Świat

Izrael likwiduje ambasadę. Coraz liczniejsze incydenty antysemickie

opublikowano:
mid-epa11774221.webp
Tak dziś wygląda wiele miejsc w Strefie Gazy. Im więcej takich zdjęć dociera do społeczności międzynarodowej tym większa rodzi się niechęć do Izraela (Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)
Napięcia związane z wojną Izraela z Hamasem znajdują swoje odzwierciedlenie zarówno w relacjach międzynarodowych, jak i w nasilających się przejawach antysemityzmu na całym świecie. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz alarmujące dane dotyczące antysemityzmu w Niemczech ukazują skalę problemu.

Rząd Izraela ogłosił właśnie likwidację swojej ambasady w stolicy Irlandii. Decyzja ta jest odpowiedzią na postawę irlandzkiego rządu, który od początku eskalacji konfliktu w Strefie Gazy otwarcie krytykuje działania izraelskiej armii. Dublin, jako jeden z niewielu europejskich ośrodków, zdecydowanie opowiedział się po stronie Palestyńczyków, oskarżając Izrael o łamanie praw człowieka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela uzasadniło swoją decyzję brakiem możliwości dalszego prowadzenia dialogu z Irlandią w obecnych warunkach politycznych. Do wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji odniósł się premier Irlandii Simon Harris, który na portalu X napisał: „Całkowicie odrzucam twierdzenie, jakoby Irlandia była antyizraelska. Irlandia jest za pokojem, prawami człowieka i prawem międzynarodowym”. Jak dodał, jego kraj opowiada się za tzw. rozwiązaniem dwupaństwowym (pokojowym współistnieniem państwa palestyńskiego i izraelskiego).

Antysemityzm w Niemczech na rekordowym poziomie

W tym samym czasie niemiecki rząd alarmuje o wzroście antysemityzmu na niespotykaną dotąd skalę. Raport przygotowany przez niemiecką Komisję do spraw Walki z Antysemityzmem wskazuje, że liczba antysemickich incydentów w Niemczech wzrosła o 37 proc. w ciągu ostatnich miesięcy, co bezpośrednio wiąże się z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Według raportu najczęstszymi formami antysemityzmu są: mowa nienawiści w mediach społecznościowych, ataki na synagogi oraz zastraszanie Żydów w przestrzeni publicznej. Szczególną uwagę zwraca się na coraz bardziej agresywne protesty antyizraelskie, które często przeradzają się w ataki na społeczność żydowską.

Federalny komisarz ds. antysemityzmu, Felix Klein, podkreśla, że problem ten nie dotyczy jedynie skrajnych grup. „Antysemityzm coraz częściej przenika do głównego nurtu społeczeństwa. Jest to zjawisko, które musi być zdecydowanie zwalczane na wszystkich poziomach” – zaznaczył Klein.

Powiązania między polityką a nienawiścią

Eksperci wskazują, że wzrost antysemityzmu w zachodniej Europie ma swoje źródło zarówno w konflikcie w Strefie Gazy, jak i w polaryzacji politycznej, która prowadzi do radykalizacji postaw. Działania takie jak zamknięcie ambasady w Dublinie pokazują, jak bardzo emocje związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim wpływają na stosunki międzynarodowe.

Narastające napięcia wokół konfliktu izraelsko-palestyńskiego uwidaczniają, jak globalne wydarzenia mogą wpływać na lokalne społeczności. Decyzja Izraela o zamknięciu ambasady w Dublinie oraz rosnąca fala antysemityzmu w Niemczech to dwa różne oblicza tego samego problemu.

źr. wPolsce24 za PAP/dw.com


 
 
 
 
 
Świat

Niemcy będą "koncentrować" migrantów w obozie "o chlebie, wodzie i mydle"

opublikowano:
1849022_5.webp
Reporter telewizji wPolsce24 dotarł do niemieckiego ośrodka dla migrantów (fot. wPolsce24)
Dziennikarz telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski dotarł do niemieckiej miejscowości Eisenhüttenstadt, gdzie powstaje specjalny ośrodek dla migrantów, z którego będą oni deportowani do Polski.
Świat

Niemka zdradza, co sądzi o migrantach

opublikowano:
1850792_3.webp
Mieszkanka Niemiec zdradza, co myśli o uchodźcach w jej mieście i nie życzy tego Polsce (fot. wPolsce24)
Redaktor telewizji wPolsce24 Stanisław Pyrzanowski przebywa obecnie na granicy polsko-niemieckiej, gdzie zbiera informacje dotyczące powstającego w Eisenhüttenstadt ośrodka, z którego mają być przerzucani do Polski przebywający w Niemczech migranci. Pyrzanowski rozmawia ze zwykłymi Niemcami, którzy szczerze odpowiadają, co sądzą o przybyszach z Afryki i Azji oraz swoich władzach.
Świat

Macron bije się w piersi za konszachty z Rosją. "To Polska miała rację"

opublikowano:
macron screen.webp
Emmanuel Macron pokajał się za błędy w relacjach z Rosją (Fot. screen YT)
Emmanuel Macron przyznał, że mylił się latami w sprawie Rosji. Według niego to nie Francja czy Niemcy, ale Polska miała rację co do tego, jak traktować Moskali.
Świat

Niemcy już gotowi do cenzury przekazu z okolic ośrodka dla migrantów przy granicy z Polską. Wiadomości wPolsce24

opublikowano:
videoframe_86107.webp
Niemieckie władze już jutro uruchomią specjalny ośrodka dla osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone, w Eisenhüttenstadt, przy granicy z Polską. A dziś już pokazali, że będą cenzurować reporterów z Polski, którzy będą chcieli pokazywać, jak działa ośrodek.
Świat

Ostra kłótnia Trumpa z Zełenskim na oczach świata! Pokoju nie będzie, a co Trump powiedział o Polsce?

opublikowano:
mid-epa11930794.webp
Donald Trump, J.D Vance oraz Wołodymyr Zełenski podczas rozmów w Gabinecie Owalnym (fot.PAP/EPA/JIM LO SCALZO / POOL)
W Białym Domu doszło do spotkania między Donaldem Trumpem a Wołodymyrem Zełenskim. Cały świat obserwował kłótnię jaka rozpętała się między politykami, z czynnym udziałem wiceprezydenta USA JD Vance'a. Ta rozmowa z pewnością przejdzie do historii.
Świat

Czy Putin faktycznie ograł Trumpa? Ekspert zwraca uwagę na kilka szczegółów

opublikowano:
1878118_6.webp
Marek Budzisz ocenił rozmowy Trump-Putin (fot. wPolsce24)
- Rozmowy, które się rozpoczynają nie będą rozmowami ani prostymi ani krótkimi. Tutaj Putin stawia wysoko poprzeczkę - powiedział na antenie telewizji wPolsce24.pl Marek Budzisz, ekspert od polityki międzynarodowej.