Świat

Konflikt o wilki powrócił. W pierwszych godzinach upolowano 7 osobników

opublikowano:
wolf-725388_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
W lewicowej Szwecji wystartował sezon polowań na wilki. Jak co roku towarzyszy mu dyskusja dotycząca odstrzału tego gatunku. Ekolodzy alarmują, że populacja wilka znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, a rząd chce kontynuować proces jej zmniejszania ze względu na wyrządzane szkody. W pierwszych godzinach szwedzcy myśliwi upolowali już 7 wilków.

W czwartek 2 stycznia w Szwecji rozpoczął się sezon polowań na wilki. Tegoroczny plan łowiecki zakłada odstrzał 30 osobników. Obecną liczbę wszystkich przedstawicieli tego gatunku na terenie kraju szacuje się na 375 sztuk. W latach 2022-2023 ich populacja zmniejszyła się o jedną piątą. Docelowo władze chcą ją zredukować do 170.

Niedługo po rozpoczęciu sezonu na stronie internetowej czasopisma myśliwskiego „Svensk Jakt” poinformowano, że w pierwszych godzinach w południowo-zachodniej części kraju upolowano siedem wilków. Sezon trwa do 15 lutego, ale ze względu na duże zainteresowanie, limit odstrzału może zostać wyczerpany znacznie szybciej.

Ekolodzy alarmują

Prowadzone przez szwedzkich myśliwych polowania na wilki budzą kontrowersje wśród organizacji ekologicznych. Aktywiści zwracają uwagę na trudną sytuację liczebną gatunku i obawiają się o przyszłości wilków w kraju.

- Populacja wilków znajduje się już w trudnej sytuacji z powodu nielegalnych polowań i problemów wynikających z chowu wsobnego. Zezwolenie na polowania to podręcznikowy przykład, jak nie postępować z zagrożonym gatunkiem, gdyż zmniejsza się jego różnorodność genetyczną – napisała w oświadczeniu Beatrice Rindevall, przewodnicząca szwedzkiego stowarzyszenia ochrony przyrody Naturskyddföreningen.

Jej zdaniem na polowaniach ucierpi także reputacja jej kraju. Jak zauważa, Szwecja uznawana była za kraj słynący z ochrony środowiska.

Swojego oburzenia nie kryje także organizacja WWF, która ostrzega, że „w dłuższym okresie wilkom grozi wyginięcie, a władzom Szwecji proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za naruszenie unijnych przepisów”. Wypowiedź przedstawiciela organizacji nawiązuje do opinii Komisji Europejskiej z 2015 roku. Stwierdzono w niej, że szwedzkie polowania na wilki naruszają unijną dyrektywę siedliskową. KE zaznaczała wówczas, że populacja wilków „nie osiągnęła poziomu gwarantującego ochronę gatunku”.

Rząd widzi potrzebę redukcji

Szwedzki rząd chce jednak sukcesywnie zmniejszać populację wilków. Przyjęty plan zakłada jej redukcję do 170 osobników. Minister rolnictwa Peter Kullgren tłumaczy, że jest to konieczne ze względu na szkody, jakie drapieżniki wyrządzają w hodowlach zwierząt.

Populacja wilków na terenie Szwecji przechodziła w przeszłości przez wszystkie możliwe etapy. W 1800 roku uznano je za plagę, a liczne polowania skutkowały tym, że w talach 60. zaliczono je do gatunku chronionego. Od lat 90. liczba wilków zaczęła rosnąć, a gdy przekroczyła 200 osobników, zaczęto zezwalać na licencjonowane polowania.

źr. wPolsce24 za PAP/ Farmer.pl

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Wiadomości wPolsce24: rosyjskie tankowce pękły na pół na Morzu Czarnym. Są ofiary i zagrożenie dla środowiska

opublikowano:
videoframe_46560338.webp
W Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym doszło do poważnego wypadku morskiego – dwa rosyjskie tankowce, Wołgonieft 212 i Wołgonieft 239, złamały się na pół, przewożąc tysiące ton mazutu. W wyniku katastrofy do morza wyciekła znaczna ilość ciężkiego oleju opałowego, stanowiącego poważne zagrożenie dla środowiska.
Świat

Wiadomości wPolsce24: Orban nie ugnie się przed Tuskiem w sprawie azylu Romanowskiego

opublikowano:
videoframe_45462886.webp
Zdaniem informatorów Wiadomości wPolsce24 poseł Marcin Romanowski nie musi się obawiać, że rząd Węgier wystraszy się ataku Donalda Tuska i zaprzestanie udzielania mu ochrony.
Świat

Rośnie liczba ofiar zamachu w Magdeburgu

opublikowano:
mid-epa11787853.webp
Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Wzrosła liczba ofiar zamachu w Magdeburgu. Potwierdzono, że zginęło co najmniej pięć osób.
Świat

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew tłumaczy, jaki błąd popełnił Donald Tusk w sprawie Smoleńska. Te słowa warto zapamietać

opublikowano:
mid-epa11794706.webp
Ludzie składają kwiaty, by upamiętnić ofiary lotu J2-8243 linii Azerbaijan Airlines (fot. PAP/EPA/STRINGER)
- Strona rosyjska oficjalnie zasugerowała nam, aby Międzypaństwowy Komitet Lotniczy zbadał tę sprawę. Kategorycznie odmówiliśmy. Powód jest jasny. Ponieważ nie jest tajemnicą, że struktura ta składa się głównie z rosyjskich urzędników, a na jej czele stoją rosyjscy obywatele. Czynniki obiektywizmu nie mogą być tutaj w pełni zapewnione - powiedział prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.