Świat

Litwa ma nową ustawę o mniejszościach narodowych. Czy pomoże to Polakom?

opublikowano:
LRS_by_Augustas_Didzgalvis ok.webp
Sala obrad litewskiego Sejmu (fot. Augustas Didžgalvis - Mano darbas, CC BY-SA 4.0, /Wikimedia)
Litewski Sejm przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych. Największą mniejszością narodową na Litwie są Polacy. Sposób ich traktowania od lat był osią sporów między Wilnem a Warszawą.

Poprzednia ustawa o mniejszościach wygasła ponad 14 lat temu. Przyjęty niedawno dokument wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Reguluje on obowiązki państwa wobec grup narodowych i zapewnia im prawo do zachowania swoich tradycji. 

Przełom czy symbol?

Większość opozycji zbojkotowała głosowanie, co było wyrazem niezadowolenia z ostatecznej wersji ustawy. W trakcie debaty minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska zwracała uwagę, że dokument stanowi „przełom w ochronie praw mniejszości narodowych na Litwie”. 

Opozycyjna posłanka Rita Tamašuniene, przedstawicielka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, która zbojkotowała głosowanie, stwierdziła, że „ustawa ma wymiar bardziej symboliczny niż praktyczny”. Podkreślała, że nie rozwiązuje ona najistotniejszych problemów mniejszości narodowych. Nazwała ustawę „teczką bez treści”. W jej opinii ustawa powinna obejmować bardziej konkretne przepisy dotyczące między innymi edukacji i systemu ochrony języka. 

Nie jest idealna, ale jest

- To duży krok do przodu. Oczywiście, ustawa nie jest idealna i wymaga poprawek. Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu zostaną one wniesione – ocenił w rozmowie LRT. lt doradca prawny przewodniczącej Sejmu Viktoriji-Čmilytė Nielsen Aleksander Radczenko.

LRT przypomina, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który w toku prac został zmieniony przez Sejmową Komisję Praw Człowieka, definiuje, czym jest mniejszość narodowa oraz ustanawia podstawy prawne, warunki i procedury dla jej edukacji i kultury. 

Mniejszość, czyli kto?

Zgodnie z ustawą osoba należąca do mniejszości narodowej jest obywatelem Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i dąży do jej zachowania. Nikt nie może być zmuszany do udowadniania swojej przynależności do mniejszości narodowej, publicznego ujawniania swojej tożsamości narodowej ani rezygnacji z przynależności do mniejszości narodowej. Każdemu przedstawicielowi mniejszości narodowej zapewnione byłoby prawo do swobodnego i nieograniczonego, prywatnego i publicznego, ustnego i pisemnego korzystania z własnego języka. W ustawie przewidziano również prawo do nauki w swoim języku. 

źr. wPolsce24 za Biełsat

 

 

Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.