Wybory USA 2024

Wzruszający wpis Donalda Trumpa. Oddał cześć bł. Jerzemu Popiełuszce

opublikowano:
Zrzut ekranu 2024-10-17 100618 (1).webp
To już kolejny polski bohater narodowy, o którym wspomniał Donald Trump (zdj. Margoz\Wikipedia)
W sobotę przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Były prezydent Donald Trump oddał mu hołd w mediach społecznościowych.

Ks. Popiełuszko był mocno zaangażowany w antykomunistyczną opozycję i aktywnie wspierał Solidarność. W czasie stanu wojennego organizował akcje charytatywne, wspierał prześladowanych, brał udział w procesach opozycjonistów. W kościele św. Stanisława Kostki organizował msze za ojczyznę. 
Jego zaangażowanie w walkę o wolną Polskę i rosnąca popularność sprawiły, że znalazł się na celowniku Służby Bezpieczeństwa. Akcję jego rozpracowania, której nadano kryptonim Popiel, rozpoczęto już w drugiej połowie 1982 roku. Po tym, gdy dobrowolnie stawił się na prokuraturze, w jego mieszkaniu na Chłodnej urządzono prowokację. Przy obecności mediów, esbecy „odkryli” w nim podrzucone wcześniej granaty łzawiące, materiały wybuchowe, amunicję czy farbę drukarską. W lipcu 1984 roku usłyszał zarzuty, ale do procesu nie doszło z powodu amnestii.

Zabić księdza  

Komunistyczne władze mu jednak nie odpuściły. 19 października samochód, którym podróżował ze swoim kierowcą, został zatrzymany przez esbeków przebranych za milicjantów. Ks. Popiełuszko został pobity i wrzucony do bagażnika. Jego kierowca dał radę im uciec. Esbecy co jakiś czas zatrzymywali się i bili kapłana do utraty przytomności, związali go też w sposób, w którym próba wyprostowania nóg powodowała duszenie. W końcu wjechali na zaporę na Wiśle we Włocławku, gdzie z wysokości kilku metrów wrzucili go do wody, obciążając wcześniej jego ciało kamieniami. 
Rząd PRL próbował zrzucić winę za to morderstwo na samowolę esbeków. W tzw. procesie toruńskim skazano trzech, którzy brali bezpośredni udział w morderstwie księdza – Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękałę i Waldemara Chmielewskiego – i ich przełożonego Adama Pietruszkę. Dwa lata później, po interwencji Czesława Kiszczaka, trzem z nich obniżono kary. Nigdy nie ujawniono, kto faktycznie podjął decyzję o jego zamordowaniu, ale już w III RP doszło do serii tajemniczych zgonów związanych z tą sprawą. W 1992 roku zmarł w wieku 18 lat Tomasz Popiełuszko, syn jego brata Józefa. Oficjalnie zatruł się alkoholem metylowym. Danuta, żona jego brata Stanisława, zmarła w 2000 r. Tutaj przyczyną śmierci również było zatrucie alkoholem metylowym. Lekarz dostrzegł ślady po igłach w okolicach żył, które świadczyły, że trucizna została jej wstrzyknięta, ale rodzinie odmówiono sekcji zwłok. Cztery lata później metylem zatruł się także rybak Jan O., który był świadkiem jego morderstwa i opowiedział o nim prokuratorom IPN – tutaj również rodzinie odmówiono sekcji zwłok.
Gdy tylko wyszło na jaw, że ks. Popiełuszko został zamordowany, wiele osób zaczęło domagać się jego beatyfikacji. Proces beatyfikacyjny otwarto jednak dopiero w 1997 roku. 6 czerwca 2010 ogłoszono go błogosławionym. We wrześniu 2014 roku w francuskiej diecezji Creteil, gdzie doszło do domniemanego cudu za jego wstawiennictwem, rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.

