Polska

200 tysięcy emerytów traci fortunę przez upór Tuska

opublikowano:
_MIL2517.webp
Emeryci cieszyli się po wyroku TK z czerwca 2024. Niestety przedwcześnie (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Blisko 200 tysięcy seniorów wciąż czeka na wyższe emerytury, choć Trybunał Konstytucyjny już dawno orzekł, że przysługuje im większe świadczenie. Wina? Brak publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, co skutecznie blokuje jego wejście w życie.

4 czerwca 2024 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że osoby przechodzące na emeryturę w wieku powszechnym nie powinny mieć pomniejszanej podstawy wyliczenia świadczenia o wcześniejsze pobrane kwoty. Dla 200 tysięcy seniorów oznaczałoby to nawet o 1200 zł wyższe emerytury i wyrównania sięgające 64 tysięcy złotych. Problem polega na tym, że bez publikacji w Dzienniku Ustaw wyrok pozostaje martwą literą prawa.

ZUS stoi na stanowisku, że dopóki wyrok nie zostanie oficjalnie ogłoszony, nie ma podstaw do przeliczania świadczeń. Kolejne miesiące mijają, a emeryci wciąż dostają swoje stare, niższe emerytury.

RPO interweniuje, rząd jego też ignoruje

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek od miesięcy naciska na rząd w tej sprawie. Już w grudniu zwrócił uwagę, że zwłoka w publikacji wyroków TK została skrytykowana nawet przez Komisję Wenecką. Kolejne pisma trafiały do rządu w styczniu, lutym i marcu 2025 roku.

Rada Ministrów przyznaje, że problem istnieje i zapowiada działania legislacyjne. Na razie jednak jedynym konkretem jest wpisanie projektu ustawy o przeliczeniu emerytur do wykazu prac rządu – z planowanym przyjęciem dopiero w trzecim kwartale 2025 roku. A to oznacza, że seniorzy będą czekać jeszcze co najmniej rok.

Czy rząd celowo gra na czas?

Opóźnianie publikacji wyroku to nie tylko problem techniczny, ale także polityczny. Rząd Donalda Tuska nie uznaje obecnego składu Trybunału Konstytucyjnego, powołując się na trwający od lat kryzys konstytucyjny. Z kolei ZUS działa zgodnie z obowiązującymi procedurami – bez publikacji wyroku nie może go respektować.

Efekt tej politycznej wojny? Tysiące emerytów, którzy mogliby już teraz cieszyć się wyższymi świadczeniami, nadal dostają pomniejszone przelewy.

Obiecują, zapowiadają, grają na czas...

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada ustawę, która ureguluje sprawę, ale wiele wskazuje na to, że nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero od czerwca 2026 roku. Prawdopodobnie nie uwzględnią też pełnych wyrównań za wcześniejsze lata.

Seniorzy mają więc dwa wyjścia – albo czekać, albo składać wnioski do ZUS, licząc, że po publikacji wyroku ich roszczenia zostaną szybciej rozpatrzone.

Jeśli rząd dalej będzie zwlekał, temat powinien stać się gorącym punktem debaty publicznej i politycznej. Emeryci nie zamierzają odpuszczać, a kolejne miesiące mogą przynieść dalsze naciski ze strony organizacji społecznych i Rzecznika Praw Obywatelskich.

źr. wPolsce24 za bip.brpo.gov.pl/polsatnews.pl

Polska

Dariusz Matecki wpadł na nowy ślad wskazujący na nielegalne finansowanie kampanii kandydata KO

opublikowano:
Matecki.webp
Mnożą się – przede wszystkim na platformach społecznościowych - informacje wskazujące na to, że ludzie związani albo sympatyzujący Rafałem Trzaskowskim prowadzą nieczystą grę z rywalami kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Na nowe tropy wpadł poseł PiS Dariusz Matecki.
Polska

Kto nie wytrzymał napięcia ciszy wyborczej oprócz Myrchy? Materiał Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_135735.webp
Wiadomości wPolsce24 podsumowują przypadki łamania ciszy wyborczej. Jakoś tak się złożyło, że prawa nie umieją przestrzegać członkowie partii Donalda Tuska. Oprócz skandalu jaki wywołał - o zgrozo - wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, także inni członkowie PO nie dali radę wytrzymać w ciszy nawet kilku godzin.
Polska

"Rota" wybrzmiała przed niemiecką policją na niemieckiej ziemi. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_82328.webp
Dziś w niemieckim Görlitz, tuż przy moście granicznym z Polską, odbyła się demonstracja zorganizowana przez polskich aktywistów w proteście przeciwko tzw. pushbackom – czyli przymusowemu zawracaniu nielegalnych imigrantów przez niemieckie służby na stronę polską.
Polska

Politycy PO złamali ciszę wyborczą. Czy poniosą konsekwencje?

opublikowano:
myrcha.webp
Choć konsekwencje łamania ciszy wyborczej znane są od lat, znaleźli się tacy, którzy ją złamali. Także wśród polityków Koalicji Obywatelskiej. - Takie zachowanie jest niedopuszczalne – komentował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, dodając, że takie osoby powinny świecić przykładem. Czy za złamanie prawa polityków spotkają kary?
Polska

Remis! Wszystko rozstrzygnie się w drugiej turze, prawica na fali!

opublikowano:
mid-25518764.webp
Radość państwa Nawrockich po ogłoszeniu wyników (Fot. PAP/Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski tuż przed Karolem Nawrockim – takie są sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na trzecim miejscu Sławomir Mentzen.
Polska

Podliczono wszystkie głosy. Są wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych

opublikowano:
wyniki100.webp
Wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych. Większość Polski przedstawia się w niebieskich barwach (Karol Nawrocki), ale duże miasta dały zwycięstwo Trzaskowskiemu.