Zełenski?

Zdaniem Jana Piekły obecności Donalda Tuska w Kijowie nie chciał eksponować nawet Wołodymyr Zełenski.

- Niewątpliwie obecność Donalda Tuska tam, na tym spotkaniu, była obciążeniem dla jego uczestników, także dla samego prezydenta Zełenskiego, który w tej chwili jest w dość dobrych stosunkach z Donaldem Trumpa - powiedział Piekło. 

źr. wPolsce24 za Radio Wnet

 

Polska

Rząd Tuska wygasza zasiłki rodzinne? Coraz mniej uprawnionych do świadczeń

opublikowano:
dzieci rodzina OK.webp
Wsparcie rodzin jest coraz mniejsze. Zdjęcie ilustracyjne (fot. Liudmyla Kazakova/Fratria)
Aż o 23 proc. zmniejszyła się w ubiegłym roku liczba dzieci, na które gminy wypłacają zasiłek rodzinny- informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w tekście zatytułowanym „Stopniowe wygaszanie zasiłków rodzinnych”. A to nie wszystko, mniej wypłaca się także świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Świat

Poznamy treść SMS-ów wysyłanych przez von der Leyen do szefa Pfizera, które utajniła Komisja Europejska? W tle kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19

opublikowano:
mid-epa12098398.webp
(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Czy Komisja Europejska miała prawo zataić korespondencję, jaką jej przewodnicząca Ursula von der Leyen prowadziła z prezesem amerykańskiego koncernu Pfizer za pośrednictwem wiadomości SMS? Chodziło o kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19, a sprawą zajmie się unijny Trybunał Sprawiedliwości.
Polska

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na Tuska? Kongresmeni oskarżają go o łamanie praworządności

opublikowano:
mid-25513366.webp
(fot. PAP/Szymon Pulcyn)
Republikańscy kongresmani z Komisji Sądowniczej – jednej z najważniejszych komisji w Izbie Reprezentantów – wysłali list otwarty do europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Michaela McGratha. Oskarżyli w nim rząd Donalda Tuska o łamanie praworządności.
Polska

Trump uchylił sankcje dla Polski dzięki Nawrockiemu?

opublikowano:
biały dom.webp
Polska wraca do gry. Ministerstwo handlu USA ogłosiło we wtorek, że wycofa restrykcje na eksport zaawansowanych chipów stosowanych w systemach AI do naszego kraju. Polska znalazła się na liście sankcyjnej na amerykańskie mikrochipy, jeszcze za prezydentury ubóstwianego przez naszych demokratów Joe Bidena. Teraz, gdy do władzy doszedł Donald Trump, Polska znów znajdzie się na liście krajów pierwszej kategorii i zakaz sprzedaży chipów zostanie cofnięty.
Polska

Handel ludźmi czy pomoc humanitarna? Aktywiści z granicy polsko-białoruskiej czekają na werdykt sądu

opublikowano:
mid-25514206 ok.webp
PAP/Artur Reszko
Przed sądem w Białymstoku toczy się proces aktywistów oskarżonych o pomoc migrantom przekraczającym nielegalnie granicę z Białorusią oraz ułatwianie im niezgodnego z prawem pobytu w Polsce. Prokuratura postanowiła zmienić kwalifikację czynu na surowszą od tej już zawartej w akcie oskarżenia.
Polska

Awantura na sesji rady miejskiej Warszawy! Straż Miejska przepychała mieszkańców i dziennikarzy

opublikowano:
1934065_3.webp
Awantura na sesji Rady Miasta w Warszawie (fot. wPolsce24)
Burzliwa sesja Rady Warszawy poświęcona kamienicy przy Marszałkowskiej 66, z której pod pretekstem remontu wyrzucono mieszkańców. Teraz władze Warszawy zabytkowy budynek chcą sprzedać.