Świat

Zawieszenie broni w Strefie Gazy opóźnione

opublikowano:
mid-epa11835526.webp
Porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. (fot.PAP/EPA/Haitham Imad)
Zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Izrael poinformował, że porozumienie nie będzie obowiązywało, dopóki Hamas nie przedstawi listy zakładników do uwolnienia. Według izraelskich mediów organizacja przekazała już wspomnianą listę, jednak odbyło się to z opóźnieniem.

Biuro premiera Izraela Benjamina Netanjahu poinformowało w niedzielę rano, że zawieszenie broni w Strefie Gazy nie weszło w życie zgodnie z planem. Szef rządu przekazał swojemu wojsku, że porozumienie, które miało wejść w życie o 8:30 (7:30 czasu polskiego), nie rozpocznie się dopóki Izrael nie otrzyma listy uwolnionych więźniów, które Hamas zobowiązał się dostarczyć.

Palestyńska organizacja potwierdziła w niedzielę rano, że jest gotowa przestrzegać warunków porozumienia. Tłumaczono, że opóźnienie w przekazaniu listy osób, które zostaną uwolnione, było spowodowane „przyczynami technicznymi”.

Hamas spełni warunki?

Rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że dopóki Hamas nie spełni wspomnianego żądania, ataki będą kontynuowane. Niedługo później izraelski Channel 12 przekazał, że Izrael otrzymał listę więźniów, którzy odzyskają wolność. Jednak władze Izraela nie odniosły się jeszcze do tych doniesień.

Z kolei Reuters przekazał, że izraelskie wojsko rozpoczęło wycofywanie się z obszarów w Rafah w Strefie Gazy do korytarza Filadelfijskiego wzdłuż granicy między Egiptem a Strefą Gazy.

Warunki rozejmu

Mediacje w sprawie zawarcia porozumienia między Izraelem a palestyńskim Hamasem były prowadzone od kilku miesięcy w Katarze. Brali w nich udział także przedstawiciele Egiptu oraz Stanów Zjednoczonych. Izraelski rząd przyjął porozumienie w sprawie zawieszenia broni większością głosów.

Strony zobowiązały się w nim do zawieszenia broni w Strefie Gazy na sześć tygodni, a Izrael ma stopniowo wycofać swoje wojska z tego regionu. W pierwszym etapie Hamas ma uwolnić 33 zakładników, którzy zostali pojmani przez organizację podczas ataku na Izrael 7 października 2023 roku. Z kolei Izrael ma uwolnić kilkuset palestyńskich więźniów.

źr. wPolsce24 za Reuters/ Interia/ RMF FM

Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Rząd Tuska nie radzi sobie z ewakuacją Polaków z Izraela. Znamy plany MSZ

opublikowano:
1967764_6.webp
"Wzywamy do wyjazdu Polaków z Izraela, Iranu i całego Bliskiego Wschodu" - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Minister zasugerowała żeby uciekać, bo może być jeszcze bardziej gorąco.