Świat

Konflikt o wilki powrócił. W pierwszych godzinach upolowano 7 osobników

opublikowano:
wolf-725388_1280.webp
Zdjęcie ilustracyjne / pixabay
W lewicowej Szwecji wystartował sezon polowań na wilki. Jak co roku towarzyszy mu dyskusja dotycząca odstrzału tego gatunku. Ekolodzy alarmują, że populacja wilka znajduje się obecnie w trudnej sytuacji, a rząd chce kontynuować proces jej zmniejszania ze względu na wyrządzane szkody. W pierwszych godzinach szwedzcy myśliwi upolowali już 7 wilków.

W czwartek 2 stycznia w Szwecji rozpoczął się sezon polowań na wilki. Tegoroczny plan łowiecki zakłada odstrzał 30 osobników. Obecną liczbę wszystkich przedstawicieli tego gatunku na terenie kraju szacuje się na 375 sztuk. W latach 2022-2023 ich populacja zmniejszyła się o jedną piątą. Docelowo władze chcą ją zredukować do 170.

Niedługo po rozpoczęciu sezonu na stronie internetowej czasopisma myśliwskiego „Svensk Jakt” poinformowano, że w pierwszych godzinach w południowo-zachodniej części kraju upolowano siedem wilków. Sezon trwa do 15 lutego, ale ze względu na duże zainteresowanie, limit odstrzału może zostać wyczerpany znacznie szybciej.

Ekolodzy alarmują

Prowadzone przez szwedzkich myśliwych polowania na wilki budzą kontrowersje wśród organizacji ekologicznych. Aktywiści zwracają uwagę na trudną sytuację liczebną gatunku i obawiają się o przyszłości wilków w kraju.

- Populacja wilków znajduje się już w trudnej sytuacji z powodu nielegalnych polowań i problemów wynikających z chowu wsobnego. Zezwolenie na polowania to podręcznikowy przykład, jak nie postępować z zagrożonym gatunkiem, gdyż zmniejsza się jego różnorodność genetyczną – napisała w oświadczeniu Beatrice Rindevall, przewodnicząca szwedzkiego stowarzyszenia ochrony przyrody Naturskyddföreningen.

Jej zdaniem na polowaniach ucierpi także reputacja jej kraju. Jak zauważa, Szwecja uznawana była za kraj słynący z ochrony środowiska.

Swojego oburzenia nie kryje także organizacja WWF, która ostrzega, że „w dłuższym okresie wilkom grozi wyginięcie, a władzom Szwecji proces przed Trybunałem Sprawiedliwości UE za naruszenie unijnych przepisów”. Wypowiedź przedstawiciela organizacji nawiązuje do opinii Komisji Europejskiej z 2015 roku. Stwierdzono w niej, że szwedzkie polowania na wilki naruszają unijną dyrektywę siedliskową. KE zaznaczała wówczas, że populacja wilków „nie osiągnęła poziomu gwarantującego ochronę gatunku”.

Rząd widzi potrzebę redukcji

Szwedzki rząd chce jednak sukcesywnie zmniejszać populację wilków. Przyjęty plan zakłada jej redukcję do 170 osobników. Minister rolnictwa Peter Kullgren tłumaczy, że jest to konieczne ze względu na szkody, jakie drapieżniki wyrządzają w hodowlach zwierząt.

Populacja wilków na terenie Szwecji przechodziła w przeszłości przez wszystkie możliwe etapy. W 1800 roku uznano je za plagę, a liczne polowania skutkowały tym, że w talach 60. zaliczono je do gatunku chronionego. Od lat 90. liczba wilków zaczęła rosnąć, a gdy przekroczyła 200 osobników, zaczęto zezwalać na licencjonowane polowania.

źr. wPolsce24 za PAP/ Farmer.pl

Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.