Gospodarka

Nowa opłata uderzy w portfele Polaków. Za ogrzewanie zapłacimy więcej

opublikowano:
radiator-250558_1280 (1).webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Europejski System Handlu Emisjami ma objąć odbiorców indywidualnych. Jeśli nowe przepisy Unii Europejskiej wejdą w życie, to właściciele gospodarstw domowych ogrzewanych m.in. węglem i gazem będą musieli liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Obecnie obciążenia z tytułu Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) dotyczą jedynie przemysłu oraz transportu lotniczego. Okazuje się, że wkrótce lista podmiotów, które płacą za generowanie dwutlenku węgla, może zostać poszerzona.

Według informacji przekazanych przez portal forsal.pl w 2027 roku w życie ma wejść nowy projekt ETS2. Zgodnie z jego założeniami podatek od emisji CO2 będą musieli płacić także właściciele gospodarstw domowych, którzy do ogrzewania swoich domów wykorzystują węgiel, gaz, ekogroszek oraz olej opałowy.

Wstępne prognozy przewidują opłatę w wysokości 45 euro za tonę CO2. Portal forsal.pl podaje, że przeciętne gospodarstwo domowe emituje nawet 6 ton dwutlenku węgla w ciągu roku. Oznacza to, że dodatkowe opłaty mogą wynieść ok. 1200 zł za rok.

Według portalu opłaty za emisję CO2 mogą wpłynąć także na wyższe ceny paliw kopalnych. Niewykluczone, że z tego powodu wzrosną też rachunki za ogrzewanie.

Centrum Ewidencji Emisyjności Budynków podaje, że w Polsce funkcjonuje około 17 mln źródeł ciepła. Na pierwszym miejscu jest ogrzewanie gazowe – 27,92 proc. 17,15 proc. stanowią paliwa stałe, a ogrzewanie elektryczne wynosi 15,05 proc.

źr. wPolsce24 za forsal.pl

Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.
Gospodarka

Emeryci będą musieli oddać 13 emerytury. ZUS już wysyła pisma

opublikowano:
1913883_6.webp
ZUS chce zwrotu 13 emerytury (fot. wPolsce24)
Nie na takie informacje czekali emeryci, którzy właśnie przeznaczyli swoje trzynaste emerytury na świąteczne zakupy. Okazuje się, że część będzie musiała oddać ZUS przelane środki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z żądaniem zwrotu nienależnych świadczeń. Pieniądze mają zwrócić tysiące osób.
Gospodarka

- Nasze firmy bankrutują! Od miesięcy nie śpię po nocach. Dramatyczne sceny na sejmowej komisji po decyzji Tuska

opublikowano:
1915094_4.webp
Dramatyczne sceny na komisji (fot. wPolsce24)
Rząd wstrzymuje należne wypłaty przedsiębiorcom realizującym inwestycje w ramach programu Czyste Powietrze. Na tym tle doszło do awantury podczas Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Ochrony Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Na posiedzenie przyjechali przedstawiciele branży instalatorów, by zaprotestować przeciwko polityce resortu. Kamera zarejestrowała pełne desperacji przemówienie jednej z przedstawicielek przedsiębiorców.
Gospodarka

Wiadomości wPolsce24: czy władza szykuje po wyborach podwyżkę podatków?

opublikowano:
_MIL5928_MF.webp
Minister finansów Andrzej Domański ma mieć już w szufladach "niespodzianki" dla Polaków (Fot. Fratria/Liudmyla Kazakova)
Gigantyczna dziura budżetowa będzie musiała być w końcu zasypana. W jaki sposób i kiedy się to stanie? Wiadomości wPolsce24 dotarły do nieoficjalnych informacji z okolic koalicji rządzącej, że w przypadku wygranej w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego Ministerstwo Finansów natychmiast wyjmie z szuflad projekty podwyżki podatków.
Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.