Świat

Izrael likwiduje ambasadę. Coraz liczniejsze incydenty antysemickie

opublikowano:
mid-epa11774221.webp
Tak dziś wygląda wiele miejsc w Strefie Gazy. Im więcej takich zdjęć dociera do społeczności międzynarodowej tym większa rodzi się niechęć do Izraela (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Napięcia związane z wojną Izraela z Hamasem znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno w relacjach międzynarodowych, jak i w nasilających się przejawach antysemityzmu na całym świecie. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz alarmujące dane dotyczące antysemityzmu w Niemczech ukazują skalę problemu.

Rząd Izraela ogłosił właśnie likwidację swojej ambasady w stolicy Irlandii. Decyzja ta jest odpowiedzią na postawę irlandzkiego rządu, który od początku eskalacji konfliktu w Strefie Gazy otwarcie krytykuje działania izraelskiej armii. Dublin, jako jeden z niewielu europejskich ośrodków, zdecydowanie opowiedział się po stronie Palestyńczyków, oskarżając Izrael o łamanie praw człowieka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela uzasadniło swoją decyzję brakiem możliwości dalszego prowadzenia dialogu z Irlandią w obecnych warunkach politycznych. Do wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji odniósł się premier Irlandii Simon Harris, który na portalu X napisał: „Całkowicie odrzucam twierdzenie, jakoby Irlandia była antyizraelska. Irlandia jest za pokojem, prawami człowieka i prawem międzynarodowym”. Jak dodał, jego kraj opowiada się za tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym (pokojowym współistnieniem państwa palestyńskiego i izraelskiego).

Antysemityzm w Niemczech na rekordowym poziomie

W tym samym czasie niemiecki rząd alarmuje o wzroście antysemityzmu na niespotykaną dotąd skalę. Raport przygotowany przez niemiecką Komisję do spraw Walki z Antysemityzmem wskazuje, że liczba antysemickich incydentów w Niemczech wzrosła o 37 proc. w ciągu ostatnich miesięcy, co bezpośrednio wiąże się z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Według raportu najczęstszymi formami antysemityzmu są: mowa nienawiści w mediach społecznościowych, ataki na synagogi oraz zastraszanie Żydów w przestrzeni publicznej. Szczególną uwagę zwraca się na coraz bardziej agresywne protesty antyizraelskie, które często przeradzają się w ataki na społeczność żydowską.

Federalny komisarz ds. antysemityzmu, Felix Klein, podkreśla, że problem ten nie dotyczy jedynie skrajnych grup. „Antysemityzm coraz częściej przenika do głównego nurtu społeczeństwa. Jest to zjawisko, które musi być zdecydowanie zwalczane na wszystkich poziomach” – zaznaczył Klein.

Powiązania między polityką a nienawiścią

Eksperci wskazują, że wzrost antysemityzmu w zachodniej Europie ma swoje źródło zarówno w konflikcie w Strefie Gazy, jak i w polaryzacji politycznej, która prowadzi do radykalizacji postaw. Działania takie jak zamknięcie ambasady w Dublinie pokazują, jak bardzo emocje związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim wpływają na stosunki międzynarodowe.

Narastające napięcia wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego uwidaczniają, jak globalne wydarzenia mogą wpływać na lokalne społeczności. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech to dwa różne oblicza tego samego problemu.

źr. wPolsce24 za PAP/dw.com


 
 
 
 
 
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Rząd Tuska nie radzi sobie z ewakuacją Polaków z Izraela. Znamy plany MSZ

opublikowano:
1967764_6.webp
"Wzywamy do wyjazdu Polaków z Izraela, Iranu i całego Bliskiego Wschodu" - powiedziała podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys. Minister zasugerowała żeby uciekać, bo może być jeszcze bardziej gorąco.
Świat

Co powiedział Sławosz Uznański-Wiśniewski po starcie misji

opublikowano:
mid-25625084 ok.webp
W kosmosie nie jestem sam, reprezentuję nas wszystkich - powiedział z pokładu kapsuły Dragon polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.