Polska

Absurdy na polskich drogach. Kierowca kontra 161 znaków na jednym skrzyżowaniu

opublikowano:
road-signs-7055475_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że jedną z przyczyn wypadków na polskich drogach jest przesadne oznakowanie, którego sposób rozmieszczenia budzi wątpliwości. Tak jest m.in. na jednym z częstochowskich skrzyżowań, gdzie ustawiono 161 znaków drogowych.

Dlaczego na polskich drogach dochodzi do wypadków i kolizji? Powodują je nie tylko nieostrożni kierowcy i nieprzestrzeganie przepisów, ale zdaniem inspektorów Najwyższej Izby Kontroli także nadmierna liczba znaków drogowych.

NIK przekonuje, że „zagęszczenie znaków drogowych na odcinkach dróg poprzedzających skrzyżowania, tj. w miejscach wymagających szczególnej uwagi uczestników ruchu drogowego może prowadzić do ograniczenia percepcji oznakowania przez tych uczestników ruchu”. W raporcie NIK podkreślono, że uwagę kierowców mogą rozpraszać również wielkopowierzchniowe reklamy umieszczane poza pasem drogowym.

161 znaków w jednym miejscu

Jako przykład w raporcie NIK podano skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Popiełuszki i Szajnowicza-Iwanowa w Częstochowie. Inspektorzy zauważają, że we wskazanym miejscu ustawiono łącznie 161 znaków drogowych. W promieniu 200 m od centralnego punktu częstochowskiego skrzyżowania w latach 2022-2023 doszło do 54 wypadków i kolizji, w których zginęły łącznie dwie osoby.

W raporcie powołano się na dane policji, dotyczące wypadków na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Popiełuszki i Szajnowicza-Iwanowa w Częstochowie. Wynika z nich, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych było niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu.

Znaki niezgodne z przepisami

Inspektorzy przeprowadzili kontrolę oznakowania w okolicy wspomnianego skrzyżowania w Częstochowie. Uznano, że niektóre z nich ustawione są zbyt nisko, ponieważ przepisy narzucają minimalną wysokość 2 metrów nad ziemią. Kolejnym zastrzeżeniem było umieszczenie znaków z numerem drogi na znakach drogowych.

źr. wPolsce24 za NIK/ Business Insider

Polska

Kosiniak-Kamysz o skandalicznej wystawie w gdańskim muzeum. "Nie służy polskiej pamięci"

opublikowano:
AWIK6739 (2) (1).webp
(fot. Andrzej Wiktor\Fratria)
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował skandaliczną wystawę w Muzeum Gdańska. Nie ukrywał, że nie podoba mu się pomysł jej organizacji.
Polska

Prezydent ułaskawił Bąkiewicza. Chodzi o karę za „Babcię Kasię”

opublikowano:
AW_Ustawa447_25022019_07.webp
Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz (Fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o darowaniu kary Robertowi Bąkiewiczowi - przekazała prok. Anna Adamiak, rzecznik pasowa Prokuratora Generalnego. Chodzi o wyrok za naruszenia nietykalności cielesnej agresywnej aktywistki znanej szerzej jako „Babcia Kasia”.
Polska

Tak rząd chroni teścia swojej funkcjonariuszki. Wymazany z listy zbrodniarzy

opublikowano:
1994495_4.webp
Sznepf usunięty z listy zbrodniarzy (fot. wPolsce24)
Ofiary Obławy Augustowskiej pozbawiono najpierw życia, a potem prawa do chwały. W domu Turka w Augustowie otwarty został Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. To miejsce, które upamiętnia największą zbrodnię dokonaną na Polakach po II wojnie światowej. Niestety zabrakło nazwiska komunistycznego zbrodniarza.
Polska

Obrzydliwy atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego

opublikowano:
1994365_6.webp
Teresa Gaj odpowiada na skandaliczny atak Onetu na siostrę Mateusza Morawieckiego (fot. wPolsce24)
Wstrętny paszkwil - tylko tak można określić artykuł Onetu, w którym niemiecko-szwajcarski portal informuje o rzekomym wykorzystywaniu przez siostrę Mateusza Morawieckiego byłej żołnierz Armii Krajowej Teresy Gaj. Sama kombatantka przesłała do naszej redakcji list, w którym zaprzecza skandalicznym oskarżeniom redaktora Jacka Harłukowicza.
Polska

Sawicki uderza w rząd Tuska i spółki. "Pracują tam ludzie dla zewnętrznych koncernów"

opublikowano:
1994527_5.webp
Marszałek senior Marek Sawicki był gościem redaktora marka Pyzy (fot. wPolsce24)
- W spółkach związanych z energetyką, z sektorem paliwowym, mamy tak hamujących ludzi, którzy mam wrażenie, że pracują bardziej dla zewnętrznych koncernów energetycznych, niż dla państwa polskiego i dla polskich spółek - mówił w rozmowie z Markiem Pyzą poseł PSL Marek Sawicki.
Polska

Prawie milion złotych za pobyt ministrów w Brukseli. Gigantyczne pieniądze na luksusowy hotel

opublikowano:
_MIL4194_Wycinka.webp
Minister Paulina Hening-Kloska wydała miliony na podróże do Brukseli (fot. Fratria/ Liudmyla Kazakova)
Luksusowy samochód czy mieszkanie w centrum Warszawy? Za tyle można by kupić właśnie to, na co zostały wydane publiczne pieniądze. 874 tys. zł. Tyle miały kosztować pobyty posłanych w Zielińskiej i Henning-Kloski w luksusowym hotelu w Brukseli. To równowartość 1750 noclegów.