Świat

USA wyślą żołnierzy i baterię przeciwlotniczą do Izraela

opublikowano:
1280px-The_first_of_two_Terminal_High_Altitude_Area_Defense_THAAD_interceptors_is_launched_during_a_successful_intercept_test_-_US_Army_cropped.webp
THAAD to jeden z najnowocześniejszy amerykańskich systemów przeciwlotniczych (fot. The U.S. Army Ralph Scott/Missile Defense Agency/U.S. Department of Defense)
USA wyślą do Izraela zaawansowany system obrony przeciwlotniczej. Razem z nim trafi tam ok. stu żołnierzy, którzy będą go obsługiwać.


Iran już dwukrotnie zaatakował Izrael pociskami balistycznymi, manewrującymi i dronami. Wszyscy teraz czekają na odpowiedź Izraela na drugi z tych ataków. Rząd w Jerozolimie ma  jeszcze skonsultować tę odpowiedź z Waszyngtonem, ale może to nastąpić już na dniach. Amerykańscy politycy przyznają anonimowo, że boją się tego, że Izrael przesadzi, powodując dalszą eskalację.

Amerykańscy żołnierze będą strzegli Izraela 

Teraz Pentagon ujawnił, że już wkrótce do Izraela trafi bateria systemu przeciwlotniczego THAAD. Razem z nią na Bliski Wschód zostanie wysłanych ok. stu żołnierzy – tylu, ilu potrzeba do obsługi jednej baterii tego systemu.

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder powiedział, że ten system był już w Izraelu w 2019 roku, ale wtedy działo się to podczas ćwiczeń. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że o ile Amerykanie pomagali wcześniej w zwalczeniu irańskich ataków, o tyle tym razem po raz pierwszy będą to robić na terytorium samego Izraela.

Tarcza przeciwko rakietom

THAAD to jeden z najsilniejszych systemów przeciwlotniczych w arsenale USA. Wyspecjalizowany w zwalczaniu pocisków balistycznych, które niszczy przy pomocy efektorów kinetycznych (takich, które niszczą wrogą rakietę bezpośrednim trafieniem), a nie eksplozją i odłamkami. Ma zasięg do ok. 200 km i jako jedyny może zniszczyć pociski balistyczne krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu w tzw. terminalnej fazie lotu, gdy nurkują już w stronę celu. 

Jedna bateria THAAD składa się z sześciu wyrzutni na podwoziach kołowych, z których każda ma osiem efektorów, a także z potężnego radaru i systemu kontroli ognia. W testach ten system wykazał stuprocentową skuteczność. Może też współpracować z innymi systemami przeciwlotniczymi, jak AEGIS czy Patriot.

Mocny sygnał dla Iranu

USA maja zaledwie siedem baterii tego systemu. Fakt, że administracja Joe Bidena zdecydowała się wysłać jedną z nich do Izraela pokazuje, jak poważnie traktuje ryzyko kolejnego irańskiego ataku.

Eksperci zwracają uwagę, że jeśli do niego dojdzie, to ta bateria nie będzie działać sama, tylko współpracować z niezwykle zaawansowaną izraelską tarczą antyrakietową, stając się jej kolejnym piętrem.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy THAAD trafi do Izraela, ani jak długo tam zostanie.

źr. wPolsce24 za CNN 

Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Rząd Tuska nie radzi sobie z ewakuacją Polaków z Izraela. Znamy plany MSZ

opublikowano:
1967764_6.webp
"Wzywamy do wyjazdu Polaków z Izraela, Iranu i całego Bliskiego Wschodu" - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Minister zasugerowała żeby uciekać, bo może być jeszcze bardziej gorąco.