Świat

Izrael likwiduje ambasadę. Coraz liczniejsze incydenty antysemickie

opublikowano:
mid-epa11774221.webp
Tak dziś wygląda wiele miejsc w Strefie Gazy. Im więcej takich zdjęć dociera do społeczności międzynarodowej tym większa rodzi się niechęć do Izraela (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Napięcia związane z wojną Izraela z Hamasem znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno w relacjach międzynarodowych, jak i w nasilających się przejawach antysemityzmu na całym świecie. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz alarmujące dane dotyczące antysemityzmu w Niemczech ukazują skalę problemu.

Rząd Izraela ogłosił właśnie likwidację swojej ambasady w stolicy Irlandii. Decyzja ta jest odpowiedzią na postawę irlandzkiego rządu, który od początku eskalacji konfliktu w Strefie Gazy otwarcie krytykuje działania izraelskiej armii. Dublin, jako jeden z niewielu europejskich ośrodków, zdecydowanie opowiedział się po stronie Palestyńczyków, oskarżając Izrael o łamanie praw człowieka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela uzasadniło swoją decyzję brakiem możliwości dalszego prowadzenia dialogu z Irlandią w obecnych warunkach politycznych. Do wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji odniósł się premier Irlandii Simon Harris, który na portalu X napisał: „Całkowicie odrzucam twierdzenie, jakoby Irlandia była antyizraelska. Irlandia jest za pokojem, prawami człowieka i prawem międzynarodowym”. Jak dodał, jego kraj opowiada się za tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym (pokojowym współistnieniem państwa palestyńskiego i izraelskiego).

Antysemityzm w Niemczech na rekordowym poziomie

W tym samym czasie niemiecki rząd alarmuje o wzroście antysemityzmu na niespotykaną dotąd skalę. Raport przygotowany przez niemiecką Komisję do spraw Walki z Antysemityzmem wskazuje, że liczba antysemickich incydentów w Niemczech wzrosła o 37 proc. w ciągu ostatnich miesięcy, co bezpośrednio wiąże się z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Według raportu najczęstszymi formami antysemityzmu są: mowa nienawiści w mediach społecznościowych, ataki na synagogi oraz zastraszanie Żydów w przestrzeni publicznej. Szczególną uwagę zwraca się na coraz bardziej agresywne protesty antyizraelskie, które często przeradzają się w ataki na społeczność żydowską.

Federalny komisarz ds. antysemityzmu, Felix Klein, podkreśla, że problem ten nie dotyczy jedynie skrajnych grup. „Antysemityzm coraz częściej przenika do głównego nurtu społeczeństwa. Jest to zjawisko, które musi być zdecydowanie zwalczane na wszystkich poziomach” – zaznaczył Klein.

Powiązania między polityką a nienawiścią

Eksperci wskazują, że wzrost antysemityzmu w zachodniej Europie ma swoje źródło zarówno w konflikcie w Strefie Gazy, jak i w polaryzacji politycznej, która prowadzi do radykalizacji postaw. Działania takie jak zamknięcie ambasady w Dublinie pokazują, jak bardzo emocje związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim wpływają na stosunki międzynarodowe.

Narastające napięcia wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego uwidaczniają, jak globalne wydarzenia mogą wpływać na lokalne społeczności. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech to dwa różne oblicza tego samego problemu.

źr. wPolsce24 za PAP/dw.com


 
 
 
 
 
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.
Świat

Tak wyglądał ostatni przejazd Ojca Świętego

opublikowano:
1912221_6.webp
Ostatni przejazd papieża przez Plac Św. Piotra (fot. wPolsce24)
Papież Franciszek I wczoraj po raz ostatni spotkał się z wiernymi. Kamery zarejestrowały przejazd papa mobile przez Plac Św. Piotra. Nikt nie spodziewał się, że to ostatnia wizyta głowy Kościoła na najsłynniejszym placu świata.
Świat

Co palą na konklawe? Wyjaśniamy krok po kroku, jak kardynałowie wybiorą nowego papieża

opublikowano:
konklawe.webp
Konklawe przebiega w ściśle ustalony sposób (Fot. screen wPolsce24)
W sobotę pogrzeb papieża Franciszka, niedługo potem rozpocznie się konklawe. Dziennikarze Telewizji wPolsce24 krok po kroku przedstawiają, jak przebiega wybór głowy Kościoła.
Świat

Wiadomości: Już jutro pogrzeb Papieża Franciszka. Nasza relacja z Rzymu w przededniu uroczystości

opublikowano:
1916590_6.webp
(fot. za wPolsce24)
Około 250 tysięcy osób oddało hołd papieżowi Franciszkowi przy jego trumnie wystawionej w bazylice Świętego Piotra - poinformowano już po zamknięciu bazyliki. Specjalną relację z Watykanu przygotowała reporterka wPolsce24 Anna Pawelec.
Świat

Pasterz, który chciał pachnieć jak jego owce. Zobacz wyjątkową relację z pogrzebu papieża Franciszka

opublikowano:
pogrzeb papieża wiadomości.webp
Pogrzeb papieża Franciszka (Fot. screen wPolsce24)
Był pierwszym jezuitą wybranym na papieża i pierwszym przedstawicielem Ameryki Południowej na tronie Piotrowym. Ale przede wszystkim: był papieżem, który chciał być blisko tych, którym służył.
Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.