Świat

Litwa ma nową ustawę o mniejszościach narodowych. Czy pomoże to Polakom?

opublikowano:
LRS_by_Augustas_Didzgalvis ok.webp
Sala obrad litewskiego Sejmu (fot. Augustas Didžgalvis - Mano darbas, CC BY-SA 4.0, /Wikimedia)
Litewski Sejm przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych. Największą mniejszością narodową na Litwie są Polacy. Sposób ich traktowania od lat był osią sporów między Wilnem a Warszawą.

Poprzednia ustawa o mniejszościach wygasła ponad 14 lat temu. Przyjęty niedawno dokument wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Reguluje on obowiązki państwa wobec grup narodowych i zapewnia im prawo do zachowania swoich tradycji. 

Przełom czy symbol?

Większość opozycji zbojkotowała głosowanie, co było wyrazem niezadowolenia z ostatecznej wersji ustawy. W trakcie debaty minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska zwracała uwagę, że dokument stanowi „przełom w ochronie praw mniejszości narodowych na Litwie”. 

Opozycyjna posłanka Rita Tamašuniene, przedstawicielka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, która zbojkotowała głosowanie, stwierdziła, że „ustawa ma wymiar bardziej symboliczny niż praktyczny”. Podkreślała, że nie rozwiązuje ona najistotniejszych problemów mniejszości narodowych. Nazwała ustawę „teczką bez treści”. W jej opinii ustawa powinna obejmować bardziej konkretne przepisy dotyczące między innymi edukacji i systemu ochrony języka. 

Nie jest idealna, ale jest

- To duży krok do przodu. Oczywiście, ustawa nie jest idealna i wymaga poprawek. Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu zostaną one wniesione – ocenił w rozmowie LRT. lt doradca prawny przewodniczącej Sejmu Viktoriji-Čmilytė Nielsen Aleksander Radczenko.

LRT przypomina, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który w toku prac został zmieniony przez Sejmową Komisję Praw Człowieka, definiuje, czym jest mniejszość narodowa oraz ustanawia podstawy prawne, warunki i procedury dla jej edukacji i kultury. 

Mniejszość, czyli kto?

Zgodnie z ustawą osoba należąca do mniejszości narodowej jest obywatelem Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i dąży do jej zachowania. Nikt nie może być zmuszany do udowadniania swojej przynależności do mniejszości narodowej, publicznego ujawniania swojej tożsamości narodowej ani rezygnacji z przynależności do mniejszości narodowej. Każdemu przedstawicielowi mniejszości narodowej zapewnione byłoby prawo do swobodnego i nieograniczonego, prywatnego i publicznego, ustnego i pisemnego korzystania z własnego języka. W ustawie przewidziano również prawo do nauki w swoim języku. 

źr. wPolsce24 za Biełsat

 

 

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.