Świat

Zawieszenie broni w Strefie Gazy opóźnione

opublikowano:
mid-epa11835526.webp
Porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. (fot.PAP/EPA/Haitham Imad)
Zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Izrael poinformował, że porozumienie nie będzie obowiązywało, dopóki Hamas nie przedstawi listy zakładników do uwolnienia. Według izraelskich mediów organizacja przekazała już wspomnianą listę, jednak odbyło się to z opóźnieniem.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało w niedzielę rano, że zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Szef rządu przekazał swojemu wojsku, że porozumienie, które miało wejść w życie o 8:30 (7:30 czasu polskiego), nie rozpocznie się dopóki Izrael nie otrzyma listy uwolnionych więźniów, które Hamas zobowiązał się dostarczyć.

Palestyńska organizacja potwierdziła w niedzielę rano, że jest gotowa przestrzegać warunków porozumienia. Tłumaczono, że opóźnienie w przekazaniu listy osób, które zostaną uwolnione, było spowodowane „przyczynami technicznymi”.

Hamas spełni warunki?

Rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że dopóki Hamas nie spełni wspomnianego żądania, ataki będą kontynuowane. Niedługo później izraelski Channel 12 przekazał, że Izrael otrzymał listę więźniów, którzy odzyskają wolność. Jednak władze Izraela nie odniosły się jeszcze do tych doniesień.

Z kolei Reuters przekazał, że izraelskie wojsko rozpoczęło wycofywanie się z obszarów w Rafah w Strefie Gazy do korytarza Filadelfijskiego wzdłuż granicy między Egiptem a Strefą Gazy.

Warunki rozejmu

Mediacje w sprawie zawarcia porozumienia między Izraelem a palestyńskim Hamasem były prowadzone od kilku miesięcy w Katarze. Brali w nich udział także przedstawiciele Egiptu oraz Stanów Zjednoczonych. Izraelski rząd przyjął porozumienie w sprawie zawieszenia broni większością głosów.

Strony zobowiązały się w nim do zawieszenia broni w Strefie Gazy na sześć tygodni, a Izrael ma stopniowo wycofać swoje wojska z tego regionu. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, którzy zostali pojmani przez organizację podczas ataku na Izrael 7 października 2023 roku. Z kolei Izrael ma uwolnić kilkuset palestyńskich więźniów.

źr. wPolsce24 za Reuters/ Interia/ RMF FM

Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.