Świat

Waszyngtońska lewica chce zmienić stanową flagę. Nie podoba im się portret pierwszego prezydenta

opublikowano:
1535px-Washington_State_Capitol_Legislative_Building_pano_02.webp
Uważają, że pierwszy prezydent nie jest dobrym symbolem ich stanu (fot. Joe Mabel\Wikipedia)
Demokraci ze stanu Waszyngton przedstawili projekt ustawy, która zmieni stanową flagę. Nie podoba im się, że obecna zawiera portret Jerzego Waszyngtona.

W USA każdy stan ma swoją oficjalną flagę. Waszyngton należy do licznej grupy stanów, których flaga przedstawia tzw. stanową pieczęć – w tym wypadku portret pierwszego prezydenta USA, otoczony napisem „Pieczęć stanu Waszyngton, 1889”. Wyróżnia ją jedynie to, że pieczęć umieszczono na zielonym tle – inne stany, które używają pieczęci w swoich flagach, zwykle wykorzystują niebieskie. 

Chcą, by flaga była prostsza 

Być może jednak wkrótce ulegnie to zmianie. Demokraci ze stanowej Izby Reprezentantów stworzyli bowiem ustawę, która doprowadzi do zmiany tej flagi. Jeżeli zostanie przyjęta – a wiele wskazuje, że tak będzie – wtedy powstanie specjalny komitet, który przygotuje projekt nowej flagi.

W skład komitetu wejdą reprezentanci stanowej Komisji Sztuki, członkowie Izby i Senatu, sekretarz stanu, a także historycy, projektanci, liderzy kulturowi, reprezentanci indiańskich plemion i zwykli obywatele z różnych części tego stanu, wyznaczeni przez jego gubernatora. Komitet ma również wziąć pod uwagę opinie mieszkańców. Będą je mogli przekazać, bo będą organizowane spotkania z uczniami, organizacjami społecznymi, publiczne debaty itp. 

Projekt nowej flagi ma być gotowy do 1 lipca 2028 roku. O tym, czy nowa flaga zostanie ostatecznie przyjęta, zadecydują w referendum mieszkańcy.

Autorzy ustawy twierdzą, że obecna flaga ich stanu często jest krytykowana za swój kiepski projekt i brak związku z tożsamością stanu. Zauważają, że projekt flagi powinien być prosty, aby łatwo można ją było np. narysować i by była rozpoznawalna, podczas gdy obecna zawiera skomplikowany, szczegółowy portret. Twierdzą też, że Jerzy Waszyngton nie ma zbyt wielu historycznych związków z ich stanem, przez co jego portret nie jest zbyt dobrym jego symbolem.

Waszyngton nie był w Waszyngtonie 

Ten argument zasadniczo jest prawdziwy. Waszyngton nigdy nie był na terytorium dzisiejszego stanu Waszyngton. Co więcej, zmarł w 1799 roku – 90 lat przed jego utworzeniem. Nazwę stanu wymyślił Kongres, który w 1853 roku wyodrębnił Terytorium Waszyngtonu z Terytorium Oregonu.

Początkowo nowe terytorium miało nosić nazwę Kolumbia, od przepływającej przez nie największej rzeki, ale kongresman z Kentucky Richard H. Stanton uznał, że będzie się mylić ze stołecznym Dystryktem Kolumbii (DC) i zaproponował, żeby nazwać je na cześć pierwszego prezydenta. Inni kongresmani słusznie zauważali, że wtedy będzie się mylić z miastem Waszyngton, ale żadna z ich propozycji nazw nie zdobyła wystarczającego poparcia.

Republikanie przeciw

Propozycja zmiany flagi nie spodobała się stanowym Republikanom. Co ciekawe krytykują jednak nie sam pomysł jej zmiany, a głównie to, że stan ma teraz ważniejsze problemy

Mamy trzeci najwyższy współczynnik przestępczości w kraju. Mam trzecią najwyższą cenę paliwa, trzecią najwyższą populację bezdomnych, i czwarte najdroższe domy. Więc czy to jest coś, na co musimy teraz marnować czas? Żartujecie sobie? - skomentował republikański kongresman stanowy Brian Burnett.

Zmiany flagi się zdarzają

Zmiany flagi przez stany są rzadkie, ale się zdarzają. Georgia i Missisipi zmieniły swoje flagi, bo widniał na nich charakterystyczny krzyż z gwiazdami, używany przez Konfederację (południowe stany USA biorące udział w wojnie secesyjnej w latach 1861–1865) jako sztandar bojowy i bandera.

Nevada i Utah zmieniły flagi głównie z powodów estetycznych. Na fladze Nevady był wielki napis "Nevada" otoczony gwiazdami i słowami „srebro” i „złoto". Nowa flaga zawiera białą gwiazdę i mały napis "Nevada" nad gałązkami bylicy, oficjalnej rośliny tego stanu, i baner z napisem „zrodzeni z bitwy”, który przypomina, że stan powstał podczas wojny secesyjnej.

Utah używało wielu flag. W 2024 roku zaczęto używać flagi, która przedstawia złoty ul – który od dawna jest symbolem tego stanu – na tle nieregularnych pasów w kolorze flagi USA, które układają się w górski krajobraz. Warto odnotować, że pierwsza próba zmiany tej flagi miała miejsce jeszcze zanim weszła ona do użytku. 

Ostatnim stanem, który zmienił swoją flagę, jest Minnesota. Na trzech poprzednich flagach widniała stanowa pieczęć, która przedstawia orzącego pole rolnika, który oparł swój muszkiet o pień drzewa, jadącego konno Indianina i frazę "L'etoile du nord" (fr. gwiazda północy). Tamtejsza lewica uznała jednak, że flaga jest rasistowska wobec Indian, i zmieniono ją w maju zeszłego roku. Nowa flaga przedstawia białą gwiazdę na tle ciemnoniebieskiego pola, które przypomina kształt tego stanu, i jasnoniebieskie pole, które symbolizuje liczne w tym stanie rzeki, jeziora itp.

źr. wPolsce24 za Fox News

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.