Zuchwały napad na muzeum. Skradziono "skarb narodowy"
Joseph Chaunet był jednym z najsłynniejszych francuskich jubilerów i złotników w czasach Belle Epoque, jego firma była jednym z głównych dostawców biżuterii dla europejskich monarchów i innych bogaczy. Jego najsłynniejszą pracą jest Via Vitae (łac. Droga Życia), stworzona w 1904 roku. Przedstawiała sceny biblijne przy pomocy 138 małych figurek. Wykonano ją z kości słoniowej, złota, srebra, diamentów i innych kamieni szlachetnych. Od 2005 roku była prezentowana w Musée du Hiéron w Paray-le-Monial, największym francuskim muzeum sztuki sakralnej. Uznawana za jeden ze skarbów narodowych Francji.
Zuchwały napad
Jak informują media, w czwartek ok. 16 do muzeum przyjechały cztery osoby na motocyklach. Jedna została na czatach, a trzy pozostałe weszły do środka, gdzie oddały strzały z broni palnej, by sterroryzować gości i pracowników muzeum. Następnie przecięli pancerną szybę, która chroniła słynną rzeźbę.
Ona sama ma ok. trzech metrów wysokości, więc wyniesienie jej w całości było niemożliwe. Łupem złodziei padły jednak figurki, a także dekoracje z szmaragdów. Po dokonaniu kradzieży oddalili się w nieznanym kierunku, rozsypując za sobą na drodze kolce, które miały zatrzymać pogoń. Policji na razie nie udało się ich złapać.
To nie był pierwszy raz
Burmistrz Jean-Marc Nesme powiedział mediom, że ta zuchwała kradzież to wielka strata dla Paray-le-Monial i dla dziedzictwa narodowego. Dodał, że pracownicy muzeum i goście, którzy byli obecni podczas napadu, dalej przeżywają traumę.
To nie jest pierwszy taki wypadek w historii tego muzeum. W 2017 r. skradziono z niego dwie złote korony, a w 2022 doszło do nieudanego napadu z bronią w ręku. W środę z muzeum Cognaq-Jay w centralnym Paryżu skradziono też wiele cennych przedmiotów, w tym bogato zdobione tabakierki. Złodzieje w biały dzień, na oczach zwiedzających, włamali się do gabloty przy pomocy siekier i kijów bejsbolowych.
źr. wPolsce24 za AP