Gospodarka

Czy Polska branża meblarska upadnie? Potężny kryzys i fala zwolnień

opublikowano:
wood-1921822_1280.webp
Chcą pogrzebać prężną branżę meblarską? (fot. Pixabay)
Niedawno informowaliśmy o zamknięciu fabryki mebli jednego z czołowych polskich producentów - firmy Black Red White. Władze przedsiębiorstwa były zmuszone zwolnić wszystkich swoich pracowników z zakładu w Przeworsku. To jednak nie koniec - przedstawiciele branży meblarskiej mówią wprost: będzie jeszcze gorzej, a rząd zamiast pomóc, ogranicza możliwości pozyskiwania drewna.

O dramatycznej sytuacji branży meblarskiej informuje portal money.pl. Jak przypominają dziennikarze, Polska odpowiada za 4 proc. światowego eksportu mebli, stanowi to 17 proc. eksportu w Unii Europejskiej.

Gigant zamyka fabrykę

Dziś firmy meblarskie mają się coraz gorzej. Black Red White właśnie zwolniło 220 osób i zamyka swoją fabrykę w Przeworsku. To z pewnością nie ostatnie tego typu wieści: konkurencyjność polskich firm meblarskich systematycznie spada a rząd nie reaguje na pogarszającą się sytuację branży.

– Nasze apele niewiele dały. Poza kwestią drewna poużytkowego, wykorzystywanego w zakładach płyt biurowych, praktycznie nic się nie wydarzyło w temacie branży meblarskiej – mówi w rozmowie z money.pl Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Ideologia zamiast rozsądku

Dlaczego jest coraz gorzej? Bo Chińczycy, Rumuni i Bułgarzy produkują coraz taniej, Polacy zaś – coraz drożej. Wszystko przez ceny energii, a przede wszystkim przez ograniczenia w wyrębie, narzucane Lasom Państwowym przez rząd Donalda Tuska.

Michał Strzelecki uważa, że ograniczenia w pozyskaniu drewna „są wprowadzane w odbiciu do obietnic politycznych, a nie przesłanek przyrodniczo-ekonomicznych”.

– Jeśli chodzi o dębowe czy brzozowe, sytuacja jest zdecydowanie gorsza. Plany Ministerstwa Klimatu i Lasów Państwowych mogą doprowadzić do tego, że drewna dębowego w ogóle nie będzie można pozyskiwać w Polsce – przewiduje przedstawiciel branży.

Z przedsiębiorcami zgadza się europoseł Prawa i Sprawiedliwości i były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego Piotr Müller.

– Sztuczne ograniczenia w pozyskiwaniu drewna i przeregulowanie branży mogą zniszczyć przemysł meblarski… Polska ma w nim 4% światowego eksportu, 17% w UE! Zagrożone są tysiące miejsc pracy i miliardy z eksportu… Silna Polska to zrównoważony rozwój, a nie nonsensy, które osłabiają naszą pozycję na świecie – komentuje europoseł PiS
.

źr. wPolsce24 za money.pl, x.com/ PiotrMuller

Gospodarka

Związkowcy okupują siedzibę Poczty Polskiej. Poważne oskarżenia pod adresem władz spółki

opublikowano:
1843039_4.webp
(fot. Pixabay)
Związkowcy rozpoczęli protest okupacyjny w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie. Oczekują „rzeczywistych negocjacji” oraz poszanowania praw pracowników. Jednocześnie zarzucono władzom spółki bezwzględne dążenie do likwidacji tysięcy miejsc pracy i prowadzenie negocjacji w złej wierze.
Gospodarka

Polacy załamują ręce. Drożyzna coraz bardziej nieznośna

opublikowano:
1846229_3.webp
Drożyzna coraz bardziej dotkliwa (fot. wPolsce240
Najwyższy poziom inflacji od 14 miesięcy. Szczególnie mocno podrożały żywność i paliwa. W 2025 roku Polska pozostaje wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej 
Gospodarka

Fatalne dane z polskiej gospodarki. „Nie pomogła nawet zmiana szefa GUS”

opublikowano:
20231215_175012.webp
Sprzedaż detaliczna hamuje. To znak, że Polacy nie mają pieniędzy (Fot. Fratria/fot. Liudmyla Kazakova)
Tragedia – to najlepsze określenie najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących sprzedaży detalicznej. Wzrosła ona zaledwie o 0,6 proc., choć prognozy mówiły o wzroście rzędu 5 proc.
Gospodarka

Trump zawiesi cła? Eksperci wyjaśniają, co to będzie dla nas oznaczało

opublikowano:
ZK_GPW07082017_12.webp
Giełda papierów wartościowych zawiesiła w poniedziałek na godzinę swoje notowania (Fot. Fratria)
Czy Donald Trump zawiesi wprowadzenie potężnych ceł na Unię Europejską, Chiny i inne główne gospodarki świata? To dałoby światowym giełdom chwilę oddechu i być może ustabilizowałoby sytuację gospodarczą. Bo dziś świat się chwieje.
Gospodarka

To będą najdroższe święta w historii

opublikowano:
1907830_5.webp
Ekonomiści alarmują - to będzie najdroższa Wielkanoc w historii. Ceny podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania wielkanocnego śniadania, takich jak jajka czy masło, wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent.
Gospodarka

Rekordowy deficyt budżetu państwa. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna

opublikowano:
1907848_2.webp
Rekordowy deficyt budżetu państwa (fot. wPolsce24)
To prawdziwa katastrofa finansów państwa, choć media głównego nurtu o tym milczą. Deficyt budżetowy już po trzech miesiącach przekroczył 76 miliardów złotych. To oznacza, że jest aż trzy razy większy niż rok temu, także po pierwszym kwartale.