Wyjątkowy człowiek o heroicznej cnocie

 Donald Trump napisał o sobotniej rocznicy na swoim portalu społecznościowym Truth Social. Poinformował, że w Chicago podpisał upamiętniający go dokument, którzy przekazał Markowi Popiełuszce, siostrzeńcowi kapłana. W zamian otrzymał od niego książkę ze zbiorem jego kazań. W swoim wpisie Trump stwierdził, że ks. Popiełuszko był „naprawdę wielkim księdzem katolickim, który był źródłem ogromnej siły dla Solidarności i całego narodu polskiego” oraz „wyjątkowym człowiekiem o heroicznej cnocie”.
To nie jest pierwszy raz, kiedy Trump zainteresował się polskim bohaterem narodowym. Na początku października w Nowym Jorku odbyła się coroczna parada z okazji dnia Kazimierza Pułaskiego, największa manifestacja Polonii w USA i jedna z najstarszych parad etnicznych w NYC. Trump spotkał się przed nią z jej organizatorami. W mediach społecznościowych napisał, że ojciec amerykańskiej kawalerii był „bardzo wyjątkową osobą, waleczną i silną, co reprezentują także Polacy”. „Kochamy Polskę, kochamy Polaków, nie ma nikogo lepszego: są wielcy, silni, mądrzy” - dodał.

Trump próbuje uwieść Polaków

 Trump podczas obecnej kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał swoja sympatię do Polski i Polaków, a także to, co podczas pierwszej kadencji zrobił dla naszego kraju. Przypominał m.in. o zniesieniu wiz, zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce czy blokowaniu Nord Stream. Obiecuje także, że jeśli wygra ponownie, to Polska nie będzie musiała się martwić o swoje bezpieczeństwo. To ostry kontrast do tego, co mówi o innych europejskich państwach. Były prezydent szczególnie często krytykował w tej materii Niemcy, oskarżając je o to, że żerują na bezpieczeństwie, jakie zapewnia im USA.
O ile sympatia Trumpa do Polski i Polaków zdaje się być autentyczna, o tyle jej podkreślanie jest ważnym elementem jego strategii wyborczej. Sondaże pokazują bowiem, że poparcie jego i poparcie Harris jest bardzo zbliżone, a o tym, kto z nich zostanie prezydentem, zadecyduje garstka głosów w tzw. swing states, gdzie w poprzednich wyborach różnice wyników kandydatów były minimalne. W trzech z nich – Wisconsin, Michigan i przede wszystkim Pensylwanii – polska mniejszość stanowi znaczną część populacji, a jej głosy mogą zdecydować o tym, kto w nich wygra i zostanie dzięki temu prezydentem.

Gospodarka

Elon Musk wydał fortunę na wsparcie Trumpa

opublikowano:
Elon_Musk_overlooking_the_remains_of_F9R_(36411051713) (1).webp
Założyciel Tesli i SpaceX jest jednym z największych sponsorów amerykańskiej prawicy (fot. Steve Jurvetson\Wikipedia)
Elon Musk jest najsłynniejszym zwolennikiem Donalda Trumpa. Teraz stał się też jednym z najhojniejszych sponsorów jego kampanii.
Wybory USA 2024

Trwa wieczór wyborczy na antenie wPolsce24! Kto wygra wyścig o Biały Dom?

opublikowano:
screenshot-www_youtube_com-2024_11_06-00_43_10.webp
Goście Małgorzaty Gałki na antenie wPolsce24 (fot. screen za wPolsce24)
Andrzej Śliwka (PiS) i Tomasz Szatkowski (były ambasador Polski przy NATO) rozmawiali o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Główny kontekst rozmowy dotyczył kwestii bezpieczeństwa.
Wybory USA 2024

Migranci z Meksyku szturmują granicę z USA. Śpieszą się zanim Trump obejmie władzę?

opublikowano:
videoframe_31026.webp
W stronę USA z Meksyku wyruszyła jedna z najliczniejszych w historii grupa migrantów, licząca 3 tysiące osób. Choć migranci wyruszyli jeszcze zanim było wiadomo, że to Donald Trump wygrał wybory prezydenckie, to wyglądało to tak jakby śpieszyli się zanim Republikanin obejmie władzę. Trump jest znanym przeciwnikiem otwartych granic USA dla nielegalnych imigrantów.
Wybory USA 2024

Donald Tusk krytykuje wybór Amerykanów? "Polityka będzie się komplikowała w najbliższych miesiącach"

opublikowano:
mid-24b07006.webp
Donald Tusk (fot. PAP/Leszek Szymański)
Na konferencji prasowej szef rządu odnosił się do wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych.
Wybory USA 2024

Pilne! Nieoficjalne ustalenia telewizji wPolsce24: Prezydent Duda spotka się z prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych

opublikowano:
mid-24b08085.webp
Prezydent Andrzej Duda (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Według nieoficjalnych informacji reporterów wPolsce2, planowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych.