Świat

Handel wizami na Filipinach kwitnie. Śledztwo wPolsce24

opublikowano:
Aby szybciej dostać się do polskiego konsula, należy oszustom zapłacić 250 tys. pesos filipińskich – ustalił reporter wPolsce24, który bada sprawę sprzedaży polskich wiz.

Przed kilkoma dniami dowiedzieliśmy się, że na Filipinach za zdobycie terminu spotkania w polskiej ambasadzie w Manili w sprawie wizy do naszego kraju trzeba słono płacić. Zdesperowani Filipińczycy alarmowali, że terminy spotkań są blokowane dla zwykłych ludzi i sprzedawane jako oferty w internecie. O sprawie poinformował najpopularniejszy filipiński program interwencyjny.

Ponieważ proceder trwa w najlepsze od kilku miesięcy i wydaje się, że polscy dyplomaci nic z tym nie robią, sprawie postanowiła się przyjrzeć telewizja wPoslce24. Na miejsce pojechał nasz reporter Rafał Jarząbek.

Z jego ustaleń wynika, że spotkania są wciąż sprzedawane. Aby szybciej dostać się do polskiego konsula należy oszustom zapłacić 250 tys. pesos filipińskich. Policja filipińska prowadzi śledztwo, starając się ustalić, kto jest odpowiedzialny za to przestępstwo. Ma już kilku podejrzanych, a nawet postawiła pierwsze zarzuty.

Śledczy nie wykluczają, że w aferę mogą być zamieszani także Polacy, zamierzają więc sprawdzić pracowników polskiej ambasady.

Afera ma charakter rozwojowy, dlatego dziwi fakt, że Donald Tusk ucieka od pytań na ten temat. To tym bardziej zdumiewające, że jeszcze niedawno premier oskarżał poprzedników z PiS o nielegalny handel wizami. Tymczasem okazuje się, że handel wizami za jego rządów ma się całkiem dobrze.

źr. wPolsce24

 

 

Świat

Rosyjski gaz nie płynie już do Europy przez Ukrainę. Kijów: "Wstrzymaliśmy tranzyt rosyjskiego gazu. To historyczne wydarzenie"

opublikowano:
mid-epa11799234.webp
Centrala Gazpromu (fot. PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV)
Rosyjski koncern Gazprom poinformował o wstrzymaniu eksportu gazu do Europy przez Ukrainę od godz. 8 czasu moskiewskiego (6 czasu polskiego), kiedy to wygasł termin umowy o tranzycie tego surowca. Słowacki operator potwierdził, że przepływ gazu ustał.
Świat

Tragedia w Cetyni: strzelanina zabrała życie 12 osobom, w tym dzieciom

opublikowano:
videoframe_19228.webp
Do jednej z największych tragedii w historii współczesnej Czarnogóry doszło w środę, gdy w mieście Cetynia 45-letni Aco Martinović otworzył ogień, zabijając 12 osób, w tym dwoje dzieci, i raniąc ciężko cztery kolejne. Według ministra spraw wewnętrznych Danilo Szaranovicia, atak rozpoczął się w jednym z lokali na obrzeżach miasta, następnie Martinović kontynuował swoje działania w kilku innych miejscach.
Świat

NATO powołuje nową formację. To Straż Bałtycka

opublikowano:
1811189_6.webp
NATO powołuje Straż Bałtycką (fot. wPolsce24)
Cel jest jeden. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Bałtyku przez użycie fregat, samolotów patrolowych i innych rodzajów uzbrojenia. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapowiedział powołanie Straży Bałtyckiej.
Świat

Filipińczyk o kulisach prawdziwej "afery wizowej": "Nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki"

opublikowano:
1811670_5.webp
(fot. wPolsce24)
- Miałem nadzieję, że uda mi się uzyskać wizę do Polski. Kiedy dowiedziałem się, że nie ma możliwości dostania się do konsula bez łapówki, moje marzenia o wyjeździe prysły - mówi nam jeden z wielu poszkodowanych przez prawdziwą "aferę" wizową.
Publicystyka

MSZ umywa ręce w sprawie afery wizowej na Filipinach. Tłumaczenia rzecznika to trochę publicystyki, ale znacznie więcej Barei

opublikowano:
msz_lapowki_wizy.webp
(fot. screen za wPolsce24)
- Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem - tym znanym i lubianym cytatem najprościej można byłoby podsumować to, co o aferze wizowej miał do powiedzenia rzecznik MSZ, Paweł Wroński. Były dziennikarz "Gazety Wyborczej", pracujący aktualnie w ministerstwie prowadzonym przez Radosława Sikorskiego przyznał, że MSZ zna temat, ale... jego zdaniem "system jest szczelny", a problemy wynikają z winy firm współpracujących z naszą placówką.
Świat

Razem z Los Angeles pali się polityka równościowa. Poważne zarzuty pod adresem "tęczowego" kierownictwa straży pożarnej

opublikowano:
videoframe_18972.webp
Los Angeles zmaga się z rekordowymi pożarami, ale równie duże emocje wywołuje sposób, w jaki kierownictwo tamtejszej straży pożarnej (LAFD) radzi sobie z kryzysem. Na pierwszym planie znalazły się zarzuty wobec polityki równościowej, którą wdraża szefowa LAFD Kristin Crowley – pierwsza otwarcie "LGBTQ osoba" na tym stanowisku. Krytyka ta nabiera szczególnego wydźwięku, gdy przypomnieć wypowiedzi znanej amerykańskiej dziennikarki Megyn Kelly.