Świat

Rząd Kolumbii nie chciał przyjmować deportowanych z USA. Szybko zmienił zdanie

opublikowano:
mid-epa11853184.webp
Trump zagroził mu poważnymi konsekwencjami (fot. PAP/EPA/BIZUAYEHU TESFAYE)
Kolumbia nie chciała przyjąć nielegalnych imigrantów deportowanych z USA. Szybko zmieniła jednak zdanie, gdy Donald Trump zagroził jej sankcjami i cłami.

W USA trwają obecnie deportacje nielegalnych imigrantów. Prezydentowi Kolumbii Gustavo Petro – byłemu członkowi lewicowej organizacji terrorystycznej M-19 - nie spodobało się to, w jaki sposób są oni traktowani. Na swoim koncie na portalu X opublikował nagranie przedstawiające nielegalnych imigrantów deportowanych do Brazylii. Widać na nim, jak idą po płycie lotniska w kajdankach na rękach i nogach.

Petro zadeklarował, że nie będzie przyjmować deportowanych z USA Kolumbijczyków, dopóki Trump nie stworzy przepisów, które zapewnią im godne traktowanie.  Imigrant nie jest przestępcą i musi być traktowany z godnością, na jaką zasługuje  istota ludzka– napisał.

Ostra reakcja Trumpa 

Donald Trump zareagował na to bardzo ostro. Nakazał nałożenie na Kolumbię ograniczeń w wydawaniu wiz. Nakazał także obłożenie towarów z Kolumbii cłem w wysokości 25%, które po tygodniu wzrosłoby do 50%. Stwierdził, że to konieczne, bo decyzja Kolumbii, by nie wpuścić samolotów z nielegalnymi imigrantami, zagroziła bezpieczeństwu USA. Te środki to dopiero początek. Nie pozwolimy, by rząd Kolumbii naruszał swoje zobowiązania prawne w temacie akceptacji powrotu kryminalistów, których nam wysłali – napisał.

Szybka zmiana decyzji

Kolumbia szybko się ugięła. Petro początkowo zagroził, że też nałoży cła na towary z USA. Po zaledwie kilku godzinach rzecznik Białego Domu Karoline Leavitt powiedziała, że rząd Kolumbii zgodził się na wszystkie warunki Trumpa, łącznie z przyjmowaniem deportowanych Kolumbijczyków, w każdej liczbie i bez opóźnień. Zostaną przyjęci, nawet wtedy gdy Amerykanie będą ich wysyłać samolotami wojskowymi, co Petro uznawał wcześniej za upokarzające.

Karoline Leavitt dodała, że nakaz nałożenia ceł na Kolumbię będzie trzymany w rezerwie i nie zostanie podpisany, ale ograniczenia wizowe i rozszerzone kontrole celne kolumbijskich towarów będą obowiązywać, dopóki Bogota nie przyjmie pierwszych deportowanych.

Deportowani wrócą do kraju

Wkrótce potem potwierdził to rząd Kolumbii. Petro podał na swoim X oświadczenie Białego Domu. Minister spraw zagranicznych Luis Gilberto Murillo dodał, że udało im się pokonać impas w relacjach z rządem USA. Nadal będziemy przyjmować Kolumbijczyków, którzy wracają jako deportowani, gwarantując im przyzwoite warunki jako obywatelom, którzy mają prawa – dodał. Stwierdził także, że prezydencki samolot jest gotowy, by pomóc w ich deportacjach.

źr. wPolsce24 za AP

,

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.
Świat

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. O której rozpocznie się transmisja?

opublikowano:
1816458_6.webp
(fot. screen za wPolsce24)
Procedura zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozpocznie się 20 stycznia, w poniedziałek, około godziny 18.00 czasu polskiego. Transmisję na żywo będzie można obejrzeć na oficjalnych kanałach Białego Domu, a także na łamach telewizji wPolsce24. W najnowszym Tele-Expresie pokazujemy - prosto z Waszyngtonu - jak wyglądają ostatnie godziny przygotowań do tej niezwykłej uroczystości.
Świat

Ameryka czeka na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Oto plan inauguracji

opublikowano:
1816543_3.webp
Jak będzie wyglądał dokładny plan inauguracji 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych?
Świat

Co łączy Grzegorza Brauna i Gretę Thunberg?

opublikowano:
MK5_Grz_Br_17_05_334_IMG_5374 2025-01-29_16.52.48 2025-01-29_16.53.14.webp
(Fot. Fratria)
Choć wydawać by się mogło, że Grzegorz Braun – tzw. "skrajnie prawicowy" polski polityk – i Greta Thunberg – lewicowa aktywistka klimatyczna – nie mają ze sobą nic wspólnego, to okazuje się, że ich drogi przecinają się w jednym punkcie: krytyce izraelskich działań w Strefie Gazy.
Świat

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment wielkości największej warszawskiej dzielnicy

opublikowano:
videoframe_3094.webp
Naukowcy potwierdzili, że od największej góry lodowej świata, nazwanej raczej mało romantycznie "A23", oderwał się duży fragment o długości 19 km i powierzchni 79 km², co odpowiada rozmiarom Wawra - największej dzielnicy stolicy Polski. To pierwsze poważne pęknięcie tej góry od jej oderwania się od Antarktydy w 1988 roku.