Porażający pomysł niemieckiego rządu. Na terenie obozu w Dachau będą kwaterować uchodźców
- Cztery budynki w Dachau oferują miejsce dla 186 uchodźców. W czasach III Rzeszy w tym miejscu znajdował się obóz dla robotników przymusowych. Starosta spodziewa się wielu osób pochodzenia arabskiego, ale otwarte jest dla wszystkich wyznań i pochodzenia - poinformował na portalu X Adam Gwiazda, polski dziennikarz pracujący na co dzień we Francji.
Przypomnijmy, główny obóz koncentracyjny w Dachau Niemcy założyli już 21 marca 1933, na rozkaz Heinricha Himmlera. Celem była izolacja przeciwników politycznych nazistów, Żydów i duchownych. W późniejszym czasie obóz w Dachau stał się pewnego rodzaju “wzorcem” dla wszystkich obozów, które budowali Niemcy, tworząc system masowej zagłady. Od 1938 roku obóz w Dachau pełnił rolę swoistego ośrodka szkoleniowego dla zarządców innych obozów.
W sumie przez Przez KL Dachau przeszło około 250 tys. więźniów, w dniu wyzwolenia było ich prawie 33 tys., w tym około 15 tys. Polaków (była to najliczniejsza grupa).
- W grudniu 1940 roku zwieziono tutaj księży z Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Oranienburga. W Dachau więziono 2720 księży katolickich (najwięcej Polaków – 1780), z czego zmarło 868. Dokładna liczba więźniów i ofiar nie jest znana, gdyż w spisach obozowych nie uwzględniono osób skierowanych do obozu przez gestapo w celu wykonania egzekucji. Więźniów mordowano do ostatnich dni. W marcu 1945 roku powieszono 70 Francuzek, uczestniczek ruchu oporu, 5 marca stracono także czterech Anglików i trzech Amerykanów, pilotów zestrzelonych w czasie nalotów bombowych - czytamy na stronie przystanekhistoria.pl.
Miejsce, które dziś posłuży za ośrodek dla uchodźców funkcjonuje w Dachau od 1942 roku, kiedy stało się częścią rozbudowanej struktury podobozów, liczącej ponad 200 placówek na południu Niemiec i w anektowanej Austrii.
źr. wPolsce24 za SZ.DE/X