Litwa ma nową ustawę o mniejszościach narodowych. Czy pomoże to Polakom?
Poprzednia ustawa o mniejszościach wygasła ponad 14 lat temu. Przyjęty niedawno dokument wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Reguluje on obowiązki państwa wobec grup narodowych i zapewnia im prawo do zachowania swoich tradycji.
Przełom czy symbol?
Większość opozycji zbojkotowała głosowanie, co było wyrazem niezadowolenia z ostatecznej wersji ustawy. W trakcie debaty minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska zwracała uwagę, że dokument stanowi „przełom w ochronie praw mniejszości narodowych na Litwie”.
Opozycyjna posłanka Rita Tamašuniene, przedstawicielka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, która zbojkotowała głosowanie, stwierdziła, że „ustawa ma wymiar bardziej symboliczny niż praktyczny”. Podkreślała, że nie rozwiązuje ona najistotniejszych problemów mniejszości narodowych. Nazwała ustawę „teczką bez treści”. W jej opinii ustawa powinna obejmować bardziej konkretne przepisy dotyczące między innymi edukacji i systemu ochrony języka.
Nie jest idealna, ale jest
- To duży krok do przodu. Oczywiście, ustawa nie jest idealna i wymaga poprawek. Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu zostaną one wniesione – ocenił w rozmowie LRT. lt doradca prawny przewodniczącej Sejmu Viktoriji-Čmilytė Nielsen Aleksander Radczenko.
LRT przypomina, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który w toku prac został zmieniony przez Sejmową Komisję Praw Człowieka, definiuje, czym jest mniejszość narodowa oraz ustanawia podstawy prawne, warunki i procedury dla jej edukacji i kultury.
Mniejszość, czyli kto?
Zgodnie z ustawą osoba należąca do mniejszości narodowej jest obywatelem Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i dąży do jej zachowania. Nikt nie może być zmuszany do udowadniania swojej przynależności do mniejszości narodowej, publicznego ujawniania swojej tożsamości narodowej ani rezygnacji z przynależności do mniejszości narodowej. Każdemu przedstawicielowi mniejszości narodowej zapewnione byłoby prawo do swobodnego i nieograniczonego, prywatnego i publicznego, ustnego i pisemnego korzystania z własnego języka. W ustawie przewidziano również prawo do nauki w swoim języku.
źr. wPolsce24 za Biełsat