Świat

"Kat" Polaków wyrzucony z BBC za antysemityzm. Po 26 latach stracił pracę za podanie dalej jednego posta

opublikowano:
mid-epa12118564.webp
Armia izraelska obróciła Strefę Gazy w perzynę, a polityka ta naraziła na szwank nawet sojusz Izrael - USA. Jednak emocjonalne podejście do tematu komentatora piłkarskiego nie zostało wybaczone (Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)
Legenda angielskiej piłki, były napastnik reprezentacji Anglii, który wbił Polsce trzy gole na mundialu w Meksyku w 1986 roku i zyskał przydomek "kat Polaków", stracił właśnie pracę w BBC. Gary Lineker, przez 26 lat twarz kultowego programu „Match of the Day”, został zwolniony po tym, jak udostępnił kontrowersyjny film na Instagramie.

Zanim przejdziemy do ostatnich wydarzeń związanych z Linekerem nasi młodsi Czytelnicy mogą zapoznać się ze skrótem meczu, po którym Lineker uzyskał swój mroczny, dla naszej reprezentacji piłkarskiej, przydomek.

Ale to przeszłość sprzed 39 lat. Po zakończeniu piłkarskiej kariery Lineker stał się cenionym ekspertem i komentatorem piłkarskim, prowadzącym "flagowy" futbolowy program w stacji BBC "Match of the day". Były napastnik reprezentacji Anglii, który dla narodowej drużyny strzelił aż 48 goli, był gospodarzem "Meczu dnia" aż przez 26 lat. I kiedy wydawało się, że Lineker będzie też głównym sprawozdawcą BBC w czasie przyszłorocznego mundialu w Ameryce Północnej, jego kariera zawodowa załamała się w jednej chwili.

Lineker opublikował nagranie zatytułowane „Wyjaśnienie syjonizmu w mniej niż dwie minuty” – fragment programu, w którym młoda Palestynka ostro krytykuje Izrael. Problem w tym, że wideo zawierało również grafikę przedstawiającą szczura – symbol antysemicki znany od czasów nazistowskich Niemiec. Materiał pochodził z konta palestyńskiego lobby, a repost wystarczył, by w internecie rozpętała się burza.

BBC szybko zareagowało. Dyrektor generalny stacji Tim Davey ostro potępił Linekera, mówiąc, że „reputacja BBC zależy od każdego pracownika”. W sieci zaczęła krążyć petycja wzywająca do jego zwolnienia – w kilka dni podpisało ją 6 tysięcy osób.

Lineker przeprasza – ale za późno

Choć Lineker natychmiast usunął wpis i przeprosił, podkreślając, że „nigdy świadomie nie udostępniłby niczego antysemickiego”, BBC postanowiło zakończyć z nim współpracę. Nadchodzące wydanie „Match of the Day” ma być jego ostatnim.

"Jestem głęboko przekonany o znaczeniu wypowiadania się na tematy humanitarne, w tym tragedii w Gazie" – tłumaczył Lineker po zwolnieniu. – "To był błąd z mojej strony, za który przepraszam bez zastrzeżeń".

Krytyk Izraela, ale i brytyjskiego rządu

To nie pierwszy raz, gdy Lineker znalazł się na celowniku BBC z powodu swoich poglądów. W 2023 roku został zawieszony po tym, jak porównał brytyjską politykę migracyjną do retoryki hitlerowskich Niemiec. Wtedy jednak mógł liczyć na wsparcie kolegów – m.in. Iana Wrighta. Tym razem – został sam.

"Nie jestem ani muzułmaninem, ani Żydem. Dlatego mogę patrzeć na sytuację z zewnątrz" – mówił w jednym z ostatnich wywiadów. –"Nigdy w życiu nie widziałem niczego straszniejszego niż to, co dzieje się w Gazie".

źr. wPolsce24 za i.pl

Świat

Biały Dom z potężnym wsparciem dla Karola Nawrockiego w wyborczym wyścigu. Ta wizyta wywołała wściekłość ludzi Tuska

opublikowano:
bialydom.webp
(fot. screen za X)
Karol Nawrocki przebywa w Stanach Zjednoczonych, w Waszyngtonie. Obywatelski kandydat na prezydenta wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Modlitwy w Ogrodzie Różanym w Białym Domu. Spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, a oficjalny profil Białego Domu na portalu X zamieścił wspólne zdjęcia obu polityków.
Świat

„Przeciwko upokorzeniu w kraju i za granicą”. Kandydat konserwatystów głosował w Bukareszcie. Początek „wiosny ludów”?

opublikowano:
mid-epa12111622.webp
George Simion zagłosował pod Bukaresztem (Fot. PAP/EPA)
Lider rumuńskiej partii AUR George Simion zagłosował w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Towarzyszył mu Calin Georgescu, wykluczony z elekcji przez tamtejsze władze.
Świat

W Rumunii prowadzi Dan, ale eksperci radzą, żeby poczekać

opublikowano:
simion wyniki.webp
Wieczór wyborczy George Simiona (Fot. Artur Ceyrowski)
Prawie 54 proc. dla lewicowego, wpieranego m.in. przez rodzinę Sorosów Nicusora Dana i trochę ponad 46 proc. dla konserwatysty George'a Simiona w drugiej turze powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii. To wcale nie oznacza jednak, że mamy pewnego zwycięzcę tej elekcji.
Świat

W Rumunii jednak wyborcza niespodzianka. Simion uznał wynik

opublikowano:
mid-epa12115387.webp
Nicusor Dan świętuje zwycięstwo (fot. ROBERT GHEMENT/EPA/PAP)
Lewicowy, prounijny burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan wygrał wybory prezydenckie w Rumunii. Pokonał rywal z prawicy George Simiona. Przegrany początkowo nie uznał porażki, ale ostatecznie złożył Danowi gratulacje. Podkreślił zarazem, że będzie dalej walczył o sprawiedliwość.
Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.