Gospodarka

Przestajemy jeść drogie masło? Spada popyt, producenci już nie mają złotych żniw

opublikowano:
butter-186909_1280.webp
Masło było tak drogie, że ludzie przestali je kupować (Fot. Pixabay)
Polacy mają dość masła. A przynajmniej: bardzo drogiego masła. Jego ceny w naszym kraju spadły od grudnia o 18 procent. Jak podkreślają eksperci, to wynik malejącego popytu na kluczowy składnik polskiej kuchni.

Masło w Polsce było już tak drogie, że niektórzy przestali je kupować. Popyt osłabł także z powodu zakończenia sezonu świątecznego. Szykując Wigilię czy imprezę na Sylwestra, potrzebowaliśmy więcej drogocennego towaru niż w szare, zimowe dni.

Dynamiczny wzrost cieszył producentów

- Wydaje się, że problemem stał się bardzo wysoki poziom cen. Ich dynamiczny wzrost cieszył producentów w ubiegłym roku, ale stopniowo tworzył barierę dla konsumentów, co w pewnym momencie mogło odbić się na popycie – powiedział w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe o przyczynach spadku cen ekspert sektora rolno-spożywczego w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao Grzegorz Rykaczewski.

Bariery popytowe

A ceny masła spadają dość mocno. W Europie kostka jest dziś średnio o 9 proc. tańsza niż w grudniu. U nas spadek jest dwukrotnie wyższy, wynosi 18 proc. w stosunku do grudnia.

 Z uwagi na pewne bariery popytowe naszym zdaniem szczyt cen masła mamy już za sobą. Z drugiej strony brak perspektyw do szybkiego zwiększenia podaży tego produktu sugeruje, że jego ceny mogą pozostać relatywnie stabilne, wykazując niewielką skłonność do spadków – powiedział Wiadomościom Handlowym Grzegorz Rykaczewski.

Źr. wPolsce24 za wiadomoscihandlowe.pl

 

Gospodarka

Tak rząd łupi Polaków. Za paliwo powinniśmy teraz płacić 4,5 zł

opublikowano:
1924750_3.webp
Ceny paliw powinny być zdecydowanie niższe (fot. wPolsce24)
-Polacy są zwyczajnie oszukiwani, bo proszę sobie zobaczyć, odsyłam Państwa do konferencji wynikowej, mimo iż Orlen pełza po dnie, to generalnie o miliard złotych miał większy wynik na detalu, czyli pokazuje to, że Orlen w detalu, w tej sprzedaży detalicznej po prostu łupi Polaków - mówił były prezes Orlenu, a dziś europoseł PiS Daniel Obajtek na antenie telewizji wPolsce24.
Gospodarka

Uśmiechacie się? Czekają nas gigantyczne podwyżki!

opublikowano:
1934044_5.webp
Czekają nas lata podwyżek cen ciepła (fot. wPolsce24)
Czekają nas gigantyczne podwyżki - alarmuje portal forsal.pl. To skutek unijnej polityki i niewystarczających polskich reakcji na błędne decyzje dotyczące handlu emisjami. Z raportu przygotowanego przez Forsal dowiadujemy się, że Polska jest jednym z krajów, którego obywatele najdotkliwiej odczują uruchomienie systemu ETS-2.
Gospodarka

Rekordowy dług naszego budżetu. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

opublikowano:
1941164_4.webp
Dług szybuje coraz wyżej, Tusk zrobi z nas Argentynę? (fot. wPolsce24)
Te dane gospodarcze powinny niepokoić każdego. Zadłużenie państwa wzrasta w zatrważającym tempie. Zadłużenie skarbu państwa wynosi już 1 bilion 750 miliardów złotych. Dług krajowy na koniec kwietnia wynosił 1 bilion 370 miliardów, a zagraniczny 380 miliardów. Oznacza to nowy niechlubny rekord.
Gospodarka

Karol Nawrocki o CPK: Dzisiejszą deklarację podpisuję z pełną odpowiedzialnością

opublikowano:
1943916_6.webp
Karol Nawrocki zobowiązał się do budowy CPK (fot. wPolsce24)
Karol Nawrocki zobowiązał się, że jako prezydent będzie działał na rzecz budowy CPK w jego pierwotnym kształcie. Dziś w Warszawie obywatelski kandydat na najwyższy urząd w państwie spotkał się z przedstawicielami stowarzyszenia Tak dla CPK i podpisał postulaty dotyczące przyszłej budowy Portu.
Gospodarka

Tak drogich owoców i warzyw jeszcze w sezonie nie było. Ceny zwalają z nóg

opublikowano:
1997812_4.webp
Ceny owoców i warzyw zwalają z nóg (fot. wPolsce24)
Drożyzna nie ma wakacji. I nie chodzi tylko o ceny wyjazdów zagranicznych, czy także wakacji w Polsce. Ceny są coraz wyższe także na bazarach, gdzie sprzedaje się owoce sezonowe - jest rekordowo drogo.
Gospodarka

Niemcy wszelkimi sposobami walczą z portem w Świnoujściu. Udało im się zablokować inwestycję

opublikowano:
AS_DSC01660ss.webp
Port w Świnoujściu (fot. Fratria/Andrzej Skwarczyński)
Budowa kluczowego dla Polski terminala kontenerowego w Świnoujściu została zablokowana przez polski sąd. To efekt skargi wniesionej przez niemiecką organizację ekologiczną Lebensraum Vorpommern. - Gdyby to się utrzymało, byłaby to zbrodnia na polskiej gospodarce – alarmował na konferencji prasowej Kacper Płażyński, poseł PiS.