Świat

Litwa ma nową ustawę o mniejszościach narodowych. Czy pomoże to Polakom?

opublikowano:
LRS_by_Augustas_Didzgalvis ok.webp
Sala obrad litewskiego Sejmu (fot. Augustas Didžgalvis - Mano darbas, CC BY-SA 4.0, /Wikimedia)
Litewski Sejm przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych. Największą mniejszością narodową na Litwie są Polacy. Sposób ich traktowania od lat był osią sporów między Wilnem a Warszawą.

Poprzednia ustawa o mniejszościach wygasła ponad 14 lat temu. Przyjęty niedawno dokument wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Reguluje on obowiązki państwa wobec grup narodowych i zapewnia im prawo do zachowania swoich tradycji. 

Przełom czy symbol?

Większość opozycji zbojkotowała głosowanie, co było wyrazem niezadowolenia z ostatecznej wersji ustawy. W trakcie debaty minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska zwracała uwagę, że dokument stanowi „przełom w ochronie praw mniejszości narodowych na Litwie”. 

Opozycyjna posłanka Rita Tamašuniene, przedstawicielka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, która zbojkotowała głosowanie, stwierdziła, że „ustawa ma wymiar bardziej symboliczny niż praktyczny”. Podkreślała, że nie rozwiązuje ona najistotniejszych problemów mniejszości narodowych. Nazwała ustawę „teczką bez treści”. W jej opinii ustawa powinna obejmować bardziej konkretne przepisy dotyczące między innymi edukacji i systemu ochrony języka. 

Nie jest idealna, ale jest

- To duży krok do przodu. Oczywiście, ustawa nie jest idealna i wymaga poprawek. Miejmy nadzieję, że w następnej kadencji Sejmu zostaną one wniesione – ocenił w rozmowie LRT. lt doradca prawny przewodniczącej Sejmu Viktoriji-Čmilytė Nielsen Aleksander Radczenko.

LRT przypomina, że projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, który w toku prac został zmieniony przez Sejmową Komisję Praw Człowieka, definiuje, czym jest mniejszość narodowa oraz ustanawia podstawy prawne, warunki i procedury dla jej edukacji i kultury. 

Mniejszość, czyli kto?

Zgodnie z ustawą osoba należąca do mniejszości narodowej jest obywatelem Litwy, który ma inną tożsamość narodową niż większość i dąży do jej zachowania. Nikt nie może być zmuszany do udowadniania swojej przynależności do mniejszości narodowej, publicznego ujawniania swojej tożsamości narodowej ani rezygnacji z przynależności do mniejszości narodowej. Każdemu przedstawicielowi mniejszości narodowej zapewnione byłoby prawo do swobodnego i nieograniczonego, prywatnego i publicznego, ustnego i pisemnego korzystania z własnego języka. W ustawie przewidziano również prawo do nauki w swoim języku. 

źr. wPolsce24 za Biełsat

 

 

Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Polska

Wielka awantura w Sejmie. „Mamy tu głównego sadystę, niejakiego Giertycha”

opublikowano:
mid-25402095 OK.webp
Mamy znęcanie się nad kobietami w sposób wyjątkowo wręcz ohydny, można powiedzieć „Urbanowski”, znęcanie się nad panią Wójcik i jej bardzo chorym synem, z doprowadzeniem do śmierci Barbary Skrzypek poprzez haniebne przesłuchanie – argumentował w Sejmie prezes PiS, apelując o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia, aby porozmawiać o "humanitaryzmie w demokracji walczącej".