Świat

Skazany za korupcję i handel wpływami. Upadek prezydenta

opublikowano:
Nicolas_Sarkozy OK.webp
Nicolas Sarkozy w 2019 roku (fot. Par Jacques Paquier — Nicolas Sarkozy, CC BY 2.0/Wikimedia)
Sąd Kasacyjny odrzucił apelację Nicolasa Sarkozy'ego, wydając prawomocny wyrok, od którego nie przysługuje odwołanie. Były prezydent Francji został skazany za korupcję i handel wpływami na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Nie trafi jednak za kraty - w zamian będzie przebywał w areszcie domowym i nosił elektroniczną bransoletką.

Francuskie media komentują, że to bezprecedensowa kara dla byłego szefa państwa - Sarkozy, polityk postgaullistycznej centroprawicy, sprawował urząd w latach 2007-2012. Do kary ograniczenia wolności dodano jeszcze zakaz startu w wyborach przez trzy lata.

Adwokat polityka już zapowiedział, że jego klient co prawda zastosuje się do wyroku, ale odda sprawę pod osąd Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Pakt korupcyjny

Były lokator Pałacu Elizejskiego został uznany za winnego zawarcia w 2014 r. „paktu korupcyjnego”. Partnerami w przedsięwzięciu byli sędzia Sądu Kasacyjnego (tak we Francji określa się Sąd Najwyższy) Gilbert Azibert i ówczesny prawnik prezydenta Thierry Herzog.  A celem owego „paktu” było „pozyskanie tajnych informacji”.

Sprawa jest dość zawiła. Śledczy wpadli na jej trop, gdy prowadzili dochodzenie w innej sprawie dotyczącej Sarkozy’ego: a mianowicie finansowania przez libijski reżim Muammara Kaddafiego jego kampanii prezydenckiej w 2007 r. 

Najpierw śledczy odkryli, że prezydent oprócz oficjalnej linii telefonicznej ma drugą, nieoficjalną. Potem z podsłuchanych rozmów dowiedzieli się, że sędzia Azibert miał dostarczyć objęte tajemnicą informacje dotyczące śledztwa w sprawie Sarkozy’ego, a w zamian za tę usługę dostanie stanowisko w Monako. Pośrednikiem był Herzog. 

Informacje Aziberta dotyczyły zaś wszczętego w 2013 r. śledztwa w sprawie nielegalnych pieniędzy, które Sarkozy miał otrzymywać od miliarderki Liliane Bettencourt, spadkobierczyni koncernu L'Oreal, na finansowanie swojej kampanii wyborczej w 2007 r.

Trzy wyroki

Po raz pierwszy Sarkozy został uznany za winnego „korupcji” i „handlu wpływami” w 2020 roku. Odwołał się od wyroku. W maju 2023 roku Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy wyrok wydany w pierwszej instancji. Teraz zostało to potwierdzone przez Sąd Kasacyjny, od którego nie ma odwołania.

Pozostali oskarżeni usłyszeli takie same wyroki, a prawnik byłego prezydenta dostał dodatkowo zakaz wykonywania zawodu na trzy lata. Ich apelacje również zostały odrzucone.

A to nie koniec sądowych kłopotów Sarkozy’ego. 6 stycznia 2025 roku ma się on stawić na procesie w sprawie dotyczącej nielegalnego finansowania kampanii wyborczej z 2007 roku. 

Sarkozy wycofał się z życia politycznego w 2017 r. W czasie swojego urzędowania systematycznie tracił popularność, stając się jednym z najmniej lubianych prezydentów V Republiki. Był postrzegany jako "prezydent bogatych". Wybory prezydenckie w 2012 r. przegrał w drugiej turze z socjalistą Francois Hollande'em. 

źr. wPolsce24 za "Le Figaro"/BFMTV

 

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.