Polska

Awaria na polskich lotniskach. Służby zbadają, czy doszło do dywersji

opublikowano:
MK0_ltnok_2023_DSC06236.webp
Lotnisko Chopina w Warszawie (fot. Fratria)
W związku z awarią systemu zarządzania ruchem lotniczym opóźnienia samolotów PLL LOT będą występowały do końca dnia – przekazał w sobotę późnym popołudniem rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Sprawę, pod kątem ewentualnej dywersji, zbada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W sobotę rano doszło do kilkugodzinnej awarii używanego przez PAŻP systemu zarządzania ruchem lotniczym; samoloty mogły lądować, ale występowały problemy ze startami. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej musiała przejść z systemu podstawowego na zapasowy.

- Siłą rzeczy te opóźnienia czy opóźnienia wtórne będą występowały do końca dnia - powiedział w sobotę po południu rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski. Dodał, że w związku z awarią systemu PAŻP, narodowy przewoźnik nie odwołał żadnego połączenia; występowały jedynie opóźnienia.

Problemy z systemem zarządzania ruchem lotniczym spowodowały opóźnienia ok. 36 rejsów ze stołecznego portu. 

Awaria systemu PAŻP wywołała też opóźnienia na części polskich lotnisk, m. in. w Gdańsku, Katowicach, w Rzeszowie i Krakowie. Bez problemów działały porty lotnicze w Lublinie, w Poznaniu i w Szczecinie-Goleniowie.

Choć oficjalną przyczyną awarii była usterka techniczna, sprawą zajął się minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, który uruchomił odpowiednie służby. "Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zbierają informacje na ten temat, analizują je i weryfikują pod kątem ewentualnej dywersji" - poinformował na platformie X rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński. 

Rzecznik PAŻP Marcin Hadaj zapewnił, że agencja współpracuje ze służbami, by wyjaśnić przyczyny zdarzenia.

źr. wPolsce24 za PAP

 

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt pracowników ministerstwa klimatu i środowiska w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
(fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Na takie zbytki można byłoby wydać to, na co poszły publiczne pieniądze w kwocie: 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty pracowników MKiŚ w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.