Polska

Mityczne środki z KPO miały odbudowywać gospodarkę po pandemii. A rząd kupuje za nie fotoradary

opublikowano:
kontrola radarowa fotoradar IMG_7505 (1).webp
(Fot. Fratria)
Nowe, ultranowoczesne fotoradary na polskich drogach – to jeden z projektów realizowany dzięki funduszom z Krajowego Planu Odbudowy. Tylko co ma montaż fotoradarów do popandemicznej "odbudowy"?

W sumie przy polskich drogach stanie dodatkowych 70 nowoczesnych fotoradarów TraffiStar SR390, które do połowy 2026 roku zasilą sieć Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Urządzenia mają pojawić się na drogach krajowych w miejscach, gdzie nadmierna prędkość prowadzi do szczególnie niebezpiecznych sytuacji. Najwięcej fotoradarów, bo aż 11,  trafi na drogi województwa wielkopolskiego, o jeden mniej do dolnośląskiego, a osiem do mazowieckiego.

Mogą śledzić kilka aut jednocześnie

Według analiz, tylko średnio jeden na 200 kierowców przekracza prędkość przy fotoradarze. CANARD podkreśla, że urządzenia skutecznie wymuszają wolniejszą jazdę. Nowe fotoradary mają działać całą dobę, automatycznie rozpoznawać tablice rejestracyjne i rejestrować przekroczenia prędkości na kilku pasach jednocześnie. Koszt? Prawie 16,8 mln zł, czyli około 240 tys. zł za jedno urządzenie.

Lokalizacje fotoradarów wytypowano we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz policją. Decydowały m.in. liczba wypadków, ofiar oraz obecność przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych. Nie jest jednak wykluczone, że niektóre miejsca zostaną zmienione, jeśli montaż okaże się technicznie niemożliwy.

Trudno negować potrzebę poprawy bezpieczeństwa na drogach. W 2024 r. fotoradary zarejestrowały ponad 719 tys. wykroczeń związanych z nadmierną prędkością. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że wypadków było o 2,8 proc. więcej niż rok wcześniej, a liczba rannych wzrosła o 2,9 proc.

Fotoradary na pobudzenie gospodarki?

Jednak zasadnicze pytanie brzmi: co zakup fotoradarów ma wspólnego z „odbudową” gospodarki po pandemii? KPO miało być impulsem dla rozwoju, wsparciem przedsiębiorców i pomocą w odbudowie miejsc pracy. Tymczasem środki trafiają na projekt, który – choć przydatny – trudno uznać za element pobudzania gospodarki.

źr. wPolsce24 za portalsamorzadowy.pl

Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.
Polska

Mieszkanie Tuska w Sopocie ma tajemnicę? Posłowie PiS poszli po dokumenty do urzędu miasta

opublikowano:
mid-25518260.webp
Małgorzata i Donald Tuskowie pobliżu swojego mieszkania w Sopocie (Fot. PAP/Marcin Gadomski)
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Kazimierz Smoliński zażądali od sopockich urzędników okazania umowy, na podstawie której w latach 90. Donald Tusk nabył mieszkanie w prestiżowej dzielnicy Sopotu. Politycy wglądu do dokumentów nie otrzymali i za kilka dni mają ponownie zjawić się w magistracie.