Świat

Zawieszenie broni w Strefie Gazy opóźnione

opublikowano:
mid-epa11835526.webp
Porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. (fot.PAP/EPA/Haitham Imad)
Zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Izrael poinformował, że porozumienie nie będzie obowiązywało, dopóki Hamas nie przedstawi listy zakładników do uwolnienia. Według izraelskich mediów organizacja przekazała już wspomnianą listę, jednak odbyło się to z opóźnieniem.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało w niedzielę rano, że zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Szef rządu przekazał swojemu wojsku, że porozumienie, które miało wejść w życie o 8:30 (7:30 czasu polskiego), nie rozpocznie się dopóki Izrael nie otrzyma listy uwolnionych więźniów, które Hamas zobowiązał się dostarczyć.

Palestyńska organizacja potwierdziła w niedzielę rano, że jest gotowa przestrzegać warunków porozumienia. Tłumaczono, że opóźnienie w przekazaniu listy osób, które zostaną uwolnione, było spowodowane „przyczynami technicznymi”.

Hamas spełni warunki?

Rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że dopóki Hamas nie spełni wspomnianego żądania, ataki będą kontynuowane. Niedługo później izraelski Channel 12 przekazał, że Izrael otrzymał listę więźniów, którzy odzyskają wolność. Jednak władze Izraela nie odniosły się jeszcze do tych doniesień.

Z kolei Reuters przekazał, że izraelskie wojsko rozpoczęło wycofywanie się z obszarów w Rafah w Strefie Gazy do korytarza Filadelfijskiego wzdłuż granicy między Egiptem a Strefą Gazy.

Warunki rozejmu

Mediacje w sprawie zawarcia porozumienia między Izraelem a palestyńskim Hamasem były prowadzone od kilku miesięcy w Katarze. Brali w nich udział także przedstawiciele Egiptu oraz Stanów Zjednoczonych. Izraelski rząd przyjął porozumienie w sprawie zawieszenia broni większością głosów.

Strony zobowiązały się w nim do zawieszenia broni w Strefie Gazy na sześć tygodni, a Izrael ma stopniowo wycofać swoje wojska z tego regionu. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, którzy zostali pojmani przez organizację podczas ataku na Izrael 7 października 2023 roku. Z kolei Izrael ma uwolnić kilkuset palestyńskich więźniów.

źr. wPolsce24 za Reuters/ Interia/ RMF FM

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.