Czy rozwiązano zagadkę pochodzenia Kolumba?
Tożsamość Krzysztofa Kolumba intryguje od dawna. Wielu historyków kwestionuje tradycyjną teorię, zgodnie z którą Kolumb był Włochem u urodził się w Genui w 1451 roku.
Grek, Węgier czy Polak
Dotąd naliczono aż 25 teorii na temat jego pochodzenia, które na dodatek wzajemnie się wykluczają. Zgodnie z nimi Kolumb miał być Grekiem, Baskiem, Portugalczykiem, Węgrem czy Brytyjczykiem.
Są też tacy, którzy przypisują żeglarzowi i podróżnikowi - którego uważa się za odkrywcę Ameryki w roku w 1492 - pochodzenie polskie. Wedle tej teorii miałby on być synem króla Władysława III Warneńczyka.
Na tropie DNA
Aby raz na zawsze rozwikłać tę kwestię, hiszpańscy badacze przeprowadzili śledztwo pod przewodnictwem eksperta medycyny sądowej Miguela Lorente. Trwało pona d20 lat. W jego trakcie przetestowali m.in. próbki szczątków złożonych w katedrze w Sewilli, uważanej za miejsce ostatniego spoczynku Kolumba, który był również franciszkańskim tercjarzem. Rezultaty badań ogłoszono w sobotę w programie dokumentalnym "DNA Kolumba: prawdziwe pochodzenie" wyemitowanym w hiszpańskiej telewizji TVE.
Miguel Lorente wyjaśnił, że wyniki Kolumba porównał z materiałami genetycznymi jego syna Hernando Colony i stwierdził, że w DNA Colona "znajdują się cechy zgodne z żydowskim pochodzeniem".
Zarówno w chromosomie Y (męskim), jak i w mitochondrialnym DNA (przekazywanym przez matkę) Hernando znajdują się cechy zgodne z żydowskim pochodzeniem - powiedział ekspert.
Badacze uważają, że Kolumb ukrył swoją żydowską tożsamość lub przeszedł na katolicyzm, aby uniknąć prześladowań religijnych.
Tylko w Europie Zachodniej
Po przeanalizowaniu 25 możliwych miejsc Lorente stwierdził, że Kolumb mógł urodzić się jedynie w Europie Zachodniej. Naukowcy zawęzili potencjalne miejsca urodzenia do kilku regionów w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.
Odkrywca zmarł w Valladolid w Hiszpanii w 1506 roku, ale chciał być pochowany na wyspie Hispaniola, na której obecnie mieszczą się Republika Dominikany i Haiti. Jego szczątki przewieziono tam w 1542 r., następnie w 1795 r. przeniesiono je na Kubę, a stamtąd w 1898 r. do Sewilli.
źr. wPolsce za BBC/PAP