Świat

USA wyślą żołnierzy i baterię przeciwlotniczą do Izraela

opublikowano:
1280px-The_first_of_two_Terminal_High_Altitude_Area_Defense_THAAD_interceptors_is_launched_during_a_successful_intercept_test_-_US_Army_cropped.webp
THAAD to jeden z najnowocześniejszy amerykańskich systemów przeciwlotniczych (fot. The U.S. Army Ralph Scott/Missile Defense Agency/U.S. Department of Defense)
USA wyślą do Izraela zaawansowany system obrony przeciwlotniczej. Razem z nim trafi tam ok. stu żołnierzy, którzy będą go obsługiwać.


Iran już dwukrotnie zaatakował Izrael pociskami balistycznymi, manewrującymi i dronami. Wszyscy teraz czekają na odpowiedź Izraela na drugi z tych ataków. Rząd w Jerozolimie ma  jeszcze skonsultować tę odpowiedź z Waszyngtonem, ale może to nastąpić już na dniach. Amerykańscy politycy przyznają anonimowo, że boją się tego, że Izrael przesadzi, powodując dalszą eskalację.

Amerykańscy żołnierze będą strzegli Izraela 

Teraz Pentagon ujawnił, że już wkrótce do Izraela trafi bateria systemu przeciwlotniczego THAAD. Razem z nią na Bliski Wschód zostanie wysłanych ok. stu żołnierzy – tylu, ilu potrzeba do obsługi jednej baterii tego systemu.

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder powiedział, że ten system był już w Izraelu w 2019 roku, ale wtedy działo się to podczas ćwiczeń. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że o ile Amerykanie pomagali wcześniej w zwalczeniu irańskich ataków, o tyle tym razem po raz pierwszy będą to robić na terytorium samego Izraela.

Tarcza przeciwko rakietom

THAAD to jeden z najsilniejszych systemów przeciwlotniczych w arsenale USA. Wyspecjalizowany w zwalczaniu pocisków balistycznych, które niszczy przy pomocy efektorów kinetycznych (takich, które niszczą wrogą rakietę bezpośrednim trafieniem), a nie eksplozją i odłamkami. Ma zasięg do ok. 200 km i jako jedyny może zniszczyć pociski balistyczne krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu w tzw. terminalnej fazie lotu, gdy nurkują już w stronę celu. 

Jedna bateria THAAD składa się z sześciu wyrzutni na podwoziach kołowych, z których każda ma osiem efektorów, a także z potężnego radaru i systemu kontroli ognia. W testach ten system wykazał stuprocentową skuteczność. Może też współpracować z innymi systemami przeciwlotniczymi, jak AEGIS czy Patriot.

Mocny sygnał dla Iranu

USA maja zaledwie siedem baterii tego systemu. Fakt, że administracja Joe Bidena zdecydowała się wysłać jedną z nich do Izraela pokazuje, jak poważnie traktuje ryzyko kolejnego irańskiego ataku.

Eksperci zwracają uwagę, że jeśli do niego dojdzie, to ta bateria nie będzie działać sama, tylko współpracować z niezwykle zaawansowaną izraelską tarczą antyrakietową, stając się jej kolejnym piętrem.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy THAAD trafi do Izraela, ani jak długo tam zostanie.

źr. wPolsce24 za CNN 

Świat

Donald Tusk: nikt mnie nie ogra w UE. Premier Estonii: to Niemcy nie chciały Tuska na spotkaniu o Ukrainie

opublikowano:
mid-epa11666748.webp
Spotkanie przywódców z Bidenem bez Tuska (fot. PAP EPA/CHRIS EMIL JANSSEN)
Jeszcze rok temu Donald Tusk utyskiwał, że Polska pod rządami PiS-u nie ma silnego głosu na forum europejskim. Zapewniał, że jego nikt w Europie nie ogra. Tymczasem okazuje się, że Niemcy, na które od lat lider PO stawia, nie tylko nie lekceważą naszego premiera przerzucając nam uchodźców, to jeszcze blokują możliwość jego udziału w spotkaniu z sekretarzem obrony USA.
Świat

Donald Trump szukał pracy w barze szybkiej obsługi. Stanął przy frytkownicy

opublikowano:
mid-epa11667793.webp
Donald Trump smażył frytki (PAP/EPA/NICK HAGEN)
Donald Trump odwiedził w niedzielę restaurację popularnej sieci na przedmieściach Filadelfii, gdzie smażył frytki i obsługiwał kasę drive-thru.
Świat

Strefa Starcia wróciła! Gorące polityczne show na antenie telewizji wPolsce24

opublikowano:
strefa.webp
Strefa Starcia na antenie wPolsce24 (fot. Fratria)
Strefa Starcia wróciła na antenę telewizji wPolsce24. Redaktor Michał Adamczyk i jego goście omówili najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w Polsce i na świecie. Nie brakowało emocji.
Świat

Niemcy nie tylko nie chcą płacić reparacji za II wojnę. Odgrażają się, że sami mogą wystawić rachunek

opublikowano:
warszawa.webp
Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. Wikimedia)
Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ nie tylko po raz kolejny odrzucił roszczenia reparacyjne, tym razem zgłoszone przez Grecję podczas wizyty prezydenta Franka Waltera Steinmeiera w Atenach. Komentator gazety idzie dalej. Twierdzi, że ofiarami byli także Niemcy i ostrzega, że ci, którzy myślą o finansowych żądaniach za historyczne krzywdy, muszą się liczyć z roszczeniami strony przeciwnej.
Świat

Tragiczny bilans powodzi w Hiszpanii. Nadal trwają poszukiwania zaginionych

opublikowano:
mid-epa11692839.webp
już blisko 100 osób zginęło w wyniku powodzi w Hiszpanii. (fot. PAP/EPA/Manuel Bruque)
Już blisko 140 osób zginęło w gwałtownych powodziach, które przeszły przez Hiszpanię. Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Walencja i to właśnie tam odnotowano najwięcej ofiar śmiertelnych. Te dane mogą ulec zmianie, ponieważ służby ratunkowe cały czas prowadzą poszukiwania zaginionych osób.
Wybory USA 2024

Trwają wybory w USA. Już 60 milionów Amerykanów oddało swój głos

opublikowano:
mid-epa11695147.webp
W sztabie Donalda Trumpa panuje optymizm (fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER)
Ponad 60 mln wyborców zagłosowało już w wyborach prezydenckich w USA. Choć to mniej niż w roku 2020, kiedy panowała pandemia, wynik już teraz można uznać za "rekordowy w normalnych czasach". Co ciekawe, coraz więcej zwolenników Republikanów postanowiło zagłosować wcześniej. Do tej pory sceptycznie odnosili się oni do tej formy głosowania.