Zdrowie

Już nie kupimy leków w sklepie i na stacji benzynowej? Rząd szykuje duże zmiany w przepisach

opublikowano:
anxieties-342466_1280.webp
Szykują się zmiany w przepisach dotyczących sprzedaży leków poza aptekami (Fot. Pixabay)
Leki bez recepty kupimy tylko w aptekach? To możliwe. Rząd planuje zmianę przepisów, która ma iść właśnie w takim kierunku. Będą też dodatkowe obostrzenia dotyczące reklamowania medykamentów.

O pracach nad nowymi regulacjami Ministerstwo Zdrowia poinformowało w odpowiedzi na interpelację posłów Anny Gembickiej i Jarosława Sachajki. Planowe zmiany mają dotyczyć leków sprzedawanych bez recepty (OTC), a więc na przykład tabletek przeciwbólowych, środków na przezięnienie i dolegliwości żołądkowe czy preparatów antyalergicznych.

Argumenty zwolenników i przeciwników

Ograniczenie lub zakaz sprzedaży leków poza aptekami (nie ma jeszcze szczegółowych zapisów przygotowywanej nowelizacji) ma mieć na celu wzmocnienie nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem produktów leczniczych. Zwolennicy zmian podkreślają, że w Polsce można zbyt łatwo kupić leki przeciwbólowe, co prowadzi do nadużywania takich środków. Przeciwnicy mówią, że na wsiach nie ma aptek, więc zakaz sprzedaży prostych leków w sklepach i na stacjach benzynowych ograniczy ludziom dostęp do leczenia.  

Miliardowy rynek

Ministerstwo zapowiedziało, że nowe przepisy zostaną poddane szerokim konsultacjom. Jak podaje portal dlahandlu.pl z raportu PMR Market Experts wynika, że 87% Polaków regularnie kupuje leki OTC i suplementy diety, a wartość całego rynku produktów bez recepty w 2024 roku przekroczyła 21 mld zł.

Obecnie leki bez recepty można kupić w wielu punktach handlowych – od małych sklepów osiedlowych przez stacje benzynowe po duże sieci handlowe. Według danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w Polsce funkcjonuje około 13 tysięcy punktów sprzedaży pozaaptecznej.

źr. wPolsce24 za dlahandlu.pl

 

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Rzadka choroba w rybach z Zalewu Wiślanego. Już pięć osób w szpitalu

opublikowano:
fishing-boat-5541327_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Pięć osób trafiło do szpitala po zjedzeniu ryb złowionych w Zalewie Wiślanym. W powiecie nowodworskim na Pomorzu wystąpiło podejrzenie choroby Haff, w związku z czym sanepid powołał sztab kryzysowy.
Zdrowie

Na tę chorobę cierpi co trzeci dorosły Polak. Fatalne dane NFZ

opublikowano:
MK9_szp_2021_s__DSC06543.webp
Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował niepokojące dane, z których wynika, że aż 11 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem. NFZ przypomina, że choroby krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce.