Świat

Pierwsze miasto w USA zostało sanktuarium dla osób transpłciowych

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-02-13 135446.webp
Debata przed głosowanie była wyjątkowo burzliwa (fot. Terageorge\Wikipedia)
Worcester w stanie Massachusetts zostało pierwszym w USA miastem-sanktuarium dla osób transpłciowych. W trakcie debaty nad odpowiednią uchwałą doszło do dantejskich scen.

Miasta – sanktuaria zaczęły pojawiać się w USA w latach osiemdziesiątych, ale stały się popularne podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa. Dotychczas mówiono o nich jednak wyłącznie w kontekście nielegalnej imigracji. Tak nazywano miasta, których lewicowe władze odmawiają współpracy z federalnymi służbami imigracyjnymi. 

Pierwsze sanktuarium dla gender 

Teraz władze Worcester zdecydowały, że zostaną pierwszym sanktuarium dla osób transpłciowych. Stało się to w kontekście rozprawy Donalda Trumpa z tą ideologią. Prezydent USA podpisał już szereg wymierzonych w nią rozporządzeń, które np. mają walczyć z trwałym okaleczaniem dzieci przez „operacje zmiany płci” czy promowaniem gender w szkołach podstawowych. Bezpośrednią inspiracją było to, że kilka miesięcy temu radny Thy Nguyen – pierwsza osoba niebinarna wybrana w tym mieście na radnego – poszedł na urlop twierdząc, że środowisko stało się transfobiczne. Lokalna organizacja LGBT złożyła wkrótce potem wniosek, w którym domagała się od władz ochrony mniejszości seksualnych.

Jak informuje telewizja Fox News, w długich obradach nad tą rezolucją wzięło udział ponad 200 przedstawicieli środowiska LGBT, z których wielu zabrało głos. W trakcie debaty doszło do dantejskich scen. Trzęsę się teraz. Nie chcę tu być – krzyczała do mikrofonu jedna z przemawiających osób gdy zwrócono jej uwagę, że powinna przejść do konkretów – Przepraszam, czy schodzi mi zbyt długo gdy proszę o moje życie? Następnie spytała radnych ilu jej przyjaciół musi umrzeć, zanim coś zostanie zrobione, po czym zaczęła krzyczeć patrzcie na mnie, k**wa żałosne!.

Nie zabrakło też gróźb 

Inna przemawiająca osoba spytała radnych o to ile żyć trzeba będzie stracić zanim zaczniecie rozważać postawienie się faszyzmowi i korupcji. Kobieta w fioletowych włosach zaczęła opowiadać o dwójce swoich transpłciowych dzieci, a inny mówca kazał radnym wyobrazić sobie, że są w homoseksualnym małżeństwie. Twierdził, że się boi, że jej prawa małżeńskie mogą zostać w każdej chwili odebrane. Warto odnotować, że Sąd Najwyższy USA stwierdził, że prawo do małżeństwa jednopłciowego jest chronione przez konstytucję, i tylko jego wyrok – na który na razie się nie zanosi – mógłby to zmienić.

Najgłośniej zrobiło się jednak o innej osobie, która postanowiła skorzystać z prawa do głosu. Ubrana w fioletową perukę, perły i białe rękawiczki, twierdziła, że miasto musi ją chronić, bo boi się Trumpa. Stwierdziła także, że przyjęcie tej rezolucji może sprawić, że miasto straci dofinansowanie z budżetu federalnego. Aby przekonać radnych, by się tego nie bali, uciekła się do gróźb. Jeśli twierdzicie, że boicie się Trumpa i dlatego nie chcecie, by to miasto było bezpieczną przestrzenią dla osób transpłciowych, to lepiej przygotujcie się na to, że osoby transpłciowe zmienią je w bardzo niebezpieczną przestrzeń – grzmiała.

Według lokalnej stacji WCVB debata potrwała aż pięć godzin. Po jej zakończeniu radni, stosunkiem głosów 9 do 2, przyjęli tę uchwałę. Stwierdzili w niej, że ponownie podkreślają, że ich miasto popiera prawa osób transpłciowych i równość wobec prawa, a także uznaje, że „transpłciowa ochrona zdrowia” jest ważna. 

źr. wPolsce24 za Fox News

Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.