Świat

Brytyjskie media analizują wynik polskich wyborów prezydenckich. Zero złudzeń: To potężny cios dla rządu Donalda Tuska

opublikowano:
mid-25601616.webp
(fot. PAP/Marcin Obara)
Brytyjskie media, które w poniedziałek omawiają wyniki wyborów prezydenckich w Polsce, zwracają uwagę m.in. na sympatię Karola Nawrockiego do prezydenta USA Donalda Trumpa. Według BBC Nawrocki będzie blokować unijną agendę rządu Donalda Tuska, a "Times" napisał o "możliwym zwrocie ku nacjonalizmowi".

Dziennik "Telegraph" przypomniał, że w trakcie kampanii wyborczej Nawrocki odwiedził Stany Zjednoczone, gdzie spotkał się m.in. z Trumpem. Przywołano też udział minister bezpieczeństwa krajowego USA Kristi Noem w konferencji środowisk konserwatywnych CPAC (Conservative Political Action Conference) w Jasionce koło Rzeszowa. Podczas spotkania, które odbyło się 27 maja amerykańska polityk udzieliła poparcia Nawrockiemu. Gazeta podkreśliła, że obecna administracja USA utrzymuje dobre stosunki również z odchodzącym prezydentem Andrzejem Dudą.

Na dobre stosunki łączące prezydenta elekta z obecną administracją USA zwrócił też uwagę "Times". Według publicysty brytyjskiego dziennika wynik niedzielnego głosowania "wskazuje, że pod rządami nowego prezydenta, którego popiera prezydent Trump, Polska może przesuwać się w stronę bardziej nacjonalistyczną".

Według portalu telewizji Sky News, Trump jest inspiracją dla Nawrockiego; zwrócono uwagę, że podczas kampanii kandydat popierany przez PiS nie krył sceptycyzmu wobec polityki Unii Europejskiej oraz przedstawiał siebie, jako "obrońcę tradycyjnych wartości, co sytuowało go w jednym szeregu z amerykańskimi konserwatystami". BBC przypomniało natomiast, że Nawrocki jednoznacznie podkreślał potrzebę zachowania suwerenności Polski w ramach unijnych struktur.

Według tygodnika "Spectator", wynik wyborów świadczy o tym, że "polska prawica radykalizuje się". Autor komentarza przypomniał, że zwycięstwo Nawrockiego nie byłoby możliwe bez głosów tych, którzy w pierwszej turze poparli Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna. Podkreślono, że wyjście naprzeciw postulatom środowisk, które reprezentują ci politycy, będzie nieuchronnie pociągać za sobą kolejne pęknięcia w relacjach Warszawy z Brukselą.

"Times" napisał natomiast, że spora część wyborców Nawrockiego nie głosowała na niego dlatego, że go autentycznie popiera, ale traktowała ten wybór, jako mniejsze zło. "Telegraph" podkreślił znaczenie głosów Polonii dla końcowego rezultatu, a szczególnie wyborców w USA i Kanadzie, gdzie wygrał Nawrocki.

Przypominając o ograniczonych uprawnieniach prezydenta w polskim systemie władzy brytyjskie media prognozują, że Nawrocki będzie stosować prawo weta, by blokować unijną agendę rządu Tuska. Kilka tytułów podkreśliło, że rezultat głosowania odzwierciedla "głęboką polaryzacją polskiej opinii publicznej".

"Daily Mail" napisał, że wynik niedzielnego głosowania jest przede wszystkim "ogromnym ciosem dla polskiego rządu". Gazeta zwróciła uwagę, że w przeciwieństwie do innych, sceptycznych wobec UE przywódców Węgier czy Słowacji, Nawrocki zdecydowanie opowiada się za dalszą pomocą dla Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją.

Wszystkie brytyjskie media podkreśliły, że ogłoszeniu wyników głosowania towarzyszyła skrajna zmiana nastrojów między rezultatami exit poll (50,3 proc. dla Trzaskowskiego) i pierwszymi late poll (50,7 proc. dla Nawrockiego) oraz kolejnymi, które już potwierdzały zwycięstwo kandydata opozycji.

Sporo miejsca w relacjach zajmują opisy reakcji sztabów obu kandydatów oraz komentarze zamieszczane w mediach społecznościowych. (

źr. wPolsce24 za Daily Mail/Times/Spectator/BBC (PAP)

Świat

Polak już w kosmosie. Misja wystartowała

opublikowano:
mid-25625087 ok.webp
Rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon (fot. PAP/Leszek Szymański)
Punktualnie o 8.31 wystartowała misja kosmiczna Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Start odbył z Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie. Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kapsułę Dragon z czteroosobową załogą.
Świat

Prezydent Duda żegna się z Kijowem. Dostał ważne odznaczenie

opublikowano:
mid-25628186 ok.webp
Polska cały czas starała się wspierać Ukrainę - mówił w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Polski gość został uhonorowany jednym z najważniejszych ukraińskich odznaczeń - Orderem Wolności.
Świat

Gigantyczna eksplozja magazynu z fajerwerkami! Zaginęło siedem osób

opublikowano:
Zrzut ekranu 2025-07-03 155919.webp
W Kalifornii doszło do gigantycznej eksplozji magazynu, w którym trzymano fajerwerki. Strażakom nie udało się na razie odnaleźć siedmiu osób.
Polska

Karol Nawrocki ma dobre wiadomości dla redaktora TVN. Chodzi o granicę

opublikowano:
mid-25703118.webp
Karol Nawrocki (fot.PAP/Leszek Szymański)
Karol Nawrocki udzielił wywiadu mediom, w którym krótko podsumował początek swojej prezydentury – jako priorytet wskazał zabezpieczenie polskich granic. Prezydent elekt zaznaczył również, kto nie może liczyć na jego nominację ambasadorską.
Świat

Koniec kosmicznej misji. Polski astronauta wrócił na Ziemię

opublikowano:
uznański powrót OK.webp
Niedaleko czekają łodzie z ekipami ratowniczymi, które zabezpieczą kapsułę (fot. print screen Axiom Space)
Kapsuła Dragon Grace z załogą misji Ax-4, w tym z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zgodnie z planem wodowała na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii ok. godz. 11.30 czasu polskiego.
Świat

Nasze korzenie są w tym państwie? Odkryto najstarszą osadę nad jeziorem w Europie

opublikowano:
1996032_6.webp
Odkryto najstarszą osadę w Europie (fot. wPolsce24)
Nad brzegiem Jeziora Ochrydzkikiego w Albanii odkryto najstarszą osadę ludzką zbudowaną nad jeziorem w Europie, poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia pracujących na miejscu archeologów.