Do legendarnego więzienia znów trafią przestępcy? Trump nakazał reaktywację Alcatraz

Alcatraz, zwane też Skałą, to jedno z najsłynniejszych więzień w historii. Znajduje się na małej wysepce w pobliżu San Francisco. W połowie XIX wieku wybudowano na niej fort, a w 1910 r. więzienie wojskowe. W 1933 roku wyspa przeszła pod zarząd Departamentu Sprawiedliwości, a rok później zmodernizowano znajdujące się na niej więzienie.
Alcatraz od początku było uznawane za ciężkie więzienie. Więźniowie mieszkali w małych, prymitywnych celach, a panujący w nim regulamin był wyjątkowo surowy.
Przede wszystkim uznawano je jednak za więzienie, z którego nie da się uciec. Wyspa otoczona jest bowiem zimnymi wodami Zatoki San Francisco, w których występują niezwykle silne prądy i żyją rekiny. Do najsłynniejszej próby ucieczki doszło w czerwcu 1962, kiedy trójce więźniów udało się wyjść przez szyby wentylacyjne i odpłynąć na improwizowanej tratwie. Mimo intensywnych poszukiwań nigdy ich nie odnaleziono, a dziś większość historyków uważa, że się utopili. Ta głośna ucieczka, razem z rosnącymi kosztami utrzymania tego więzienia, sprawiła, że rok później zostało zamknięte.
Ponowne otwarcie
Teraz być może zostanie otwarte ponownie. Trump poinformował na swoim portalu Truth Social, że nakazał dyrektorowi Biura Więzień, a także Departamentowi Sprawiedliwości, Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego, by ponownie otwarli znacząco powiększone i odbudowane Alcatraz.
Trump przekazał, że trafią do niego najbardziej brutalni i pozbawieni skrupułów przestępcy Ameryki. Dodał, że jego ponowne otwarcie będzie służyć jako symbol prawa, porządku i sprawiedliwości.
Stracą turyści
Była spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, w której okręgu wyborczym leży Alcatraz, powiedziała, że propozycja Trumpa nie jest poważna. Senator stanowy Scott Wiener stwierdził, że ten pomysł jest głęboko nienormalny i uznał go za atak na praworządność. Eksperci zauważają, że przystosowanie więzienia do ponownego przyjmowania więźniów będzie kosztować fortunę. Zauważają też, że w systemie więzień federalnych jest obecnie o 1/4 mniej więźniów niż było ich w szczycie, więc otwarcie kolejnego więzienia nie ma zbyt wiele sensu.
Decyzja Trumpa nie spodoba się też raczej lewicowym władzom San Francisco. Od swojego zamknięcia jako więzienie Alcatraz jest bowiem atrakcją turystyczną, jedną z najpopularniejszych w tym mieście. Co roku odwiedza je ok. 1,5 mln osób.
źr. wPolsce24 za BBC